"Wieża. Jasny dzień". "Bardzo autorskie, autonomiczne kino"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 11:00
Chińsko-brytyjski dokument przyrodniczy, amerykański film science-fiction i dwie komedie francuskie - to zagraniczne premiery tego tygodnia. Do kin wchodzi też świetnie przyjęty na festiwalach polski dreszczowiec psychologiczny pt. "Wieża. Jasny dzień", debiut reżyserski Jagody Szelc.
Audio
  • Na co wybrać się w weekend do kina? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Wieża jasny dzień
Kadr z filmu "Wieża jasny dzień"Foto: Mat. pras./Against Gravity

Głównymi bohaterkami tej opowieści są dwie siostry. Jedna z nich, Mula, wraz z mężem wychowuje córkę drugiej - Kai. Tuż przed komunią dziewczynki rodzinę odwiedza Kaja, która zniknęła kilka lat temu. Mula boi się, że siostra zabierze dziecko.

- To bardzo autorskie, autonomiczne kino, trudne w zdefiniowaniu i określeniu. To niezwykły film, wiele osób ma problemy, by go zrozumieć, ale trzeba się w niego wgryźć, dać się ponieść enigmatycznej, onirycznej wizji świata, którą prezentuje reżyserka. To film, który może przywoływać Davida Lyncha i Petera Weira i jego "Piknik pod wiszącą skałą" - przekonuje Artur Cichmiński, krytyk filmowy.

A sama reżyserka Jagoda Szelc w rozmowie z Joanną Sławińską mówi o konstrukcji filmu i wyjaśnia znaczenie jego tytułu: Film zaczyna się dramatem psychologicznym, przechodzi w thriller lub horror, a na końcu ulega totalnemu rozpadowi. Jedna z sióstr jest reprezentacją wieży, czyli fortyfikacji, czegoś materialnego, co wiąże się z kontrolą. Druga jest jasnym dniem, a więc zjawiskiem, które nie podlega kontroli.

Zobacz zwiastun:

Ponadto w kinach:

"Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety" - przyrodniczy film dokumentalny produkcji chińsko-brytyjskiej.

Zobacz zwiastun:

"Pacific Rim: rebelia" - amerykański film akcji s-f, kontynuacja walki z olbrzymami Kaiju przez kolejne pokolenie dzielnych pilotów Jaegerów.

Zobacz zwiastun:

"Naga Normandia" - komedia francuska w reż. Philippa LeGuay z François Cluzetem, Xavierem Demaison, Julie Anne Roth. Miasteczko w Normandii podupadające z powodu kryzysu odwiedza słynny fotograf amerykański. Mer chce przekonać mieszkańców wsi do pozowania nago, by zwrócić uwagę na problemy miejscowości.

Zobacz zwiastun:

"Daddy cool" - komedia francuska w reż. Maxime'a Govare. Adrien jest niedojrzały, choć ma czterdziestkę. Maude rzuca go, bo chciałaby założyć rodzinę z kimś odpowiedzialnym. Adrien zakłada w mieszkaniu domowe przedszkole, żeby przekonać do siebie ukochaną.

Zobacz zwiastun:

Ponadto w audycji Paulina Jeziorek mówiła o Akademii Dokumentalnej i zbliżającym się festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach audycji Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 21.10

mg/kk

Czytaj także

"Czas mroku". Churchill w sidłach historii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 12:00
Jak stwierdził prowadzący "Magazyn bardzo filmowy" Michał Montowski, w ten weekend w kinach będziemy mieć do czynienia z wysypem dobrych produkcji. Wśród tych najlepiej ocenianych przez krytyków jest "Czas mroku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Disaster artist". Historia twórców najgorszego filmu świata

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 12:00
- Mamy bardzo nietypowy sezon. W ostatnich tygodniach wchodziło i wciąż wchodzi na ekrany bardzo dużo dobrych, interesujących filmów - mówił w "Magazynie bardzo filmowym" prowadzący Michał Montowski. Wśród wysoko ocenianych produkcji jest m.in. "Disaster artist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się Polakom podoba w hiszpańskich filmach?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 15:11
W dniach 15 marca-22 kwietnia w wybranych kinach w dziewięciu miastach w Polsce odbędzie się 18. Tydzień Kina Hiszpańskiego. W programie znalazło się 15 tytułów - jak podkreślają organizatorzy - reprezentujących to, co najlepsze w najnowszym hiszpańskim kinie.
rozwiń zwiń