Francuski hit "Nędznicy" i inne premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 10:47
Film "Nędznicy" to zwycięzca Nagrody Jury w Cannes i laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku. Był nominowany do Oscara i Złotego Globu. W dwa tygodnie od premiery obejrzało go ponad milion Francuzów.
Audio
  • Francuski hit "Nędznicy" Ladj Ly i inne premiery filmowe (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Plakat do filmu Nędznicy
Plakat do filmu "Nędznicy"Foto: mat. promocyjne

"Nędznicy" (reż. Ladj Ly) - Montfermeil, które pulsuje od napięć, gniewu i niepewności to miejsce, w którym nawet niewinny psikus może okazać się początkiem rewolucji.

- To niezwykle przejmująca opowieść, ten film porusza emocjonalnie. Z jednej strony mamy niewinne, psocące dzieci a z drugiej strony - dorosłych mężczyzn, funkcjonariuszy, sięgających po najbardziej ostre środki. Dzieci są potomkami imigrantów, stąd można mówić o konflikcie dwóch społeczności. Jest to moim zdaniem dzieło wybitne. Twórca opowiada o jednym z najbardziej palących współcześnie problemów Europy, a Francji szczególnie. Myślę, że udało mu się środkami filmowymi wywołać w nas ogromne zaangażowanie - oceniła dziennikarka Joanna Sławińska.

"W labiryncie" (reż. Donato Carrisi) - nastoletnia Samantha (Valentina Bellè) została porwana i uwięziona na 15 lat. Gdy budzi się w szpitalu, niczego nie pamięta. Z pomocą policyjnego profilera, doktora Greena (Dustin Hoffman), próbuje odzyskać wspomnienia z tajemniczego labiryntu - więzienia, w którym porywacz zmuszał ją do rozwiązywania zagadek, stosując przerażający system nagród i kar. 

- To mocny, trzymający w napięciu thriller - wskazała Joanna Sławińska.

"Emma" (reż. Autumn de Wilde) - to opowieść o dziewczynie (Anya Taylor-Joy), która większość czasu spędza na swataniu ludzi, których spotyka na swojej drodze, ale sama nie chce wychodzić za mąż.

- Dla mnie to jest lekkie, zabawne, stylowe kino - stwierdziła prowadząca audycję "Magazyn bardzo filmowy".

Poza tym w audycji:

- wspomnienie o aktorze teatralnym, filmowym i telewizyjnym Pawle Królikowskim, który zmarł w czwartek, po kilku latach walki z chorobą,

- 1 marca zakończy się 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Berlinale. O Złotego Niedźwiedzia walczy 18 filmów. Polskie akcenty Berlinare to pokaz filmu "Szarlatan" Agnieszki Holland i animacji "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 21.09

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dżentelmeni" - najnowszy film Guya Ritchiego w kinach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 08:15
Twórca "Przekrętu" i "Porachunków", odpowiedzialny za reaktywację Sherlocka Holmesa, Króla Artura i Aladyna, powraca w gangsterskie rewiry. Z jakim efektem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sala samobójców. Hejter". Nowy film Jana Komasy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 21:22
Jako młody, wówczas 30-letni reżyser Jan Komasa 9 lat temu odniósł sukces filmem "Sala samobójców". Opowiadał o samotnym nastolatku, który bliskości z ludźmi szukał w internecie, świecie wirtualnym. Teraz sięgnął wspólnie ze scenarzystą Mateuszem Pacewiczem po temat niezwykle aktualny - hejt w internecie.
rozwiń zwiń