Młodzi filmowcy debiutują na koszalińskim festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 09:17
W Koszalinie trwa 37. Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Wydarzenie co roku przyciąga młodych twórców filmowych. Dzięki niemu swoją twórczość wypromowali znani dziś wybitni polscy reżyserzy m.in. Filip Bajon, Ksawery Żuławski, Marcin Wrona czy Agnieszka Holland. W części konkursowej, uczestnicy prezentują filmy w kategoriach filmu pełnometrażowego oraz krótkometrażowego. Jury będzie oceniać łącznie ponad 60 produkcji.
Audio
  • Relacja z 37. Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Fragment plakatu festiwalu Młodzi i film
Fragment plakatu festiwalu "Młodzi i film"Foto: Mat. promocyjne

Podczas festiwalu, widzowie będą mogli między innymi zobaczyć obraz "Rodzina", którego twórcami są Patrycja Widłak i Piotr Kizowski. To dokument, który przedstawia perypetie członków pewnej rodziny. - Jedną z bohaterek jest Hana, która przyjechała do Polski z Nigerii. W codziennym życiu towarzyszy jej Maciek. Od ich niezwykłego romantycznego spotkania rozpoczyna się cała historia - zdradza w rozmowie z Joanną Sławińską Patrycja Widłak, twórczyni filmu dokumentalnego "Rodzina"

Jak się okazuje, typowe zauroczenie sobą obojga bohaterów nie trwa jednak długo. Sielankowy spokój przerywa splot nieoczekiwanych, trudnych sytuacji z którymi muszą się zmierzyć. - Wkrada się brak porozumienia i zmęczenia sobą, który zaważył na dalszych losach bohaterów - mówi Piotr Kizowski, współautor zdjęć i scenariusza do filmu.

- Jest to film o rodzinie, który uświadamia nam, że często trwamy w czymś czego nie chcemy tylko dlatego, że tworzymy rodzinę. Śledząc historię bohaterów, zastanawiamy się co ich tak naprawdę łączy. Momentem kluczowym filmu jest również poród głównej bohaterki, który pociąga za sobą bardzo dramatyczne w skutkach wydarzenia - mówi Patrycja Widłak.

Jak dodaje, aby zrealizować dokument, twórcy towarzyszyli bohaterom nawet w ciężkich dla nich sytuacjach. - Przez pierwsze dwa miesiące Maciek notorycznie nie odbierał ode mnie telefonów. W pewnym momencie się poddałam i realizacja filmu wisiała na włosku. W momencie, gdy Hana trafiła do szpitala, pomagaliśmy mu, gdy został sam z dzieckiem - mówi twórczyni.

Film "Rodzina" bierze udział w konkursie filmów krótkometrażowych, podczas tegorocznej edycji festiwalu. W nagraniu audycji również rozmowa z twórcą konkursowego filmu "Podatek od miłości".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Patrycja Widłak, Piotr Kizowski (twórcy filmu "Rodzina"),

Bartłomiej Ignaciuk (reżyser filmu "Podatek od miłości")

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 22.30

kb/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polański: pogadajmy o moim filmie!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 13:00
Twórca "Pianisty", "Dziecka Rosemary" i "Chinatown" uwielbia chodzić do kina. Przyznaje, że nuda to klęska filmu i może go wypędzić z kina po kilku minutach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Roman Kłosowski. Reżyser i aktor miał 89 lat.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 17:48
Kamera go kochała. Obdarzony wyjątkowym talentem i specyficznym urokiem scenicznym, był uwielbiany przez widzów. Stał na czele Teatru Powszechnego w Łodzi, ale przez ostatnie dziesięć lat związany był także z Teatrem im. Tadeusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Widomość o śmierci Romana Kłosowskiego, poruszyła nie tylko środowisko artystów, ale także wiernych fanów artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: Wajda dał mi wszystko, co można dać

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 13:30
- Andrzej Wajda dał mi w teatrze wszystko, co można było dać: od Hamleta do Papkina - mówił w audycji "Po drugiej stronie lustra" Jerzy Stuhr, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów i reżyserów.
rozwiń zwiń