7. Festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży "Kino w Trampkach"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 11:49
W dniach 30 maja-9 czerwca odbywa się w Warszawie festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży "Kino w Trampkach". O tym, czym i do kogo skierowane jest wydarzenie i dlaczego jest tak bardzo wyjątkowe, opowiedziała w "Magazynie bardzo filmowym" dyrektor artystyczna festiwalu, Karolina Śmigiel.
Audio
  • Co nowego w kinie? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Plakat festiwalu Kino w Trampkach
Plakat festiwalu "Kino w Trampkach"Foto: mat. promocyjne

Część festiwalowa wydarzenia odbywa się w warszawskiej "Kinotece", a pokazy szkolne można podziwiać w "Kinie Luna". Festiwal jest organizowany przez Fundację Cinemania i "oferuje najlepsze filmy krótkometrażowe i długometrażowe dla dzieci i młodzieży". Karolina Śmigiel zachęca do uczestniczenia w wydarzeniu gdyż, jak sama twierdzi jest" dobrą okazją by zobaczyć filmy z całego świata, które w większości są premierowo pokazywane w Polsce". 

"Kino w Trampkach" to także konkursy, w których jurorami są dzieci. - Przed nami najważniejsze dni, w których zostaną ujawnione werdykty konkursów - z podekscytowaniem powiedziała dyrektor artystyczna przedsięwzięcia. Dzieci będą przyznawać nagrodę w kategoriach: "Najlepszy film dziecięcy" i "Najlepszy film młodzieżowy". Wszystkie wyróżnione filmy będzie można obejrzeć w niedzielę, 9 czerwca. - Są to nagrody finansowe, co dla jurorów jest sporą odpowiedzialnością - dodała Karolina Śmigiel.

Gość Jedynki oceniła, że filmy, które znalazły się w programie festiwalu "zmuszają do dyskusji". - Można między innymi zobaczyć produkcje, które pokazują jak bardzo człowiek jest zjednoczony z naturą - dodała, zapewniając, że "Kinem w Trampkach" chce zachęcić widza do poznania czegoś zupełnie nowego i sprowokować do myślenia.

W audycji także o premierach kinowych:

- "X-Men: Mroczna Phoenix" - kolejna część przygód mutantów z komiksowym rodowodem,

- "Rocketman" - dramat biograficzny o losach artysty ze świata muzyki rozrywkowej - Eltona Johna,

- "Królowa Kier" - dramat o prawniczce, która wdała się w romans z 17-latkiem,

- "Milcząca rewolucja" - dramat produkcji niemieckiej o uczniach pewnej szkoły,

- "Catalina" - dramat o podróży młodej Kolumbijki do Sarajewa, gdzie ma zbierać materiały do pracy doktorskiej

- "Peneleopa" - film dokumentalny o losach mieszkańców pewnej wioski,

- "Jestem William" - film dla dzieci o chłopcu, który uważa się za pechowca.

Ponadto:

- o festiwalu "Młodzi i Film" - najstarszym w Polsce festiwalu z samymi debiutami filmowymi, który zaczyna się 10 czerwca w Koszalinie. O wydarzeniu opowiedziała Joanna Sławińska, która porozmawiała również z twórcami filmów, które zawarte są w programie festiwalu. 

O czym jest cykl "Naturalnie", który jest częścią festiwalu "Kino w Trampkach"? Czego uczy dzieci ten festiwal? Dlaczego warto, aby pojawili się na nim także dorośli? Która z premier kinowych w czerwcu jest najbardziej interesująca?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Karolina Śmigiel (dyrektor artystyczna festiwalu "Kino w Trampkach")

Materiał: Joanna Sławińska 

Data emisji: 07.06.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"In Touch". Film opowiadający o tęsknocie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 12:23
Debiutancki pełnometrażowy film dokumentalny Pawła Ziemilskiego "In Touch" opowiada o emigracji zarobkowej mieszkańców wsi Stare Juchy znajdującej się na Mazurach. Od lat 80. co trzeci mieszkaniec wyjechał do Islandii. Fabuła skupia się na tęsknocie rodziny i pustce, którą pozostawili po sobie bliscy. Film został doceniony na festiwalach w Amsterdamie i Salonikach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Sztuka to wartość". Co można podziwiać w Muzeum Narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:39
Katarzyna Szydłowska-Schiller, która jest kuratorką wystawy mówi - sztuka to nie tylko wartość pieniądza, ale też wartość duchowa i estetyczna. W "Kulturalnej Jedynce" dowiadujemy się o tym, jakie dzieła można podziwiać w trakcie trwania wystawy i dlaczego warto się na nią wybrać.
rozwiń zwiń