Michael York i Piotr Adamczyk o filmach poświęconych Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:29
W związku z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II w "Magazynie bardzo filmowym" opowiedzieliśmy o filmach o Ojcu Świętym. W jego postać wcielali się miedzy innymi: Piotr Adamczyk, Jon Voight i Thomas Kretschmann.
Audio
  • Michael York i Piotr Adamczyk o filmach poświęconych Janowi Pawłowi II (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Plakaty filmowe
Plakaty filmoweFoto: mat. promocyjne

Michael York był narratorem zrealizowanego w latach 2007–2008 fabularyzowanego dokumentu "Świadectwo" poświęconego Janowi Pawłowi II. 17 października 2008 roku w Watykanie miała miejsce premiera produkcji. 

Aktor w archiwalnej rozmowie z Joanną Sławińską opowiedział o pracy nad "Świadectwem". Zdradził swojej rozmówczyni m.in. czy pamięta moment, w którym św. Jan Paweł II został papieżem oraz jak to się stało, że przyjął propozycję zostania narratorem w filmie o papieżu Polaku. 

- To była bardzo instynktowna reakcja. Czułem, że to będzie coś bardzo ciekawego i interesującego - wyjawił Joannie Sławińskiej. - Bardzo często miałem takie sytuacje, kiedy wchodziłem do kabiny, nagrywałem głos i to co widziałem na ekranie było bardzo ciekawe. (...). Zbliżyłem się do osoby, o której dużo słyszałem, ale nie wiedziałem tylu szczegółów i tego, że był takim bohaterem - opowiadał.  

źródło: TBAGroupProduction/Youtube


Oprócz opowieści o filmie "Świadectwo", hollywoodzki aktor - znany m.in. z filmu "Kabaret" Boba Fossa - powiedział też Joannie Sławińskiej jakie wnioski wyciągnął ze swego życia i zdradził swe marzenia.

Piotr Adamczyk w roli papieża Polaka 

O roli Jan Pawła II w dwuczęściowym filmie fabularnym "Karol - człowiek, który został papieżem i "Karol - papież który pozostał człowiekiem" mówił w archiwalnej rozmowie dla Polskiego Radia wybitny aktor Piotr Adamczyk.

- W jaki sposób można przygotować się do ukazania duchowości albo ukazania charyzmy - nie wiedziałem jak. Starałem się, rozmawiałem ze swoimi przyjaciółmi księżmi i próbowałem się dopytać ich w czym tkwi tajemnica powołania - powiedział Piotr Adamczyk Joannie Sławińskiej w 2005 roku.

Film zrealizował włoski reżyser - Giacomo Battiato a premiery miały miejsce kolejno w 2005 i 2006 roku. 

źródło: knightofloveandmercy/Youtube


***

Jak co tydzień w "Magazynie bardzo filmowym" kontynuowaliśmy układanie listy filmów, które polecają słuchacze Programu 1 Polskiego Radia. Wśród najciekawszych znalazły się takie filmy jak: "Z dalekiego kraju" - Krzysztofa Zanussiego czy dwuczęściowy film "Karol - człowiek, który został papieżem i "Karol - papież który pozostał człowiekiem". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji:Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 22.05.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

ans 

Czytaj także

Gwiazdor filmu "2001: Odyseja Kosmiczna" w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 15:50
Premiera filmu Stanleya Kubricka miała miejsce w kwietniu 1968 roku. W "Magazynie bardzo filmowym" przypomnieliśmy archiwalną rozmowę Joanny Sławińskiej z odtwórcą głównej roli astronauty Davida Bowmana, aktorem Keirem Dullea.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audrey Hepburn - jedna z największych aktorek wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:09
Aktorka filmowa i teatralna, działaczka humanitarna i filantropka. Ikona kultury popularnej, symbol seksu lat 60. XX wieku. Jedna z największych aktorek wszech czasów według American Film Institute. 4 maja skończyłaby 91 lat.
rozwiń zwiń