X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Powrót". Film przeciwko ludzkiej hipokryzji

W audycji rozmawialiśmy z twórcami, których filmy walczą o nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage w Bydgoszczy. Nie zabrakło też spotkań z aktorami.
Festiwal trwa od 10 do 17 listopada
Festiwal trwa od 10 do 17 listopadaFoto: PAP/Tytus Żmijewski
O Audycji

Jednym z filmów, które walczą o nagrodę w Konkursie Filmów Polskich jest "Powrót" w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz.   

Dziewiętnastoletnia Urszula zmuszona do pracy w domu publicznym w Niemczech ucieka z pracy i wraca do rodzinnej wsi. W bardzo konserwatywnej społeczności nastolatka spotyka się z ostracyzmem. Urszuli wstydzą się nawet najbliżsi. Ale traktowana jak wyrzutek dziewczyna nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciw hipokryzji otoczenia, które rzekomo wyznając chrześcijański system wartości, zaprzecza mu swym postępowaniem. Co nie znaczy, że "Powrót" jest filmem antykościelnym czy antyreligijnym. 

- Niewątpliwie jest to film przeciwko ludzkiej hipokryzji, chorobie współczesnego świata. Film mówi o tym, jaką cenę człowiek płaci za życie w kłamstwie. Te sytuacje można odnieść do wielu opresyjnych sytuacji, w których znajdują się ludzie – mówiła reżyserka filmu Magdalena Łazarkiewicz.   

Agnieszka Warchulska, grająca matkę Urszuli, powiedziała, że była to dla niej trudna rola. - Religia i obyczaj wchodzą w nasze życie tak mocno, że zaprzeczają w nas podstawowemu uczuciu chronienia własnego potomstwa. Starałam się nie oceniać tej postaci, ale pokazać, że ona jest również zagubiona w świecie religijnego konwenansu – powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W nagraniu ponadto rozmowa z Tomaszem Wolskim i Anną Gawlitą twórcami filmu "Krzyżoki", walczącego o nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz fragment wypowiedzi reżysera filmu "Peterloo" Mike'a Leigh. Film walczy w Konkursie Głównym.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Magdalena Łazarkiewicz (reżyserka), Agnieszka Warchulska (aktorka), Tomasz Wolski i Anna Gawlita (twórcy krótkometrażowego filmu "Krzyżoki")

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 21.09

abi

Playlista
  • Kelly G., - Singin' in the rain
  • Krzysztof Komeda Quintet - Niewinni czarodzieje