Reżyser "Czterech wesel i pogrzebu" w Jedynce: nie wiedziałem, że robię hit

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 14:20
Wśród komedii uznanych przez widzów za kultowe są "Cztery wesela i pogrzeb". Z tej okazji w "Magazynie bardzo filmowym" zaprezentowano archiwalny wywiad z reżyserem filmu, którym jest Mike Newell, przeprowadzony przez dziennikarkę filmową Joannę Sławińską. 
Audio
  • "Cztery wesela i pogrzeb" wśród kultowych komedii (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Plakat filmu
Plakat filmu Foto: mat. prasowe

"Szukam historii, które mnie nie znudzą"

Mike Newell to twórca wielu zróżnicowanych gatunkowo filmów. W archiwalnej rozmowie z Joanną Sławińską reżyser wspominał, że ludzie często nie wiedzieli jak zaklasyfikować jego filmy. - Nie powtarzają się żadne motywy, nie wiadomo więc, dokąd zmierzam, ale mnie się wydaje, że to co robię, ma sens i kierunek. Szukam historii, które mnie nie znudzą, gdy będę je opowiadał, więc chodzi o historię, opowiadanie - mówił reżyser.  

Głównym bohaterem filmu "Cztery wesela i pogrzeb" jest Charles (w tej roli nieoceniony Hugh Grant), który miał problemy z podjęciem decyzji o poważnym, partnerskim związku. - Bohater chce kochać i być kochanym, ale nie może powiedzieć "nie jesteś tą osobą, z którą mogę się tego wszystkiego podjąć". Plącze odpowiedzi, wyrzuca z siebie: "nie". Dla mnie to dobra postać, bo doprowadzam go do tego punktu, w którym powie: "tak" - podkreślił Mike Newell podczas archiwalnej rozmowy przeprowadzonej kilka lat temu. 


źródło: Film Planet Polska/Youtube 

 - Nigdy się tego nie wie, czy powstanie hit i nikt by nie powiedział, że "Cztery wesela i pogrzeb" okaże się sukcesem. Myśleliśmy, że to będzie taki zwyczajny film, który zniknie - zdradził Mike Newell podczas archiwalnej rozmowy.

Zapraszamy do wysłuchania całości nagrania. 

***

"Pół żartem pół serio" - komedia wszech czasów 

Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia podczas audycji wskazywali komedie filmowe, które zapadają w pamięć i wprawiają widza w doskonały humor. Jednym z najczęściej typowanych filmów jest "Pół żartem pół serio" w reżyserii Billy'ego Wildera. Produkcja ta, według różnych ankiet i rankingu BBC, w której wzięli udział krytycy filmowi z 52 krajów, uznana jest za najlepszą komedię wszech czasów. 


źródło: Stopklatka TV/Youtube 


Ogromną popularnością wśród naszych słuchaczy cieszą się komedie takie jak "Nie lubię poniedziałku", "Rejs", "Bruce Wszechmogący", "Ewa chce spać" czy kultowa polska komedia "Sami Swoi", która śledzi losy skonfliktowanych ze sobą rodzin Pawlaków i Karguli. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 26.03.2020 r.

Godzina emisji: 21.08

Jedynka/ans