Federico Fellini. 25 lat od śmierci reżysera

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 14:00
31 października minęła 25. rocznica śmierci włoskiego reżysera Federica Felliniego, który zapisał się w historii kina jako twórca ważny i intrygujący.  
Audio
  • Wspomnienie Federica Felliniego (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Federico Fellini
Federico FelliniFoto: PAP/B2748/_Ursula Düren

Fellini powiedział kiedyś: "Nie powinniście mieć zaufania do moich słów, ponieważ za rok mówiłbym zupełnie co innego. Byłoby rzeczą okropnie przygnębiającą powtarzać to samo przez całe życie". Tak naprawdę, o życiu reżysera dowiadujemy się z jego filmów, chociaż sam zaprzeczał, by jego obrazy miały wątki biograficzne. - Jest książka Felliniego, w której mówił, że to wszystko co tworzy jest wyobraźnią, ale myślę, że w filmach z jego życia jest wiele prawdy – mówiła w audycji aktorka Małgorzata Bogdańska, występująca w monodramie w reżyserii Marka Koterskiego "Nie lubię pana, panie Fellini".

- Właściwie w każdym jego filmie można znaleźć jakieś odzwierciedlenie jego życia. Ale to jest wszystko przefiltrowane przez jego wyobraźnię i wymiar oniryczny, więc jego twórczości nie można brać dosłownie. To nie są dokumenty - przyznała Anna Osmólska-Mętrak, znawczyni kina włoskiego.

Federico Fellini zaczął od kontynuacji neorealizmu, ale bardzo szybko zaczął tworzyć autorskie kino. Co je wyróżnia? Na czym polega gra z widzem w wykonaniu włoskiego reżysera? Jak wyglądało jego życie z Giuliettą Masiną? O czym mówi monodram "Nie lubię pana, panie Fellini"? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycjiKulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Małgorzata Bogdańska (aktorka występująca w monodramie Teatru w walizce, w reżyserii Marka Koterskiego pt. "Nie lubię pana, panie Fellini"), Anna Osmólska-Mętrak (tłumaczka, znawczyni kina włoskiego) 

Data emisji: 1.11.2018

Godzina emisji: 21.10

abi

 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Możdżer: Mieczysław Kosz jest jedną z najjaśniejszych postaci w historii polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 22:23
Trwają zdjęcia do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" opartego na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty. Film reżyseruje Maciej Pieprzyca, w roli genialnego muzyka zobaczymy Dawida Ogrodnika a za oprawę muzyczną odpowiada Leszek Możdżer, z którym rozmawiała Joanna Sławińska.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"I odpuść nam nasze długi". Włoska kariera Jerzego Stuhra

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 13:48
- Kiedy dostaję rolę we Włoszech zastrzegam, że muszę grać obcokrajowca, bo to słychać. Nie razi, ale słychać - zdradza aktor w rozmowie z Joanną Sławińską. 
rozwiń zwiń