Wybitny aktor Franciszek Pieczka kończy 90 lat

Popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies". W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Żywot Mateusza", "Blizna", "Austeria", "Konopielka" czy "Jańcio Wodnik".
Aktor Franciszek Pieczka
Aktor Franciszek PieczkaFoto: PAP/Leszek Szymański
O Audycji

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Zadebiutował na deskach Teatru Nowej Warszawy. Występował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Starym Teatrze w Krakowie, warszawskim Teatrze Dramatycznym. Od 1976 roku związał się z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Po raz pierwszy pojawił się na ekranie w niewielkiej roli w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy (1954). Popularność przyniosła mu rola Gustlika Jelenia w serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970), zaś uznanie krytyki tytułowa rola w "Żywocie Mateusza" Witolda Leszczyńskiego (1967).

W latach 70. występował w najważniejszych przedsięwzięciach kinematografii polskiej: "Perle w koronie" Kazimierza Kutza (1971), "Weselu" (1972) i "Ziemi obiecanej" (1974) Andrzeja Wajdy oraz "Potopie" Jerzego Hoffmana (1974).

W latach 90. szczególne znaczenie miała współpraca Pieczki z Janem Jakubem Kolskim, u którego wystąpił w "Jańciu Wodniku" (1993), "Szabli od komendanta" (1995), "Grającym z talerza" (1995) i "Historii kina w Popielawach" (1998), a także w "Jasminum" z 2008 roku.

W ostatnich latach aktor pojawiał się w serialu "Ranczo". W piątek odbędzie się premiera najnowszego filmu z jego udziałem - "Syna Królowej Śniegu" w reżyserii Roberta Wichrowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału poświęconego Franciszkowi Pieczce, w którym przypomnieliśmy jego najważniejsze role i fragmenty filmów. Można także posłuchać archiwalnych wypowiedzi artysty.

W "Magazynie bardzo filmowym" oceniliśmy też najnowsze premiery filmowe. Mówiliśmy o "Ataku paniki", "Synu Królowej Śniegu", "DJ", "Kobietach mojego życia" i "Viktorii". O produkcjach tych opowiedzieli też ich twórcy.

Prowadząca audycję Joanna Sławińska określiła "Atak Paniki" jako olśniewający debiut pełnometrażowy Pawła Maślony, chwaliła scenariusz, reżyserię, montaż i znakomite kreacje aktorskie. Stwierdziła, że niezwykle sprawnie zrealizowana tragikomedia Maślony to najlepsza premiera tego weekendu w polskich kinach. Gość audycji Remigiusz Kadelski z kolei ocenił film negatywnie i uznał go za najsłabszy w zestawie premier na ten weekend.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Remigiusz Kadelski

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 21.10

kk/kh

Playlista
  • BISQUIT - Kino
  • EDMUND FETTING - Czterej pancerni i pies ("Deszcze niespokojne")
  • Johansson Scarlett And Gainsbourg Lulu, - Bonnie and Clyde