"Kurier". Krytyk Artur Cichmiński: film roztrwonił potencjał

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:31
- Film ważny, potrzebny, ale niestety nie zdobył mojego uznania – mówił w audycji krytyk filmowy Artur Cichmiński. Film o misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego wchodzi do kin 15 marca.
Audio
  • Joanna Sławińska i Artur Cichmiński recenzują premiery filmowe (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Narada u Bora-Komorowskiego.
Narada u Bora-Komorowskiego.Foto: Kino Świat/ Bartosz Mrozowski

Samotna misja Nowaka-Jeziorańskiego miała zadecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie. Główny bohater, w tej roli Philippe Tłokiński, otrzymał zadanie przedostania się do Londynu, aby poinformować rząd RP na uchodźstwie o sytuacji w Warszawie. Po spotkaniu z angielskimi politykami, wraca do Polski bez dobrych wieści dla powstańców. Nie mogą oni oczekiwać pomocy ze strony aliantów.

- Nie jestem entuzjastą tego filmu. Uważam, że niestety roztrwonił potencjał. Był zapowiadany jako film szpiegowski, lepszy od Jamesa Bonda. To bardzo niebezpieczne, śmiałe i nawet aroganckie stwierdzenie – ocenił Artur Cichmiński.

Krytyk bardzo wysoko ocenia scenę katastrofy lotniczej, która – jego zdaniem - jest na poziomie hollywoodzkim, ale uważa, że jest to jedna z niewielu scen wartych uwagi. - Z jednego ujęcia filmu jeszcze nie utkano – przyznał.

W audycji recenzje również innych nowości filmowych, które wchodzą właśnie do polskich kin, m.in. "Monument", "High Life", "Przemytnik". Ponadto w audycji, z okazji Dnia Węgierskiego w Polskim Radiu, który przypada w piątek 15 marca, o współczesnym kinie węgierskim opowiedział filmoznawca z UJ dr hab. Grzegorz Bubak. Przypomnieliśmy też fragment rozmowy Joanny Sławińskiej z aktorem Gezą Röhrigiem, który zagrał główną rolę w filmie "Syn Szawła", nagrodzonym Oscarem arcydziele węgierskiego reżysera Laszla Nemesa.

Zachęcamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 21.12

abi/gs

Czytaj także

Philippe Tłokiński: o Nowaku-Jeziorańskim można zrealizować niejeden film

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 18:00
"Kurier" - nowy film Władysława Pasikowskiego wchodzi na ekrany 15 marca. Film inspirowany jest sekretną misją słynnego kuriera Armii Krajowej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą Powstanie Warszawskie godziną "W". Z Philippe'em Tłokińskim, wcielającym się w rolę kuriera, rozmawiała Joanna Sławińska. 
rozwiń zwiń