Artur Cichmiński: "Biały kruk" mówi o tym, jak zbudowana jest dusza artysty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:31
- "Biały kruk" to film o człowieku, który wiedział, że jest wybitnie utalentowany, dlatego zatracał się w intensywnych ćwiczeniach - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" Joanna Sławińska. Czy dramat biograficzny o losach baletmistrza - Rudolfa Nuriejewa jest porywającym dziełem, czy monotonną opowieścią ze świata baletu?
Audio
  • Rozmowa z krytykiem Arturem Cichmińskim o nowościach filmowych (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
kadr z filmu Biały kruk
kadr z filmu "Biały kruk"Foto: print screen ze zwiastunu z you tube'a.

"Biały kruk" jest dziełem reżysera Ralpha Fiennesa. Jest 1961 rok, Rudolf Nuriejew nie jest jeszcze podziwianą ikoną, ale intensywnie ćwiczy balet. Młody mężczyzna decyduje się po raz pierwszy opuścić Rosję. Zaczyna zatracać się w paryskim życiu i tym, co miasto oferuje pod kątem sztuki i kultury. To powoduje duże zainteresowanie artystą ze strony oficerów KGB. - Momentem kulminacyjnym filmu jest to, jak Nuriejew ucieka na zachód, gdzie dopada do KGB. To bardzo emocjonujący moment, gdzie chłopak otrzymuję pewną cenną radę od swojej przyjaciółki - mówi Joanna Sławińska, która ocenia film bardzo wysoko, że względu na jego wielowymiarowość. - "Biały kruk" nie może być nudny, gdyż mamy w nim dużo psychologii, a cała produkcja trzyma widza w napięciu - mówi. 

Krytyk filmowy Artur Cichmiński twierdzi, że wszyscy wybaczają głównemu bohaterowi dramatu egoizm, gdyż zdają sobie sprawę z ogromnego talentu, jaki młody baletmistrz posiada. - Ten film to traktat o tym, jak zbudowana jest dusza artysty - twierdzi.

 


W audycji także o religijnym dramacie historycznym "Miłość i Miłosierdzie", dramacie "Przedszkolanka", melodramacie wojennym "W domu innego", czeskiej produkcji "Ogród rodzinny. Dezerter" oraz filmie familijnym "Dumbo".

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której także o rozpoczynającym się 31 marca programie dla dokumentalistów "Doc Lab Poland".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A

Czytaj także

Film "Avengers: Wojna bez granic" w kinach

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 12:00
Avengersi ramię w ramię z innymi superbohaterami muszą być gotowi poświęcić wszystko, jeśli chcą pokonać potężnego Thanosa, zanim jego plan zniszczenia obróci wszechświat w ruiny. Do kin wchodzi właśnie kolejna część cyklu: "Avengers: Wojna bez granic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskarowe szanse polskich filmów "Zimna wojna" i "Komunia"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 21:45
W audycji "Magazyn bardzo filmowy" wspólnie z Arturem Cichmińskim omawiamy filmy, które właśnie wchodzą na ekrany polskich kin. Z Anną Serdiukow rozmawiamy o najbardziej oczekiwanych filmach przyszłego roku oraz podsumowujemy Europejskie Nagrody Filmowe oraz  omawiamy szanse oscarowe polskich filmów: fabularnej "Zimnej wojny" i dokumentu "Komunia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philippe Tłokiński: o Nowaku-Jeziorańskim można zrealizować niejeden film

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 18:00
"Kurier" - nowy film Władysława Pasikowskiego wchodzi na ekrany 15 marca. Film inspirowany jest sekretną misją słynnego kuriera Armii Krajowej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą Powstanie Warszawskie godziną "W". Z Philippe'em Tłokińskim, wcielającym się w rolę kuriera, rozmawiała Joanna Sławińska. 
rozwiń zwiń