X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wieża. Jasny dzień". "Bardzo autorskie, autonomiczne kino"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 11:00
Chińsko-brytyjski dokument przyrodniczy, amerykański film science-fiction i dwie komedie francuskie - to zagraniczne premiery tego tygodnia. Do kin wchodzi też świetnie przyjęty na festiwalach polski dreszczowiec psychologiczny pt. "Wieża. Jasny dzień", debiut reżyserski Jagody Szelc.
Audio
  • Na co wybrać się w weekend do kina? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Wieża jasny dzień
Kadr z filmu "Wieża jasny dzień"Foto: Mat. pras./Against Gravity

Głównymi bohaterkami tej opowieści są dwie siostry. Jedna z nich, Mula, wraz z mężem wychowuje córkę drugiej - Kai. Tuż przed komunią dziewczynki rodzinę odwiedza Kaja, która zniknęła kilka lat temu. Mula boi się, że siostra zabierze dziecko.

- To bardzo autorskie, autonomiczne kino, trudne w zdefiniowaniu i określeniu. To niezwykły film, wiele osób ma problemy, by go zrozumieć, ale trzeba się w niego wgryźć, dać się ponieść enigmatycznej, onirycznej wizji świata, którą prezentuje reżyserka. To film, który może przywoływać Davida Lyncha i Petera Weira i jego "Piknik pod wiszącą skałą" - przekonuje Artur Cichmiński, krytyk filmowy.

A sama reżyserka Jagoda Szelc w rozmowie z Joanną Sławińską mówi o konstrukcji filmu i wyjaśnia znaczenie jego tytułu: Film zaczyna się dramatem psychologicznym, przechodzi w thriller lub horror, a na końcu ulega totalnemu rozpadowi. Jedna z sióstr jest reprezentacją wieży, czyli fortyfikacji, czegoś materialnego, co wiąże się z kontrolą. Druga jest jasnym dniem, a więc zjawiskiem, które nie podlega kontroli.

Zobacz zwiastun:

Ponadto w kinach:

"Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety" - przyrodniczy film dokumentalny produkcji chińsko-brytyjskiej.

Zobacz zwiastun:

"Pacific Rim: rebelia" - amerykański film akcji s-f, kontynuacja walki z olbrzymami Kaiju przez kolejne pokolenie dzielnych pilotów Jaegerów.

Zobacz zwiastun:

"Naga Normandia" - komedia francuska w reż. Philippa LeGuay z François Cluzetem, Xavierem Demaison, Julie Anne Roth. Miasteczko w Normandii podupadające z powodu kryzysu odwiedza słynny fotograf amerykański. Mer chce przekonać mieszkańców wsi do pozowania nago, by zwrócić uwagę na problemy miejscowości.

Zobacz zwiastun:

"Daddy cool" - komedia francuska w reż. Maxime'a Govare. Adrien jest niedojrzały, choć ma czterdziestkę. Maude rzuca go, bo chciałaby założyć rodzinę z kimś odpowiedzialnym. Adrien zakłada w mieszkaniu domowe przedszkole, żeby przekonać do siebie ukochaną.

Zobacz zwiastun:

Ponadto w audycji Paulina Jeziorek mówiła o Akademii Dokumentalnej i zbliżającym się festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach audycji Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 21.10

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czas mroku". Churchill w sidłach historii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 12:00
Jak stwierdził prowadzący "Magazyn bardzo filmowy" Michał Montowski, w ten weekend w kinach będziemy mieć do czynienia z wysypem dobrych produkcji. Wśród tych najlepiej ocenianych przez krytyków jest "Czas mroku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Disaster artist". Historia twórców najgorszego filmu świata

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 12:00
- Mamy bardzo nietypowy sezon. W ostatnich tygodniach wchodziło i wciąż wchodzi na ekrany bardzo dużo dobrych, interesujących filmów - mówił w "Magazynie bardzo filmowym" prowadzący Michał Montowski. Wśród wysoko ocenianych produkcji jest m.in. "Disaster artist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się Polakom podoba w hiszpańskich filmach?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 15:11
W dniach 15 marca-22 kwietnia w wybranych kinach w dziewięciu miastach w Polsce odbędzie się 18. Tydzień Kina Hiszpańskiego. W programie znalazło się 15 tytułów - jak podkreślają organizatorzy - reprezentujących to, co najlepsze w najnowszym hiszpańskim kinie.
rozwiń zwiń