"Świat w ogniu: Początki". Po premierze nowego serialu BBC z Polakami

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 12:00
- Ja byłam ogromnie wzruszona pierwszym odcinkiem. To jest duże wyróżnienie, że Brytyjczycy chcą się pochylić nad naszą historią. Wspaniale było oglądać i przedwojenną Warszawę, i polskich aktorów, którzy błyszczą na ekranie - powiedziała w radiowej Jedynce dziennikarka Małgorzata Steciak.
Audio
  • Po premierze nowego serialu BBC z Polakami (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Świat w ogniu: Początki
"Świat w ogniu: Początki"Foto: kadr ze zwiastunu

Lato 1939 roku. Tłumacz Harry (Jonah Hauer-King) pracuje w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie. Zakochuje się w polskiej kelnerce Kasi (Zofia Wichłacz). Kiedy niemieckie czołgi wkraczają do Polski, a Wielka Brytania wypowiada Niemcom wojnę, Harry i Kasia stają przed tragicznymi wyborami. Dziewczyna musi uciekać. Chłopak może jej pomóc, ale jak wytłumaczy to Lois Bennett (Julia Brown), swojej partnerce, którą zostawił w Manchesterze?

Podczas gdy naziści rozszerzają swoje wpływy w Europie, Kasia musi wybrać pomiędzy miłością a walką o swój kraj. Harry zaś musi odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Konflikt wywraca do góry nogami życie matki mężczyzny, Robiny (Lesley Manville), a także Lois, jej ojca Douglasa (Sean Bean) i jej brata Toma (Ewan Mitchell), który zaciąga się do marynarki wojennej. W Berlinie dziennikarka Nancy (Helen Hunt) ryzykuje życie, próbując pomóc swoim sąsiadom, podczas gdy w Paryżu jej siostrzeniec, lekarz Webster (Brian J. Smith) odmawia opuszczenia miasta i człowieka, którego kocha.

W pierwszym odcinku serialu można było zobaczyć m.in. obronę Poczty Polskiej w Gdańsku i naloty na Warszawę 1 września. Czy film jest zgodny z prawdą historyczną? O to zapytaliśmy historyka Adriana Sobieszczańskiego.

Na co do kina w weekend?

"1800 gramów"

Kraków przygotowuje się na nadejście świąt. Ewa (Magdalena Różczka) szuka nowych opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin. Tuż przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka - Nutka, niemowlę pozostawione przez matkę. Dla jej dobra Ewa gotowa jest zrobić wszystko. - Film, pomimo iż porusza bardzo ważny temat, jest nieco spłyconą opowieścią, taką typowo przedświąteczną - powiedziała prowadząca "Magazyn bardzo filmowy" Joanna Sławińska.

"Nie ma nas w domu"

Ricky i Abbie marzą o własnym domu dla siebie i dla swoich dzieci. Mężczyzna postanawia zaryzykować i zaczyna pracę na własną rękę. Brytyjski reżyser Ken Loach pokazuje, jak pracuje się i żyje ludziom zatrudnionym na umowach krótkoterminowych. Jak oceniła Joanna Sławińska, jest to film o współczesnym niewolnictwie ekonomicznym. - To przejmująca opowieść o rodzinie i o tym, jak problemy finansowe przekładają się na relacje - stwierdziła Małgorzata Steciak. 

"Amazing Grace: Aretha Franklin"

Styczeń 1972 roku. Amerykańska królowa soul i autorka tekstów Aretha Franklin nagrywa w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles album gospel pt. "Amazing Grace". Jak wskazała Steciak, film Sydneya Pollacka przeleżał kilkadziesiąt lat zapomniany, ponieważ twórca nie zadbał o synchronizację dźwięku z obrazem. Według plotek również sama artystka była negatywnie nastawiona do publikacji materiału. - To jest doświadczenie niemalże duchowe - pisała dziennikarka. Z kolei Sławińska przyznała, że jej ten obraz nie zauroczył.


"Doktor Sen"

Minęło wiele lat od czasu wydarzeń, które rozegrały się w "Lśnieniu". Dorosły już Dan Torrence (Ewan McGregor) spotyka dziewczynkę, która przejawia podobne do niego zdolności. Stara się ją chronić przed kultem o nazwie Prawdziwy Węzeł, którego członkowie polują na dzieci obdarzone mocami. Film nie miał pokazu prasowego.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Małgorzata Steciak (dziennikarka)

Data emisji: 14.11.2019 r. 

Godzina emisji: 21.09

kk/kh

Zobacz więcej na temat: FILM kino Joanna Sławińska

Czytaj także

"Ukryta gra" - polski thriller z międzynarodową obsadą

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 18:05
W "Magazynie bardzo filmowym" Joanna Sławińska rozmawiała z amerykańskim aktorem Billem Pullmanem, odtwórcą roli genialnego matematyka Joshuy Masky'ego w filmie "Ukryta gra". Premiera kinowa miała miejsce 8 listopada, a znakomitą obsadę aktorską dopełniają m.in. Robert Więckiewicz i Aleksey Serebryakov. 
rozwiń zwiń