X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cannes. Polska "Zimna wojna" dostanie Złotą Palmę?

Film "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego ma duże szanse na nagrodę na trwającym właśnie festiwalu filmowym w Cannes. Krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski przyznaje, że w rankingu film jest w ścisłej czołówce, ale wszystko może się zdarzyć.
Kadr z filmu Zimna wojna
Kadr z filmu "Zimna wojna"Foto: Mat. pras./Kino Świat
O Audycji

Jest to historia miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. W tle śledzimy wydarzenia zimnej wojny lat 50. i 60. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. W rolach głównych Joanna Kulig, Tomasz Kot i Borys Szyc.

Czytaj dalej
szyc1200 PAP.jpg
Festiwal Filmowy w Cannes. Borys Szyc: cały czas jesteśmy w najlepszej trójce

- Pawlikowski zrobił świetny film - mówi krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, który jest właśnie w Cannes. - Oczywiście boję się, że jest zagrożony, ma kilku konkurentów. Ale ten konkurent, który pojawił się dziś, "Dogman" w reż. Matteo Garrone, nie wygrywa w mojej wrażliwości z "Zimną wojną". Ten film ma taką siłę, jaką miewały dawne, klasyczne melodramaty, jak "Casablanca" czy "Doktor Żywago". A poza tym w tym obrazie Polska i Europa, Polska i świat to jeden obszar, na którym panują niesprawiedliwości, zdrady, wszyscy są grzeszni, a jednocześnie ten film mówi: jesteśmy kwita, miłość zostaje - przekonuje Sobolewski.

Krytyk mówi też o Joannie Kulig, która wyrasta w Cannes na europejską gwiazdę, a także o innym konkurencie "Zimnej wojny", japońskim obrazie pt. "The Shoplifters" ("Złodzieje sklepowi"). W audycji wypowiadają się również Borys Szyc i Ewa Puszczyńska (producentka filmu).


W innych sekcjach festiwalowych też są polskie produkcje, m.in. w sekcji Tydzień Krytyki pokazywany jest film "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, o którym w audycji opowiada aktorka i autorka scenariusza Gabriela Muskała. Festiwal potrwa do soboty (19.05) wieczorem, kiedy to zostanie ogłoszony werdykt jury.

AKTUALIZACJA:

Paweł Pawlikowski, reżyser "Zimnej wojny", otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. Złota Palma za najlepszy film powtędrowała do twórców produkcji "Shoplifters".

***

Podczas audycji oceniliśmy też wybrane premiery kinowe. A w kinach m.in.:

"Deadpool 2" - komedia science-fiction z Ryanem Reynoldsem i Joshem Brolinem;

"Zimowi bracia" - dramat duńsko-islandzki;

"Nasze najlepsze wesele" - komedia francuska;

"Książę i dybuk" - niemiecko-polski dokument o reżyserze i producencie filmowym Michale Waszyńskim.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy)

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 21.09

mg/abi

Playlista
  • Jessica Pare - Zou Bisou Bisou
  • Bill Haley - Rock Around The Clock
  • Celine Dion, - Ashes
  • Cohen Avishai, , - Wedding song