72. Festiwal Filmowy w Cannes świętem międzynarodowej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 13:00
- Właściwie nie ma drugiego festiwalu, który tak bardzo by celebrował kino, reżyserów i gwiazdy - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Kwiatkowski, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Kino". Zwycięzców festiwalu poznamy 25 maja, a "Magazynie bardzo filmowym" mowa była także o polskim festiwalu "Docs Against Gravity" oraz o premierach wyczekiwanych filmów. 
Audio
  • O festiwalu filmowym w Cannes oraz premierach kinowych (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Bill Muray, Cloe Sevigny, Jim Jarmusch, Selena Gomez, Tilda Swinton i Sara Driver podczas 72. festiwalu filmowego w Cannes
Bill Muray, Cloe Sevigny, Jim Jarmusch, Selena Gomez, Tilda Swinton i Sara Driver podczas 72. festiwalu filmowego w CannesFoto: Ian Langsdon EPA/PAP

Po słynnym czerwonym dywanie w Cannes chodziły wielkie osobistości współczesnego kina. W tym roku filmem otwierającym festiwal była produkcja Jima Jarmuscha pt: "The Dead Don't", o której jak mówi sam reżyser, dokładnie oddaje stosunek do świata. - Twórca filmu mówił, że humor i żart to są jedyne rzeczy, które pozwalają nam przetrwać w niełatwych czasach, a jednocześnie chciał też dopuścić do głosu tę mroczną stronę siebie, a przede wszystkim mroczną stronę świata. To jest opowieść o ataku zombie w małym miasteczku, w którym nic się nie działo i trwało w stagnacji. Na skutek różnych zmian klimatu, zmian cywilizacyjnych dochodzi tam do różnych anomalii - powiedział w rozmowie z Joanną Sławińską, Krzysztof Kwiatkowski.

Przechodząc z festiwalu w Cannes na teren Polski, do 24 maja trwa 16. festiwal "Docs Against Gravity". Jedną z twórczyń, która brała udział w wydarzeniu była Ewa Podgórska, debiutantka, która pokazała dokument kreacyjny "Diagnosis" kręcony w Łodzi. - Sama pochodzę z Łodzi, mieszkam w Warszawie. Przez wiele lat miałam taką relację miłosno-nienawistną w stosunku do Łodzi i ten film jest w jakiejś mierze formą rozliczenia z moim rodzinnym miastem. - dodaje reżyserka. 

W audycji mowa była również o premierach filmów, które weszły do kin w tym tygodniu. Będzie można zobaczyć m.in. film pt: "Podwójne życie" w reżyserii Oliviera Assayasa. Jest to typowy przykład francuskiej bohemy, która gubi się we współczesnym świecie cyfrowym. Główni bohaterowie: Leonard, który pisze powieść, pragnie być w trybie "offline", z kolei jego wydawca odrzuca jego książkę ze względu na zafascynowanie e-bookami. W rolach głównych: Guillaume Canet, Juliette Binoche, Vincent Macaigne. 


Filmem premierowym jest także fabularny film biograficzny "Tolkien" opowiadający o losach słynnego angielskiego pisarza, twórcy takich kultowych powieści jak "Władca Pierścieni" czy "Hobbit". - Ten film wyjaśnia skąd wzięły się inspiracje autora. Możemy to sobie od razu przełożyć na karty książek i filmów - mówi Artur Cichmiński, krytyk filmowy. 


Jakie jeszcze filmy będziemy mogli zobaczyć w kinach w najbliższym czasie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Krzysztof Kwiatkowski (miesięcznik "Kino"), Ewa Podgórska (reżyserka)

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 21.10

ans/ag

Czytaj także

Dyskusja o wyższości Cannes nad Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 14:40
Dokładnie 70 lat temu, 20 września 1946 r., zainaugurowano pierwszą edycję festiwalu w Cannes. - To najważniejsze święto kina w Europie, a moim zdaniem spokojnie może konkurować z hollywoodzką ceremonią. Może jest nawet ważniejsze - mówi Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Midnight Runner" - film oparty na faktach

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:16
12. festiwal filmowy OFF CAMERA trwa w Krakowie. W konkursie miedzynarodowym jest pokazywany między innymi film pt. "Midnight Runner". To pełnometrażowy debiut szwajcarskiego reżysera Hannesa Baumgartnera zainspirowany prawdziwą historią mężczyzny grasującego nocą po ulicach Zurychu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słodki koniec dnia" - to opowieść o kobiecie wolnej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:15
10 maja premiera filmu "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. - Chciałem opowiedzieć o wielkiej poetce, która nie przypomina zgarbionej staruszki, tylko gwiazdę punkrocka - mówi artysta. 
rozwiń zwiń