Trwa 38. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 13:36
W Koszalinie trwa najstarszy w Polsce festiwal filmowy, podczas którego można zobaczyć debiuty reżyserów młodego pokolenia. To już 38. edycja festiwalu "Młodzi i Film". - Róbcie filmy, a nie sztukę. Wtedy sztuka wyjdzie sama - apeluje do twórców Artur Cichmiński, krytyk filmowy.
Audio
  • Trwa Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie. Co nowego w kinie? (Jedynka/ Magazyn bardzo filmowy)
Film Zgniłe uszy
Film "Zgniłe uszy"Foto: Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" - materiał promocyjny

Podczas koszalińskiego festiwalu pokazywane są filmy młodych twórców. Konkurs jest podzielony na dwie części: pełnometrażowe fabuły oraz krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne i animowane.

Jedną z ekranizacji, które możemy zobaczyć w Koszalinie, jest film "Zgniłe uszy". - Pomysł kiełkował w mojej głowie już od długiego czasu. Chciałem zrobić horror, który byłby bardzo kameralny, odbywałby się na Mazurach i byłaby w nim para walcząca ze wszystkim swoimi demonami. Niestety jest to film niezależny, który powstał tylko z moich środków, dlatego musiałem pójść na pewne ustępstwa. Okazało się, że idealnym ustępstwem jest pójście w świat psychologii i skorzystanie z terapii, które są dostępne, dzieją się albo mogłyby się dziać. Na tej zasadzie powstał scenariusz filmu, zgodnie z którym para wyjeżdża na weekend na Mazury i zostaje zmaltretowana przez demonicznego psychoterapeutę - mówi Piotr Dylewski, reżyser filmu.

Artur Cichmiński odniósł się do filmu "Eastern" Piotra Adamskiego. - Jest to wariacja na temat westernu, rozgrywająca się współcześnie i sięgająca do tradycji. Trochę brakuje mi tempa i rytmu, ale jest to ciekawa propozycja ze względu na zabawę z konwencją i odniesienie się do pastiżu - twierdzi krytyk filmowy.

Skąd wziął się pomysł na tytuł "Zgniłe uszy"? Jakie jeszcze filmy pojawiły się na festiwalu? Czy młodzi twórcy radzą sobie z formą i czy ta forma jest na odpowiednio wysokim poziomie w porównaniu z podejmowaną tematyką?

W audycji mowa również o premierach filmów, które wchodzą do kin 14 czerwca. Będzie można zobaczyć m.in. film "Krew Boga" w reżyserii Bartosza Konopki, który zaprasza widzów w podróż do wczesnego średniowiecza. Rycerz Willibrord (Krzysztof Pieczyński) dociera na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmieci. Razem z Bezimiennym (Karol Biernacki) kontynuuje wędrówkę, aby odnaleźć i ochrzcić ukrytą w górach osadę pogan. Chociaż chrystianizacja mieszkańców to jedyny sposób, by uchronić ich przed zbliżającą się zagładą, misję bohaterów spróbują zatrzymać kapłan pogan oraz ich wódz, Geowold.

Filmem premierowym jest także "Godzilla 2: Król Potworów". Jest to film z gatunku akcji i sci-fi, który opowiada historię o bohaterskich czynach członków kryptozoologicznej agencji Monarch. Muszą oni zmierzyć się z gigantycznymi potworami, w tym z potężnym Godzillą.

Jakie jeszcze filmy będziemy mogli zobaczyć na ekranach kin?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Piotr Dylewski (reżyser), Anna Kot (rzeczniczka prasowa festiwalu)

Data emisji: 13.06.2019

Godzina emisji: 21.11

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara". Film przebije serial?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 13:00
Do kin wchodzi właśnie film o najpotężniejszym baronie narkotykowym XX wieku z Javierem Bardemem i Penélope Cruz w rolach głównych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7. Festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży "Kino w Trampkach"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 11:49
W dniach 30 maja-9 czerwca odbywa się w Warszawie festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży "Kino w Trampkach". O tym, czym i do kogo skierowane jest wydarzenie i dlaczego jest tak bardzo wyjątkowe, opowiedziała w "Magazynie bardzo filmowym" dyrektor artystyczna festiwalu, Karolina Śmigiel.
rozwiń zwiń