Samotna misja Nowaka-Jeziorańskiego miała zadecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie. Główny bohater, w tej roli Philippe Tłokiński, otrzymał zadanie przedostania się do Londynu, aby poinformować rząd RP na uchodźstwie o sytuacji w Warszawie. Po spotkaniu z angielskimi politykami, wraca do Polski bez dobrych wieści dla powstańców. Nie mogą oni oczekiwać pomocy ze strony aliantów.
- Nie jestem entuzjastą tego filmu. Uważam, że niestety roztrwonił potencjał. Był zapowiadany jako film szpiegowski, lepszy od Jamesa Bonda. To bardzo niebezpieczne, śmiałe i nawet aroganckie stwierdzenie – ocenił Artur Cichmiński.
Krytyk bardzo wysoko ocenia scenę katastrofy lotniczej, która – jego zdaniem - jest na poziomie hollywoodzkim, ale uważa, że jest to jedna z niewielu scen wartych uwagi. - Z jednego ujęcia filmu jeszcze nie utkano – przyznał.
W audycji recenzje również innych nowości filmowych, które wchodzą właśnie do polskich kin, m.in. "Monument", "High Life", "Przemytnik". Ponadto w audycji, z okazji Dnia Węgierskiego w Polskim Radiu, który przypada w piątek 15 marca, o współczesnym kinie węgierskim opowiedział filmoznawca z UJ dr hab. Grzegorz Bubak. Przypomnieliśmy też fragment rozmowy Joanny Sławińskiej z aktorem Gezą Röhrigiem, który zagrał główną rolę w filmie "Syn Szawła", nagrodzonym Oscarem arcydziele węgierskiego reżysera Laszla Nemesa.
Zachęcamy do wysłuchania.
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Joanna Sławińska
Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)
Data emisji: 15.03.2019
Godzina emisji: 21.12
abi/gs