"Autsajder" - nowy film o stanie wojennym

- Stwierdziłem, ze być moze warto przypomnieć tamten czas - lat '80. Trochę się o nim zapomina i zaczyna się deformować wiedzę o nim - mówi w "Magazynie bardzo filmowym", w rozmowie z Joanną Sławińską, reżyser filmu "Autsajder" Adam Sikora.
Plakat promujący film
Plakat promujący filmFoto: mat. promocyjne
O Audycji

Bohaterem obrazu jest nieinteresujący się polityką student malarstwa, który zostaje zatrzymany przez patrol milicji. Odnalezienie w jego mieszkaniu przechowywanej dla kolegi walizki z ulotkami skutkuje oskarżeniem o współpracę z opozycją.


- Nie chciałem żeby był to film nadmiernie polityczny, nasiąknięty polityką. Wręcz przeciwnie. Chciałem zrobić film o chłopcu, który przypadkiem został wplątany w tę historię. Chciałem poprzez pryzmat niezaangażowanego politycznie chłopaka opowiedzieć pewną sytuację, która wtedy miała miejsce - mówi Adam Sikora i dodaje, że film powstał z myślą o młodych pokoleniach. - Chciałem im uświadomić, że jest taki moment w historii, który wymaga zajęcia pewnego stanowiska - zaznacza.


A jak film oceniają Małgorzata Raducha i Artur Cichmiński? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zrecenzowali oni także inne premiery: "Roma", "Mali bohaterowie", "Zwierzęta" oraz "Kursk".

Małgorzata Raducha i Artur Cichmiński mówili także o filmach opowiadających o stanie wojennym. Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Rozmawia: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Adam Sikora (reżyser)

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 21.09

kh

Playlista