"1917", czyli dobre kino wojenne

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 09:20
- "1917" to jest film, który trzeba zobaczyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Montowski. W "Magazynie Bardzo Filmowym" opowiada również o filmie "Jojo Królik".
Audio
  • Co nowego w kinie? (Jedynka/ Magazyn bardzo filmowy)
Kadr z filmu 1917
Kadr z filmu "1917"Foto: Mat. promocyjne, monolith.pl

"1917" to dramat w reżyserii Sama Mendesa, nakręcony jako "one shot", ukazujący losy dwóch brytyjskich żołnierzy przedzierających się z rozkazem przez linie wroga. Film ma dziesięć nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej i na pewno niejedną statuetkę Oscara zdobędzie.

- Filmy dokumentalne nakręcone podczas I wojny światowej były grane właśnie kamerą z ręki - opowiada Michał Montowski, nawiązując do sposobu kręcenia "1917". - Reporter frontowy biegł z kamerą razem z żołnierzami albo siedział z nimi w okopie i nagrywał spadające bomby, umierających obok żołnierzy, wybuchy… Nagrywał cały rzeczywisty dramat. Często te filmy kończą się nagle. Widzimy, że świat wywraca się, ale tak naprawdę to nie świat wywraca się, tylko ten reporter upadł. Może dostał kulę - dodaje.

Universal Pictures/Youtube

Absurdalna komedia wojenna

"Jojo Królik" (Taiki Waititiego znanego także jako Taika Cohen) to antywojenna, absurdalna komedia, której bohaterem jest dziesięcioletni niemiecki chłopiec należący - jak inne dzieci - do Jungvolku, indoktrynowany w nim i szkolony. Tymczasem mama chłopca ukrywa na strychu żydowską dziewczynę. Któregoś dnia Jojo ją znajduje. Trzeba dodać, że chłopiec ma urojonego przyjaciela, którym jest wyobrażony na miarę dziesięciolatka Adolf H.

ImperialCinePix/Youtube

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 21.07

DS


 

Zobacz więcej na temat: kino Michał Montowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mayday" w kinach. Jeden mężczyzna, dwie żony i setki kłopotów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:40
W ekranizacji jednej z najlepszych komedii, jaka podbiła serca widzów na całym świecie, zobaczymy: Piotra Adamczyka, Annę Dereszowską, Weronikę Książkiewicz, Adama Woronowicza i Andrzeja Grabowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tam gdzieś musi być niebo". Komedia omyłek z nutą melancholii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:39
Od piątku w kinach można oglądać film "Tam gdzieś musi być niebo" (Francja, Kanada, Niemcy, Turcja, Palestyna, Katar) w reżyserii Elia Suleimana. - To bardzo dobre kino - ocenił dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia Michał Montowski.
rozwiń zwiń