"Acid Rain" - wielki sukces polskiego krótkometrażowego filmu animowanego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 10:58
- Ten film ma w sobie wyjątkową czułość, wyjątkową wrażliwość. Ma specyficzną plastykę, swój świat wykreowany. Zapada bardzo w pamięć. Ten film niezwykle wyróżnia się na tle innych - podkreślił w radiowej Jedynce producent Grzegorz Wacławek.
Audio
  • "Acid Rain" - wielki sukces polskiego krótkometrażowego filmu animowanego (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu Acid Rain w reżyserii Tomka Popakula
Kadr z filmu "Acid Rain" w reżyserii Tomka PopakulaFoto: mat. promocyjne

Gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego, trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Animacja Tomka Popakula premierę miała na prestiżowym festiwalu w Rotterdamie, potem był Sundance Film Festival w USA. Od tego czasu film trafił do programu ponad 70 festiwali na całym świecie - w Annecy, Ottawie, Nashville, Palm Springs czy Denver. Wszędzie został zauważony. Produkcja zdobyła do tej pory 25 nagród, m.in. Grand Prix i Nagrodę Publiczności festiwalu Animafest Zagreb czy Grand Prix na festiwalach BIAF, GLAS Animation, New Chitose i Animest.

"Acid Rain" walczy obecnie o nagrodę Annie, przyznawaną projektom animowanym oraz ich twórcom (gala 25 stycznia). - Bardzo prestiżowy magazyn piszący o animacji "Zippy Frames" wybrał "Acid Rain" spośród wielu innych, jako najlepszy film tego roku na świecie - zauważył producent Grzegorz Wacławek. Gość radiowej Jedynki przypomniał, że animację można jeszcze przez kilka miesięcy obejrzeć w internecie. 

Poza tym w audycji premiery filmowe tygodnia:

"Oficer i szpieg" - dramat historyczny w reżyserii Romana Polańskiego z Jeanem Dujardinem i Louisem Garrelem. To historia francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, który został niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i skazany na dożywotnie więzienie.

"Tajemnica Pana Henriego Picka" - francuski film (reż. Remi Bezancon) wg powieści Davida Foenkinosa. W bibliotece na prowincji zostaje odnaleziony maszynopis podpisany przez Henriego Picka, właściciela pizzerii w małym miasteczku na wybrzeżu Bretanii. Wydana książka okazuje się hitem.

"Pan T." - komediodramat w reżyserii Marcina Krzyształowicza z Pawłem Wilczakiem. Akcja toczy się w Warszawie, w roku 1953. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a w toalecie można przypadkowo spotkać I sekretarza Bolesława Bieruta.

"Futro z misia" - komedia gangsterska w reżyserii Michała Milowicza i Kacpra Anuszewskiego. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Materiały reporterskie: Martyna Podolska

Gość: Grzegorz Wacławek (producent, Animoon)

Data emisji: 26.12.2019

Godzina emisji: 21.10

kk

Czytaj także

"Star Wars: Skywalker. Odrodzenie" w kinach. Czy to naprawdę koniec?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 11:53
Okres przedświąteczny to kilka interesujących premier kinowych, a wśród nich wyczekiwany przez fanów ostatni odcinek zamykający gwiezdną sagę. W "Magazynie Bardzo Filmowym" zapytaliśmy słuchaczy za co kochają "Gwiezdne Wojny". Szczegóły w nagraniu. 
rozwiń zwiń