Berlinale 2020. To już 70. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 12:15
O nagrodę główną czyli Złotego Niedźwiedzia w jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i na świecie powalczy 18 filmów. W czwartek wieczorem (20.02) Festiwal zainaugurowała światowa premiera filmu Phillippe’a Faladreau "My Salinger Year" opowiadający o młodzieńczych marzeniach i potędze literatury. Jubileuszowa 70. edycja imprezy potrwa do 1 marca.
Audio
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale i najnowsze premiery kinowe (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Amerykańska producent Kori Rae  i amerykański reżyser Dan Scanlon uczestniczą w konferencji prasowej  podczas 70. dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie
Amerykańska producent Kori Rae i amerykański reżyser Dan Scanlon uczestniczą w konferencji prasowej podczas 70. dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Polskimi akcentami 70. Berlinale będzie pokaz najnowszego dzieła Agnieszki Holland "Szarlatan" o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolasku w sekcji Berlinale Special, a także udział filmu animowanego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Animacja zostanie zaprezentowana w nowej, konkursowej sekcji Encounters, której celem jest "wspieranie nowych głosów w kinie i zapewnienie większej przestrzeni dla różnorodnych form narracyjnych i dokumentalnych".

Filmy o trudnych życiowych wyborach 

W "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy filmy, które weszły na ekrany polskich kin. Widzowie będą mogli zobaczyć  m.in. "Sybillę". Jest to opowieść o psychoterapeutce, która postanawia zrealizować swoją pasję i zostać pisarką. Okazuje się, że po tak długiej przerwie nie jest to takie proste, jak było kiedyś. 

źródło: AuroraFilms/Youtube

Z kolei "Matthias i Maxime" to kanadyjski film dramatyczny napisany i wyreżyserowany przez Xaviera Dolana. Występują w nim Dolan, Gabriel D'Almeida Freitas, Pier-Luc Funk, Samuel Gauthier, Antoine Pilon, Adib Alkhalidey, Anne Dorval, Micheline Bernard, Marilyn Castonguay i Catherine Brunet. Jest to historia dwóch chłopców, których życie zmienia się pod wpływem pocałunku zaaranżowanego na potrzeby szkolnego filmy koleżanki. 

 źródło: GutekFilm/Youtube 

"Głupie, młode serce" to dramat fińsko-niederlandzko-szwedzki, którego reżyserką jest Selma Vilhunen. Film opowiada o historii Kiiry i Leniego, pary nastolatków. Na jednej z imprez w końcu spełnia się marzenie Leniego i spędza z Kiirą kilka chwil na osobności, efektem czego dziewczyna zachodzi w ciążę. Postanawiają zachować dziecko. Ta sytuacja powoli zaczyna przerastać oboje nastolatków. 

Posłuchaj całej audycji już teraz!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 20.02.2020 r.

Godzina emisji: 21.10

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 14:59
Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" to największe tego typu przedsięwzięcie w Europie Środkowej i Wschodniej, ściągające najnowsze i najważniejsze premiery filmowe pokazujące, wokół jakich tematów obecnie toczy się życie żydowskie. - Chcemy pokazywać współczesne życie żydowskie, które przecież się rozwija oczywiście w Izraelu, ale także w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w krajach Beneluxu i w krajach skandynawskich - powiedział dyrektor festiwalu Mirosław Chojecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrodzony Złotymi Lwami "Obywatel Jones" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:30
Film "Obywatel Jones" nagrodzony Złotymi Lwami na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w piątek (25.10) wchodzi na ekrany polskich kin. Wśród premier tego tygodnia zobaczymy także produkcje: "Bliźniak", "Van Gogh. U bram wieczności" czy "Rodzina Addamsów" - tym razem w wersji animowanej. 
rozwiń zwiń