"Czterdziestolatek" świętuje 45.urodziny. Posłuchaj rozmów z twórcami!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 11:00
Inżynier Stefan Karwowski obchodził swoje 40. urodziny na ekranach telewizorów w pierwszym z 21 odcinków "Czterdziestolatka" 16 maja 1975 roku. Trudno uwierzyć, ale skończyłby teraz 85 lat, a serial ma ich 45!
Audio
  • Kultowy "Czterdziestolatek" świętuje 45. urodziny! (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
Warszawa 06.1974. Aktorzy Anna Seniuk i Andrzej Kopiczyński na planie serialu telewizyjnego pt. Czterdziestolatek, w reżyserii Jerzego Gruzy
Warszawa 06.1974. Aktorzy Anna Seniuk i Andrzej Kopiczyński na planie serialu telewizyjnego pt. Czterdziestolatek, w reżyserii Jerzego GruzyFoto: PAP/Witold Rozmysłowic

- "Czterdziestolatek" był fenomenem swojej epoki nie tylko dlatego, że opowiadał o śmiesznej rzeczywistości PRL, ale przede wszystkim dlatego, że łączył w sobie różne zadania polityczno-społeczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia filmoznawca Bartosz Staszczyszyn. - Z jednej strony mieliśmy do czynienia z obrazem satyrycznym, a z drugiej miał w sobie zaszyte pewne kody propagandowe wręcz - dodaje. 

Youtube

Jak podkreśla ekspert, serial Jerzego Gruzy cieszył się ogromną popularnością. - To była natychmiastowa eksplozja zainteresowania. Nie było popularniejszej produkcji na antenie telewizji. Wynikało to po pierwsze oczywiście z monopolu Telewizji Polskiej, która wtedy była jedynym dostawcą  tego typu produkcji. Nie zmienia to jednak faktu, że "Czterdziestolatek" bardzo rezonował ze społeczeństwem - zaznacza.

czytaj więcej
film kino kamera 1200 free
Kino okresu 20-lecia międzywojennego

- Mimo, że krytycy pisali o nim, że to serial nieco zbyt dosłowny, propagandowy albo, że łączy złe cechy kabaretu i rozrywki telewizyjnej, publiczność od razu odnajdowała się w tej historii. Nie tylko dlatego, że byłą dowcipna, ale dlatego, że ludzie znajdowali tutaj ślady rzeczywistości, którą znali doskonale z codziennego życia - mówi Bartosz Staszczyszyn. - "Czterdziestolatek" jest kopalnią niezapomnianych odcinków, niezapomnianych historii, anegdot i komediowych scen - dodaje Bartosz Staszczyszyn.

W "Magazynie Bardzo Filmowym" także archiwalna rozmowa Anny Seniuk, Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza o ich pracy nad "Czterdziestolatkiem" oraz wspomnienia Słuchaczy dotyczące tego kultowego serialu.

W audycji też o festiwalu Docs Against Isolation, o którym mówiła Dominika Baranowska, szefowa PR i marketingu festiwalu. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Gość: Bartosz Staszczyszyn (filmoznawca)

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 21.10

kh

Czytaj także

Trzydziestolecie "Miasteczka Twin Peaks" - jednego z najchętniej oglądanych seriali TV

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 15:41
Czy pamiętają Państwo śledztwo w sprawie zabójstwa Laury Palmer?  W najbliższym "Magazynie Bardzo Filmowym", w trzydziestolecie pierwszej emisji przypomnieliśmy serial "Miasteczko Twin Peaks", który zmienił sposób myślenia o filmach telewizyjnych.
rozwiń zwiń