Cannes. Polska "Zimna wojna" dostanie Złotą Palmę?

Film "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego ma duże szanse na nagrodę na trwającym właśnie festiwalu filmowym w Cannes. Krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski przyznaje, że w rankingu film jest w ścisłej czołówce, ale wszystko może się zdarzyć.
Kadr z filmu Zimna wojna
Kadr z filmu "Zimna wojna"Foto: Mat. pras./Kino Świat
O Audycji

Jest to historia miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. W tle śledzimy wydarzenia zimnej wojny lat 50. i 60. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. W rolach głównych Joanna Kulig, Tomasz Kot i Borys Szyc.

Czytaj dalej
szyc1200 PAP.jpg
Festiwal Filmowy w Cannes. Borys Szyc: cały czas jesteśmy w najlepszej trójce

- Pawlikowski zrobił świetny film - mówi krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, który jest właśnie w Cannes. - Oczywiście boję się, że jest zagrożony, ma kilku konkurentów. Ale ten konkurent, który pojawił się dziś, "Dogman" w reż. Matteo Garrone, nie wygrywa w mojej wrażliwości z "Zimną wojną". Ten film ma taką siłę, jaką miewały dawne, klasyczne melodramaty, jak "Casablanca" czy "Doktor Żywago". A poza tym w tym obrazie Polska i Europa, Polska i świat to jeden obszar, na którym panują niesprawiedliwości, zdrady, wszyscy są grzeszni, a jednocześnie ten film mówi: jesteśmy kwita, miłość zostaje - przekonuje Sobolewski.

Krytyk mówi też o Joannie Kulig, która wyrasta w Cannes na europejską gwiazdę, a także o innym konkurencie "Zimnej wojny", japońskim obrazie pt. "The Shoplifters" ("Złodzieje sklepowi"). W audycji wypowiadają się również Borys Szyc i Ewa Puszczyńska (producentka filmu).


W innych sekcjach festiwalowych też są polskie produkcje, m.in. w sekcji Tydzień Krytyki pokazywany jest film "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, o którym w audycji opowiada aktorka i autorka scenariusza Gabriela Muskała. Festiwal potrwa do soboty (19.05) wieczorem, kiedy to zostanie ogłoszony werdykt jury.

AKTUALIZACJA:

Paweł Pawlikowski, reżyser "Zimnej wojny", otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. Złota Palma za najlepszy film powtędrowała do twórców produkcji "Shoplifters".

***

Podczas audycji oceniliśmy też wybrane premiery kinowe. A w kinach m.in.:

"Deadpool 2" - komedia science-fiction z Ryanem Reynoldsem i Joshem Brolinem;

"Zimowi bracia" - dramat duńsko-islandzki;

"Nasze najlepsze wesele" - komedia francuska;

"Książę i dybuk" - niemiecko-polski dokument o reżyserze i producencie filmowym Michale Waszyńskim.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy)

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 21.09

mg/abi

Playlista
  • Jessica Paré, - Zou Bisou Bisou
  • Bill Haley - Rock Around The Clock
  • Celine Dion, - Ashes
  • Cohen Avishai, , - Wedding song