Na czym polega fenomen Clinta Eastwooda?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:40
W świecie postrzegany jest jako artysta "bardzo amerykański" - kojarzy z rolami rewolwerowców, policjantów, samotnych, niezależnych postaci - czyniących to co nakazuje im sumienie. Jako reżyser podejmuje tematy bardzo trudnych wyborów: dramatycznych decyzji, postaw, doświadczeń. W najbliższą niedzielę - 31 maja - Clint Eastwood skończy 90 lat.  
Audio
  • Clint Eastwood obchodzi 90 urodziny (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Clint Eastwood
Clint EastwoodFoto: Randy Miramontez/shutterstock.com

Karierę filmową zaczynał od niewielkich ról. Stworzył kultowe sylwetki: "bezimiennego" w serii westernów Sergia Leone oraz inspektora Harry'ego Calahana w serii filmów o "brudnym Harrym". Idący zawsze swoją drogą Clint Eastwood jako reżyser stworzył wybitne, autorskie filmy, wielokrotnie zdobywające najznaczniejsze nagrody: Oscary, Złote Globy, Cezary i Palmę Palm.

źródło: Youtube 

Utalentowany reżyser

W "Magazynie bardzo filmowym" przypomnieliśmy kino Eastwooda, autora takich filmów, jak: "Bez przebaczenia", "Co się wydarzyło w Madison County?", "Rzeka tajemnic" "Listy z Iwo Jimy" czy "Za wszelką cenę" lub "Snajper". 

źródło: Youtube

***

W swoim życiu Clint Eastwood odebrał wiele nagród, m.in. Złoty Glob za dramat biograficzny "Bird" (1988). W 1991 roku uhonorowany został nagrodą publiczności kin amerykańskich za całokształt twórczości. Wielkim sukcesem - Złoty Glob i dwa Oscary - okazał się western w gwiazdorskiej obsadzie "Bez przebaczenia".

Zdobył również nagrodę Błękitnej Taśmy za melodramat "Co się wydarzyło w Madison Country", nagrodę Future Film Festival Digital Award ma 59. MFF w Wenecji za dreszczowiec "Krwawa posesja" i wiele innych. 

O fenomenie postaci słynnego aktora i reżysera mówił prof. Krzysztof Przyjałkowski - filozof i kinoman. 

***

Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia kontynuowali listę filmów do oglądania w domu. W audycji mowa była o rozpoczynającym się 31 maja 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, który w tym roku odbędzie się w formie online. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 28.05.2020 r. 

Godzina emisji: 21.09

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Audrey Hepburn - jedna z największych aktorek wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:09
Aktorka filmowa i teatralna, działaczka humanitarna i filantropka. Ikona kultury popularnej, symbol seksu lat 60. XX wieku. Jedna z największych aktorek wszech czasów według American Film Institute. 4 maja skończyłaby 91 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czterdziestolatek" świętuje 45.urodziny. Posłuchaj rozmów z twórcami!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 11:00
Inżynier Stefan Karwowski obchodził swoje 40. urodziny na ekranach telewizorów w pierwszym z 21 odcinków "Czterdziestolatka" 16 maja 1975 roku. Trudno uwierzyć, ale skończyłby teraz 85 lat, a serial ma ich 45!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael York i Piotr Adamczyk o filmach poświęconych Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:29
W związku z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II w "Magazynie bardzo filmowym" opowiedzieliśmy o filmach o Ojcu Świętym. W jego postać wcielali się miedzy innymi: Piotr Adamczyk, Jon Voight i Thomas Kretschmann.
rozwiń zwiń