Octopus Film Festival 2019. "Octopus to ośmiornica, która kojarzy się z przygodą"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 15:54
W dniach między 7 a 11 sierpnia Stocznia Gdańska zamieniła się w wielkie kino. Dyrektor artystyczny wydarzenia Krystian Kujda opowiedział nam, jakie filmy zdecydował się wybrać do programu festiwalu. Co sprawiło, że "Octopus" był prawdziwą ucztą dla miłośników kina gatunkowego?
Audio
  • Rozmowa z Arturem Cichmińskim i Krystianem Kujdą (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
plakat festiwalu
plakat festiwaluFoto: mat. prasowe

W programie znalazło się się ponad trzydzieści filmów gatunkowych z różnych dekad i stron świata, kilka specjalnych pokazów odbywających się w najmniej spodziewanych miejscach miasta i połączonych z niezwykłymi imprezami w klimacie wyświetlanych tytułów, a także spotkania z gośćmi festiwalu. Po seansach przyszedł czas na imprezy w industrialnych klimatach gdańskiej stoczni. 

Krystian Kujda powiedział w "Magazynie bardzo filmowym", że kiedyś kino gatunkowe "było bardziej krystaliczne". - Widzowie, którzy oglądali np. westerny, nie mieli kiedyś wątpliwości, że film który oglądają, należy do gatunku western - przyznał gość Jedynki. Dodał również, że ówczesne kino gatunkowe jest bardziej pojemne i ciekawsze. - Dużo mądrych twórców nadało temu kinu rys autorski i mocno artystyczny - ocenił.

- Oktopus to ośmiornica, która kojarzy się z przygodą i pojawia się w wielu filmach - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu. Przyznał, że nazwa kojarzy sie z Jamesem Bondem i kinem mafijnym. 

Premiery kinowe:

1) "Pavarotti" - dokument przedstawiający życie śpiewaka operowego

2) "Yuli" - dramat o losach baletmistrza

3) "Głos Pana" - dramat science fiction inspirowany powieścią Stanisława Lema

4) "Maiden" - dokumentalny film brytyjski o przygodzie pewnych dziewczyn

5) "Upiorne opowieści o zmroku" - amerykański horror, w którym młodzi bohaterowie otwierają tajemniczą księgę

6) "Toy Story" - opowieść o ulubionych zabawkach wraca na ekrany kin

Jakie filmy znalazły się w programie festiwalu i czym kierował się dyrektor artystyczny podczas ich doboru? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Artur Cichmiński 

Data emisji: 8.08.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowieść o życiu w cieniach imperium

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:36
"Cienie imperium" to dokumentalny film w reż. Karola Starnawskiego, do którego scenariusz napisali Tomasz Grzywaczewski i Dawid Wildstein. Przez opowieści o trzech mężczyznach przedstawia istotę imperialnych dążeń Rosji na terytoriach objętych konfliktem granicznym: Górskiego Karabachu, Krymu i wschodniej Ukrainy oraz Abchazji.
rozwiń zwiń