Święto kina we Wrocławiu: 19. MFF "Nowe Horyzonty"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:45
Do 4 sierpnia widzowie będą mogli obejrzeć ponad 600 seansów podczas trwającego od wczoraj (25.07) Międzynardoowego Festiwalu "Nowe Horyzonty" we Wrocławiu. Filmem inaugurującym wydarzenie w tym roku jest produkcja pt: "Portret kobiety w ogniu", który został nagrodzony na festiwalu filmowym w Cannes. 
Audio
  • Święto kina we Wrocławiu: 19. MF "Nowe Horyzonty" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Roman Gutek (L) i dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Pieńkowski (P) podczas gali otwarcia 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty
Roman Gutek (L) i dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Pieńkowski (P) podczas gali otwarcia 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe HoryzontyFoto: Marcin Kulczyński/PAP

- Otwieramy festiwal filmem pokazywanym w Cannes. Naszym zdaniem, osób, które wybierają filmy na "Nowe Horyzonty" było to największe odkrycie w konkursie. Było wiele filmów znanych reżyserów i wiadomo było czego się po nich spodziewać, natomiast "Portret kobiety w ogniu" C. Sciamma to było rzeczywiście nasze odkrycie. - powiedział dyrektor festiwalu Roman Gutek. 

W tym roku o Gran Prix będzie walczyć 12 filmów z całego świata. - Jest bardzo dużo debiutantów, twórców, którzy kręcą drugi i trzeci film, twórców, którzy odważnie idą własną drogą. Jesteśmy w drodze przez wiele miesięcy i te filmy "wyszperaliśmy" gdzieś w bocznych sekcjach na dużych lub mniejszych festiwalach. Są to filmy od Chin przez Rosję aż do Tunezji - podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu, Marcin Pieńkowski. 

Przez cały okres festiwalu fani międzynarodowych produkcji filmowych będą mogli obejrzeć 223 pełnometrażowe filmy z 54 krajów. 142 z nich będą miały polskie premiery. 

Pozostając w aurze festiwalowej niebawem odbędzie się kolejna 44. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Mimo, że odbędzie się on w drugiej połowie września, już teraz jest o nim głośno. Kontrowersję wzbudziły 4 filmy, które początkowo nie zostały zakwalifikowane do Konkursu Głównego festiwalu: "Interior" w reżyserii Marka Lechkiego, "Mowa Ptaków" - Xawerego Żuławskiego, "Supernova" autorstwa Bartosza Kruhlika oraz "Zużel" Doroty Kędzierzawskiej. Ten ostatni został wycofany na prośbę producenta Artura Reihnarta, ponieważ do czasu Festiwalu nie zakończą się prace postprodukcyjne nad filmem. Więcej na ten temat w rozmowie z Joanną Sławińską mówił Leszek Kopeć, dyrektor FPFF w Gdyni. Zapraszamy do wysłuchania.

***

W audycji była mowa również o najbliższych premierach kinowych. W ten weekend będzie można zobaczyć m.in. "W deszczowy dzień w Nowym Jorku" w reżyserii Woody'ego Allena opowiadający historię pary młodych ludzi. Na ekranie nie zabraknie aktorów młodego pokolenia: Timothee Chalamet, Elle Fanning czy Seleny Gomez. - Fani Woody'ego Allena powinni być bardzo zadowoleni, ponieważ to dobry powrót starego mistrza, któremu ewidentnie służy Nowy Jork - skomentował Artur Cichmiński, krytyk filmowy. 


Fani filmów z gatunku horroru również znajdą coś dla siebie. Dzisiaj (26.07) na ekrany kin wchodzi film Jim'ego Jarmusch'a "Truposze nie umierają". Również wielbiciele polskiej kinematografii będą mogli zobaczyć film dokumentalny w reżyserii Karola Starnowskiego "Cienie imperium". Inspiracją dla dokumentu była książka Tomasza Grzywaczewskiego "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych". 

Jakie jeszcze produkcje doczekały się swoich premier? 

Posłuchaj całej audycji już teraz!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Leszek Kopeć (dyrektor FPFF w Gdyni), Roman Gutek (dyrektor MF "Nowe Horyzonty"), Marcin Pieńkowski (dyrektor artystyczny MF "Nowe Horyzonty"), Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 25.07.2019

Godzina emisji: 21.10

ans/K.A