"Portret kobiety w ogniu" - opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 16:45
Moc atrakcji czeka kinomanów w najbliższy weekend. Swoich kinowych premier doczekały się m.in produkcje filmowe w reżyserii Macieja Pieprzycy, "Ikar. Legenda Mietka Kosza", "Rzeka" - dramat produkcji niemiecko - polsko - kazachskiej czy francuski dramat "Portret kobiety w ogniu". Z kolei miłośnicy fantasy będą mogli poznać dalszy ciąg przygód Diaboliny w filmie "Czarownica 2". 
Audio
  • Premiery kinowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Portret kobiety w ogniu
Kadr z filmu "Portret kobiety w ogniu" Foto: Printscreen Youtube

Portret kobiety w ogniu" w reżyserii Celine Sciamma to kostiumowy dramat miłosny umieszczony w XVIII wieku. Akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku i uwydatnia jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. W "Magazynie bardzo filmowym" usłyszeliśmy nagranie rozmowy Joanny Sławińskiej z reżyserką filmu, która opowiadała o idei całej produkcji. - Chciałam połączyć dialogi miłości z atmosferą wokół tych spojrzeń, tego pożądania. Chciałam też stworzyć trochę zabawny, rozrywkowy film. Wydawało mi się też dobrym pomysłem, aby opowiedzieć o malowaniu bo film i malarstwo to jest to samo: światło, kadry, postaci, twarze. Nie myślałam jednak by robić film o artyście odnoszącym sukcesy - mówiła Celine Sciamma.

Nadszedł również czas na premierę kinową filmu Macieja Pieprzycy pt: "Ikar. Legenda o Mietku Koszu" opowiadający historię wybitnego młodego jazzmana, którego cechowała niezwykle charyzmatyczna osobowość. Mieczysław Kosz zginął tragicznie w wieku 29 lat. Reżyser filmu opowiedział Joannie Sławińskiej, dlaczego warto było zainteresować się postacią muzyka. - To był fenomen, jeżeli chodzi o muzykę jazzową. Niewiele co prawda zostawił po sobie spuścizny. Jedna jego płyta wyszła za życia, druga po śmierci. Niestety nie zachowały się nagrania z jego koncertów. (...) Mieliśmy artystę światowego formatu. Niestety został on zapomniany, warto poznać jego biografię w sensie ludzkim to jest ciekawa historia, że w ogóle on został muzykiem - zaznacza. 

W pełnometrażowej fabule Macieja Pieprzycy gw rolę Mietka Kosza wciela się Dawid Ogrodnik, który otrzymał na 44 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę za najlepszą rolę męską. Zapraszamy do posłuchania nagrania rozmowy z aktorem. 

***

W audycji była mowa również o filmie w reżyserii Joachima Ronniga pt: "Czarownica 2", który jest sequelem "Czarownicy z 2014 roku. W rolach głównych gwiazdy światowego formatu: Angelina Jolie, Elle Fanning, Michele Pfeifer. Angelina Jolie znów wciela się w postać Diaboliny, wiedźmy, która stara się  chronić królewnę Aurorę. 

Podczas audycji usłyszeliśmy wypowiedzi aktorek dotyczących granych przez nie postaci. Wysłuchaj całego nagrania już teraz. 

W audycji mowa była również o  35. Warszawskim Festiwalu Filmowym, który potrwa do najbliższej niedzieli, 20 października 2019 roku. 

Jakie filmy będziemy mogli zobaczyć w kinach w tym tygodniu? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Maciej Pieprzyca (reżyser), Dawid Ogrodnik (aktor), Celine Sciamma (reżyserka)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 21.10

ans  
Czytaj także

72. Festiwal Filmowy w Cannes świętem międzynarodowej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 13:00
- Właściwie nie ma drugiego festiwalu, który tak bardzo by celebrował kino, reżyserów i gwiazdy - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Kwiatkowski, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Kino". Zwycięzców festiwalu poznamy 25 maja, a "Magazynie bardzo filmowym" mowa była także o polskim festiwalu "Docs Against Gravity" oraz o premierach wyczekiwanych filmów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto kina we Wrocławiu: 19. MFF "Nowe Horyzonty"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:45
Do 4 sierpnia widzowie będą mogli obejrzeć ponad 600 seansów podczas trwającego od wczoraj (25.07) Międzynardoowego Festiwalu "Nowe Horyzonty" we Wrocławiu. Filmem inaugurującym wydarzenie w tym roku jest produkcja pt: "Portret kobiety w ogniu", który został nagrodzony na festiwalu filmowym w Cannes. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

FPFF 2019: "Supernova" i "Eastern" - dwa debiutanckie filmy na wielkim święcie polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 14:50
Obie produkcje to pełnometrażowe debiuty reżyserów Bartosza Kruhlika i Piotra Adamskiego. Pierwszy z nich "Supernova" zawalczy o Złote Lewy w Konkursie Głównym, drugi "Eastern" będzie można oglądać w sekcji pozakonkursowej z cyklu "Panorama Polskiego Kina". Jakie emocje towarzyszą twórcom owych filmów po pierwszych projekcjach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska superprodukcja "Legiony" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 08:30
W sobotę (21.09) poznamy laureatów 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się wieczorem w Teatrze Muzycznym. W tym roku o Nagrodę Główną Festiwalu Złote Lwy walczy 19 filmów, m.in. "Mowa ptaków", "Legiony" oraz "Ukryta gra". 
rozwiń zwiń