X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pokolenie Kolumbów w filmie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 20:50
Mogli nie dawać rady, ale wierzyli. Mogli mieć 18 lat, ale i 11, pochodzić z różnych dzielnic i domów. 75 lat temu wszyscy byli Kolumbami. W "Magazynie Bardzo Filmowym" porozmawialiśmy o dokumentach filmowych związanych z Powstaniem Warszawskim.
Audio
  • Film a Powstanie Warszawskie (Jedynka/ Magazyn Bardzo Filmowy)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/ Fer Gregory

Jednym z tematów audycji były filmy Jana Komasy "Miasto 44" i "Powstanie Warszawskie". - Jak przyszedłem do domu po obejrzeniu tego filmu, byłem taki nieswój. Żona pyta mnie: "dlaczego taki jesteś?". A na mnie ten film wywarł ogromne wrażenie. To był pierwszy film o powstaniu, który mówił o nim, jeśli nie całą prawdę, to wiele prawdy. Tak to postanie wyglądało - mówił o "Miasto 44" powstaniec Wojciech Barański.

Małgorzata Raducha porozmawiała z filmograf Katarzyną Wajdą z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego także o innych obrazach. M.in. o "Tacy, jak my" Piotra Malaruka i Marii Siniarskiej, w którym współcześni muzycy: Kazik Staszewski, Marika, Darek Malejonek i L.U.C. mówią o swoim stosunku do Powstania Warszawskiego i o własnej interpretacji powstańczych piosenek

- Ten film zaczyna się sondą uliczną: ile trwało powstanie? I jest to bardzo gorzki fragment tego filmu. Pokazuje niestety, że w naszym oddawaniu czci bohaterom, jest trochę rytuału […]. Kiedy przechodzimy do rozmów z muzykami, czym dla nich jest to wydarzenie, jak próbują wyobrazić sobie życie w ogarniętej powstaniem Warszawie, pada pytanie, na które ja też nie potrafiłabym odpowiedzieć, czyli co napisałbyś w sms-ie do powstańców. Ja nie wiem - powiedziała Katarzyna Wajda.

Mowa była również o artystycznej dyskusji z "Kanałem" Andrzeja Wajdy, czyli filmie "Kamienne niebo" na podstawie powieści Jerzego Krzysztonia. W audycji zabrzmiały współczesne piosenki i pieśni powstańcze w wykonaniu m.in.: Lao Che, Agi Zaryan i braci Pospieszalskich.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Data emisji: 01.08.2019

Godzina emisji: 21.12

DS

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dźwiękowy Oscar" dla "Powstania Warszawskiego"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 12:45
Rozmowa o wręczonej w Los Angeles nagrodzie Golden Reel Award dla filmu zmontowanego z powstańczych kronik z 1944 r. Transmisja wideo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend pełen filmowych nowości

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 14:02
"Odnajdę cię", "Węgierska robota", "Neapol spowity tajemnicą", "Nieposłuszne" to wybrane filmy, które wchodzą właśnie do polskich kin. W audycji zrecenzowaliśmy je wspólnie z Arturem Cichmińskim. 
rozwiń zwiń