X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"O zwierzętach i ludziach". Zrozumieć wojenny lęk

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:25
- Film "O zwierzętach i ludziach" powstał na bazie archiwaliów i bogatych wspomnień świadków wydarzeń - mówi Joannie Sławińskiej podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Łukasz Czajka.
Audio
  • 59. Krakowski Festiwal Filmowy (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Film opowiada o losach rodziny Żabińskich, która zdecydowała się ukrywać uciekinierów podczas II wojny światowej w ogrodzie zoologicznym. Historia małżeństwa Żabińskich, którzy pomagają Żydom w trudnej sytuacji została już wcześniej zawarta w hollywoodzkim filmie "Azyl".

Łukasz Czajka przyznaje, że w momencie dowiedzenia się, że Amerykanie tworzą produkcję o takiej samej tematyce poczuł, że może lepiej się stanie, gdy swój pomysł jednak porzuci. - Okazało się, że pomysł na realizację filmu nie chciał się ode mnie odczepić - mówi reżyser i zdradza, że także od reżysera Bartosza Konopki usłyszał, że mimo wszystko film powinien zostać zrobiony.

Scenariusz zaczął pisać w 2015 roku, a motorem do tworzenia był moment, w którym fale uchodźców dopływały do Europy. - Było to dla mnie wstrząsające, gdy okazało się, że dużo ludzi nie chce ich przyjąć - mówi artysta. Przypomina również słowa Żabińskiego, które są według niego bardzo mądrym przekazem: "Nie ważne komu, ale ja jako człowiek, mam obowiązek pomagać". 

W "Magazynie Bardzo Filmowym" także rozmowa z twórcami filmu "Cienie imperium": reżyserem Karolem Starnawskim i współscenarzystą Tomaszem Grzywaczewskim.

Jak wygląda praca nad dokumentem związanym z historią? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

 ***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Materiał: Joanna Sławińska (z Krakowa)

Gość: Łukasz Czajka (reżyser), Karol Starnawski (reżyser), Tomasz Grzywaczewski  (współscenarzysta)

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 21.11

K.A/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Słodki koniec dnia" najlepszym polskim filmem na festiwalu Off Camera. Jacek Borcuch: chciałem wsadzić kij w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 12:26
Film "Sons of Denmark" zwyciężył w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" 12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera. Obraz, którego reżyserem jest Ulaa Salim opowiada o radykalizacji nastrojów społecznych w Danii po krwawym zamachu bombowym i o politykach, którzy umiejętnie je podsycają. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych jury złożone wyłącznie z zagranicznych filmowców, za najlepszy uznało "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

72. Festiwal Filmowy w Cannes świętem międzynarodowej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 13:00
- Właściwie nie ma drugiego festiwalu, który tak bardzo by celebrował kino, reżyserów i gwiazdy - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Kwiatkowski, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Kino". Zwycięzców festiwalu poznamy 25 maja, a "Magazynie bardzo filmowym" mowa była także o polskim festiwalu "Docs Against Gravity" oraz o premierach wyczekiwanych filmów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Zawierucha w Cannes z najnowszym filmem Quentina Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 17:27
Siedmiominutową owacją na stojąco przyjęła canneńska publiczność film "Pewnego razu w Hollywood" ("Once Upon a Time in Hollywood"). Akcja dzieje się w Los Angeles w 1969 roku, a główne role grają Brad Pitt, Leonardo DiCaprio i Margot Robbie. W obsadzie jest również Rafał Zawierucha, który wcielił się w postać Romana Polańskiego. Po canneńskiej  premierze rozmawiała z aktorem Joanna Slawińska
rozwiń zwiń