Marek Koterski i Wiesław Michnikowski - inteligentny humor najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 12:11
Rozśmieszać widzów inteligentnie i niebanalnie to prawdziwa sztuka. Bywa, że "sztuka filmowa". Potrafi tak bawić widzów reżyser i scenarzysta Marek Koterski, którego hit "Dzień Świra"  7 czerwca będzie miał 18 lat od premiery kinowej.  Z ogromnym wdziękiem, talentem i błyskotliwą inteligencją latami bawił nas nieżyjący już znakomity aktor Wiesław Michnikowski.
Audio
  • Inteligentny humor Marka Koterskiego i Wiesława Michnikowskiego (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Wiesław Michnikowski (L) i Marek Koterski (P)
Wiesław Michnikowski (L) i Marek Koterski (P)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński/Stach Leszczyński

Obaj panowie urodzili się 3 czerwca. Nigdy ze sobą nie pracowali, ale swoim widzom oferowali humor najwyższej próby.

Bohater większości filmów Marka Kotarskiego to postać tragiczna i zarazem komiczna, frustrat pełen pretensji do świata, ale widz może go polubić, a nawet się z nim utożsamiać. Może dlatego reżyser nadał swojemu bohaterowi nazwisko Miauczyński. Ten sam bohater, grany przez różnych aktorów występuje w wielu filmach Marka Koterskiego - "Dom wariatów", "Życie wewnętrzne", "Porno", "Nic śmiesznego", "Ajlawju", "Dzień świra", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Baby są jakieś inne", "7 uczuć".

LOvintage/"Dzień Świra" - Angielski

W archiwalnej rozmowie Marek Koterski zdradził, jak przychodzą mu do głowy pomysły na nowy film. - Mam coraz silniejsze wrażenie, że kolejne filmy mają pomysł na mnie, a nie ja na nie - zażartował reżyser. Przyznał, że zawsze ma parę tematów, ale w pewnym momencie jeden bierze górę i nie może już się go pozbyć. - Wiem, że muszę go zrobić, choć wiem, że to będzie dla mnie droga krzyżowa - wyznaje.

Wiesław Michnikowski odtwarzał głównie role melancholijnych mężczyzn. Aktor świetne kreacje stworzył w filmie. W "Seksmisji" zagrał postać kobiety, Jej Ekscelencji, a w "Gangsterach i filantropach" tragikomiczną postać niedojdy, którego przez pomyłkę wzięto za kontrolera jakości w lokalach gastronomicznych w czasach PRL.

Y56PioKabOld87/Kabaret Starszych Panów/"Tanie dranie"

Poza teatrem popularność przyniosły mu występy estradowe, filmowe i telewizyjne. Był jedną z gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, kabaretu "Dudek" oraz radiowego Podwieczorku przy mikrofonie.

Marek Koterski właśnie skończył 78 lat, a Wiesław Michnikowski urodził się 98 lat temu, a zmarł w 2017 roku.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 4.06.2020 r. 

Godzina emisji: 21.07

ag

Czytaj także

Małgorzata Bogdańska: nie wyobrażałam sobie pracy w innym zawodzie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 12:00
Walizkę teatralną i filmową niesie od wielu lat z wraz z mężem Markiem Koterskim. Zagrała w jego filmach: "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" czy "7 Uczuć". Aktorka wszechstronna i "kobieta o wielu twarzach".  Gościem Jolanty Fajkowskiej była aktorka Małgorzata Bogdańska.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Michnikowski. Melancholijna twarz i salwy śmiechu na widowni

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 13:48
Rozśmieszać widzów inteligentnie i niebanalnie to prawdziwa sztuka. Potrafił to Wiesław Michnikowski, który był fenomenem sceny, estrady i ekranu. Jego interpretacje piosenek, zwłaszcza w Kabarecie Starszych Panów, nie mają sobie równych.
rozwiń zwiń