Trzydziestolecie "Miasteczka Twin Peaks" - jednego z najchętniej oglądanych seriali TV

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 15:41
Czy pamiętają Państwo śledztwo w sprawie zabójstwa Laury Palmer?  W najbliższym "Magazynie Bardzo Filmowym", w trzydziestolecie pierwszej emisji przypomnieliśmy serial "Miasteczko Twin Peaks", który zmienił sposób myślenia o filmach telewizyjnych.
Audio
  • Trzydziestolecie "Miasteczka Twin Peaks" - jednego z najchętniej oglądanych seriali TV (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Twin Peaks
Twin PeaksFoto: John T. Roberts/shutterstock

Serial rozpoczęty jako kryminalny, przekroczył granice gatunku i telewizyjnych, ówczesnych konwencji. Odwaga artystyczna Marka Frosta i Davida Lyncha przyniosła sukces i wpłynęła na późniejsze produkcje. Trzydziestolecie "Miasteczka Twin Peaks" gromadzi teraz fanów online.

8 kwietnia 1990 roku odbyła się premiera serialu. Akcja osadzona była w 1989 roku w małym miasteczku w stanie Waszyngton i każdy odcinek ukazywał jeden dzień. Pewnego dnia pewien drwal Twin Peaks odkrył owinięte w folię nagie działo zamordowanej dziewczyny. Brutalnie zamordowaną była Laura Palmer, miejscowa miss, znana i powszechnie lubiana dziewczyna. Sprawę morderstwa prowadzi agent FBI Dale Cooper, który niebawem odkrywa, że ofiara miała trudne podwójne życie. 

Wiele osób zachowało serial "Miasteczko Twin Peaks" w pamięci jako przełomowy w historii telewizyjnych seriali. 

***

Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia kontynuowali układanie listy filmów do oglądania w domu w czasie epidemii. Wśród typowanych produkcji pojawiły się filmy tj. "Szósty zmysł", "Przeminęło z wiatrem", "Wojna i pokój", czy melodramat z 1985 roku "Pożegnanie z Afryką". 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Data emisji: 16.04.2020 r. 

Godzina emisji: 21.09

ans 

Czytaj także

„Twin Peaks” znów na ekranach telewizorów

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 09:15
Kultowy serial lat 90., „Twin Peaks”, powrócił do telewizji po ponad 27 latach. – To seria, która ćwierć wieku temu zmieniła TV – mówiła w Polskim Radiu 24 Kaja Szafrańska, recenzentka z kanału „Jakbyniepaczeć” na YouTube.
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Lynch: "Twin Peaks" to 18-godzinny film

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 13:00
- Laura Palmer w końcowym epizodzie serialu z lat 90. powiedziała: "zobaczymy się znów za 25 lat". Być może wtedy nikt nie przypuszczał, że te słowa powinny być przyjęte dosłownie - mówił David Lynch w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń