Oscary 2019 odróżniające się od dotychczasowych gali

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 12:27
Pierwszy weekend marca przynosi siedem premier, w tym dwie dla młodzieży. Mówimy też o filmowym wydarzeniu, jakim była gala wręczenia nagród filmowych Oscarów 2019.
Audio
  • Oskary 2019 i premiery weekendu (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Spike Lee z Oscarem 2019
Spike Lee z Oscarem 2019 Foto: PAP/PA

W audycji mówiliśmy o pewnych elementach, którym w poniedziałkowych relacjach, dotyczących głównie rywalizacji Zimnej wojny i Romy poświęcono mało uwagi. - Była to gala, której nikt nie prowadził. To novum przynajmniej od 1989 roku - mówili Michał Montowski i Artur Cichmiński. Wymieniają też inne elementy, które odróżniają tę galę od innych. Zwracają uwagę, że cała gala była skierowana przeciwko prezydenturze Donalda Trumpa. - Widać, że środowisko hollywoodzkie jest tu wyraźnie określone. Trump nie miał łatwo tego wieczoru - zauważył Artur Cichmiński. Zwrócili uwagę, że oglądalność imprezy była bardzo słaba i zastanawiają się nad przyczynami tego zjawiska.

Spośród premier omawiano:
"Witajcie w Marwen" - najnowszy film Roberra Zemeckisa ze Stevem Carellem zawieszonym między światem realnym a wyimaginowanym.

"Śmierć nadejdzie dziś 2" -horror w reżyserii Christophea Landona. Kontynuacja filmu.

"Córka trenera" - w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Dramat polski z Jackiem Braciakiem w roli ojca nastolatki, który sam ją wychowuje, będąc jej trenerem tenisa. Pojawia się jednak Igor - chłopak, który też trenuje u ojca dziewczyny.

"O ojcach i synach" - dokumentalny film Talala Derkiego, który mieszkał dwa lata wśród dżihadystów i rejestrował, jak wychowują dzieci przez bezwzględny trening wojskowy i pranie mózgu. (nominacja do Oscara)


"Litość" - polsko-grecka czarna komedia Babisa Makridisa o kryzysie mężczyzny w średnim wieku. Otoczony współczuciem i litością z powodu żony w śpiączce, pewien prawnik nie potrafi się odnaleźć, kiedy żona wraca do normalnego życia.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 1.03.2019

Godzina emisji: 21.12

ag

Czytaj także

Joanna Kulig: szkoda, że "Roma" zabrała nam wszystkie nasze nominacje

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 09:17
Odtwórczyni głównej roli w "Zimnej Wojnie" Joanna Kulig powiedziała, że mimo braku Oscara udział w ceremonii w Hollywood był dla całej polskiej ekipy wielkim przeżyciem i zwieńczeniem pracy nad filmem. 
rozwiń zwiń