Polskie akcenty w Cannes

Na 71. festiwalu filmowym w Cannes odbyła się światowa premiera "Zimnej wojny" - nowego filmu Pawła Pawlikowskiego, twórcy nagrodzonej Oscarem "Idy". 
Joanna Kulig, Paweł Pawlikowski i Tomasz Kot podczas festiwalu w Cannes
Joanna Kulig, Paweł Pawlikowski i Tomasz Kot podczas festiwalu w CannesFoto: PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
O Audycji

"Zimna wojna” to historia miłosna, której akcja toczy się na przełomie lat 50. i 60 XX w. w Polsce, Jugosławii, oraz w Berlinie i Paryżu. Bohaterami filmu jest para muzyków - Zula (Joanna Kulig) i Wiktor (Tomasz Kot). Polski film walczy w konkursie głównym o Złotą Palmę. Akcja filmu dzieje się na tle wydarzeń zimnej wojny. 

Reżyser filmu Paweł Pawlikowski powiedział w rozmowie z Joanną Sławińską, że polityka jest tylko tłem dla opowieści o miłości. - Mamy takie okoliczności jak stalinizm, emigracja, ale tak naprawdę chodzi o mężczyznę i kobietę i komplikacje między nimi. Nie można wszystkiego zrzucać na historię - przyznał twórca filmu. 

Oczekiwanie wobec tego filmu jest podobno ogromne. – Ci nielicznie, którzy mieli szczęście oglądać ten film, mówią, że jest bliski wielkiemu dziełu – powiedział w audycji Artur Cichmiński, krytyk filmowy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zapowiedzieliśmy też Millenium Against Gravity w Warszawie i zrecenzowaliśmy nowości filmowe: " Prawdziwa historia", "Tully", "120 uderzeń serca", "Sobibór", " Katyń- ostatni świadek", " Najbrzydszy samochód świata", Ślimaki".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 10.05.2018

Godzina emisji: 21.9

IAR/abi

 

Playlista
  • Cobb Jimmy (dr) - Naima
  • MIA FARROW - Rosemary's Baby
  • The City Of Prague Philharmonic - Plane to Spain - temat z filmu "Dziewiąte wrota"