Gwiazdor filmu "2001: Odyseja Kosmiczna" w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 15:50
Premiera filmu Stanleya Kubricka miała miejsce w kwietniu 1968 roku. W "Magazynie bardzo filmowym" przypomnieliśmy archiwalną rozmowę Joanny Sławińskiej z odtwórcą głównej roli astronauty Davida Bowmana, aktorem Keirem Dullea.
Audio
  • Gwiazdor filmu "2001: Odyseja Kosmiczna" w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Jak wyglądała praca na planie 2001: Odyseja Kosmiczna?
Jak wyglądała praca na planie "2001: Odyseja Kosmiczna"?Foto: mat. promocyjne

Keir Dullea opowiedział Joannie Sławińskiej jak realizowano sceny filmu "2001: Odyseja Kosmiczna", na przykład wejście jego bohatera, astronauty, Davida Bowmana, na pokład statku kosmicznego, tak aby widz odbierał to jako poruszanie się w stanie nieważkości.

"2001: Odyseja Kosmiczna" składa się z czterech epizodów, luźno powiązanych ze sobą tajemniczym monolitem, którego symbolika w filmie może być interpretowana na wiele sposobów. Obraz Kubricka - scenariusz reżyser napisał wspólnie z pisarzem fantastycznonaukowym, propagatorem kosmonautyki Arthurem C. Clarkiem - opowiada o relacjach człowieka z innymi inteligentnymi bytami, zarówno pozaziemskimi, jak i stworzonymi przez człowieka. 

- Byłem zdecydowanie wielkim fanem filmów Kubricka, widziałem wcześniej pięć, sześć dzieł. Kiedy zaproponowano mi pracę na planie "2001: Odyseja Kosmiczna" myślałem, że jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. To było wspaniałe doświadczenie - mówił Keir Dullea w archiwalnej rozmowie z Joanną Sławińską. Odtwórca głównej roli  astronauty Davida Bowmana, Keir Dullea podkreślił, że film "2001: Odyseja Kosmiczna" to przede wszystkim doznania wizualne. - Bardzo lubię ten film, zanim się pojawiłem ogromna część pracy została wykonana przez Stanleya Kubricka. Film był pięknie złożony, ja tylko wniosłem pewną prostotę w tę postać, w sytuację w której się znajdowała, np. obcując z komputerami zamiast z ludźmi. Tam jest niewiele dialogów, to przede wszystkim są wrażenia, doznania wizualne - tłumaczył aktor. 

***

Keir Dullea (ur. 30 maja, 1936) - amerykański aktor teatralny i filmowy. Występował na deskach nowojorskich i lokalnych teatrów. Na małym ekranie zadebiutował w 1960 roku w serialu "Mrs. Miniver" z Maureen O'Harą. W kinie po raz pierwszy można go było zobaczyć w "Pasterzu przestępców" (1961). W 1963 roku został wyróżniony Złotym Globem w kategorii najbardziej obiecujący nowy aktor za film  "David i Liza" (1962). Ma na koncie udział w ok. 40 produkcjach, znany jest jednak głównie z roli astronauty Davida Bowmana w obrazie "2001: Odyseja Kosmiczna" (1968, pięć nominacji do Oscarów) Stanleya Kubricka.


Gwiezdne wojny wśród ulubionych filmów sci-fi 

Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia tym razem polecali filmy z gatunku science-fiction. Wśród typowanych produkcji pojawiły się takie tytuły jak: "Gwiezdne wojny", "Incepcja", "Seksmisja", "Interstellar", czy kultowy nagrodzony Oscarem film "Star Trek". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 23.04.2020 r. 

Godzina emisji: 21.07

kk/ans 

Czytaj także

"Jako człowiek i artysta był skomplikowany". Wspominamy wywiad z córką Aleksandra Forda

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 17:37
W "Magazynie bardzo filmowym" była mowa o najbardziej kasowym polskim filmie pt. "Krzyżacy" zrealizowanym w 1960 roku na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza przez reżysera Aleksandra Forda. 4 kwietnia minęło 40 lat od śmierci artysty. Z tej okazji wspominamy archiwalny wywiad Joanny Sławińskiej z jego córką - Konstancją Ford. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzydziestolecie "Miasteczka Twin Peaks" - jednego z najchętniej oglądanych seriali TV

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 15:41
Czy pamiętają Państwo śledztwo w sprawie zabójstwa Laury Palmer?  W najbliższym "Magazynie Bardzo Filmowym", w trzydziestolecie pierwszej emisji przypomnieliśmy serial "Miasteczko Twin Peaks", który zmienił sposób myślenia o filmach telewizyjnych.
rozwiń zwiń