Iwan Rheon, Milo Gibson i Marcin Dorociński w filmie "303 Bitwa o Anglię"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 13:53
W sierpniu do kin wchodzą dwa filmy o dywizjonie 303: W ten weekend pierwszy z nich - "303 Bitwa o Anglię" - dramat wojenny o polskich pilotach walczących z Niemcami atakującymi Wielką Brytanię w czasie II wojny światowej. Jest to brytyjsko-polska produkcja w reżyserii Davida Blaira.
Audio
  • Na co do kina w ten weekend? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu 303. Bitwa o Anglię
Kadr z filmu "303. Bitwa o Anglię"Foto: mat. prasowe / Kino Świat

 - Ci piloci, żołnierze, zasługują na film, który oddałby te realia, pokazałby dramat tamtych dni, bohaterskie czyny, wyjątkowość sytuacji, kunszt tych pilotów i to, czym była Bitwa o Anglię, czym była ta wojna w powietrzu. Ten film nie oddaje nic z tego. Absolutnie nic. To próba pewnej kroniki pozbawiona emocji, pomysłu, dramaturgii. Realizacyjnie na poziomie niegodnym dzisiejszego dużego kina a na pewno takiego tematu - mówi Artur Cichmiński.

W filmie grają m.in. Iwan Rheon, Milo Gibson i Marcin Dorociński oraz Filip Pławiak, z którym rozmawiała Martyna Podolska. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 


W "Magazynie bardzo filmowym" Michał Montowski i Artur Cichmiński ocenili jeszcze m.in. takie premiery jak: "Do zobaczenia w zaświatach" - ekranizację powieści Pierre'a Lemaître'a, która zdobyła Nagrodę Goncourtów (2013) w reżyserii Alberta Dupontela, który również gra jedną z głównych ról; "Krzysiu, gdzie jesteś?" - czyli historię, w której Kubuś, Prosiaczek, Kłapouchy i Tygrysek się nie zestarzeli, ale Krzysztof (Ewan McGregor) zbliża się  do pięćdziesiątki, ma żonę i córkę, i.. pracuje w firmie przechodzącej kryzys; "Szpieg, który mnie rzucił" - komedia amerykańska i jednocześnie film akcji, w którym dziewczyny zostają wplątane w szpiegowskie porachunki; "Człowiek delfin" - dokumentalny film o Jacques Mayolu - wielokrotnym rekordziście w nurkowaniu głębinowym, który twierdził, że człowiek potrafi zjednoczyć się z oceanem, bo istnieje w nim nieświadoma pamięć pra-istoty, która wyszła z wody. Więcej w nagraniu.  


***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 21.11

kh

Czytaj także

Łąka Leśmiana, czyli kino, spacery i literatura

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 21:11
Łąka Leśmiana, to letnie wydarzenie realizowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra w chińczyka. Nazwa wzięła się z mody na egzotykę

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 14:00
Wystawę w Muzeum Azji i Pacyfiku "Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji" odwiedzają grupy chętnych uczenia się gier i praktykujących je podczas warsztatów. Zwiedzający ze zdziwieniem dowiadują się, że popularna w Polsce gra w chińczyka nie pochodzi z Chin. - Historia tej gry pokazuje jak fascynujący to jest świat. Gry podróżowały - powiedział w audycji kurator wystawy Tomasz Madej.
rozwiń zwiń