Doprowadził do skazania 362 mafiosów z Cosa Nostry. Co nowego w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:20
- Jest to opowieść zapleciona wokół słynnego przed laty procesu mafijnych bossów z Sycylii, których skazano na podstawie zeznań jednego z nich - mówi dziennikarka filmowa Joanna Sławińska o wchodzącym do polskich kin "Zdrajcy" w reżyserii Marco Belloccio. W "Magazynie Bardzo Filmowym" opowiadamy również o filmie "Smak Pho".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Antonov Roman / shutterstock

Film "Zdrajca" nawiązuje do głośnej sprawy z połowy lat 80., kiedy Tommaso Buscetta złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. - Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze. Proces doprowadził do skazania 362 mafiosów. Marco Belloccio w sposób bardzo interesujący opowiada historię przemiany Buscetty - dodaje Joanna Sławińska.

Posłuchaj
21:02 2020_07_02 21_10_11_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery filmowe - "Zdrajca" i "Smak Pho" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)

W jednej z recenzji pojawił się zarzut, że tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego główny bohater filmu poszedł na współpracę z policją i wyrzekł się dawnych kolegów z mafii. Reżyser bowiem nie daje nam odpowiedzi na to pytanie. Autorka audycji, Joanna Sławińska zaznacza jednak, że to właśnie jest zaletą filmu, czyni opowieść bardziej interesującą i pozwala widzowi na własne interpretacje.

- Można na przykład domyślać się, że ten niegdyś syn szklarza, dla którego mafia stała się szansą na odbicie od nędzy, z czasem czuł się coraz bardziej zmęczony, przerażony i udział w mafii zaczęła mu ciążyć. Możliwe też, że powód był taki, jak podawał podczas procesu. Twierdził, że zaczął współpracować z policją, bo Cosa Nostra zaczęła znaczyć coś zupełnie innego niż kiedyś i mafiosi, którzy niegdyś trzymali się jakichś zasad, teraz zaczęli zabijać nawet kobiety i dzieci, ale każdy może sam odpowiedzieć sobie na pytanie o motywy Buscetty - opowiada autorka "Magazynu Bardzo Filmowego".

GutekFilm/Zwiastun filmu "Zdrajca"

Wietnamska mniejszość

W piątek do polskich kin wchodzi również film japońskiej reżyserki Mariko Bobrik pod tytułem "Smak Pho", który jest opowieścią o wietnamskiej mniejszości w Polsce. Głównymi bohaterami są wietnamski kucharz oraz jego córeczka, która jest w połowie Polką. Ojciec bardzo tęskni za Wietnamem, chociaż jednocześnie chce, aby Polska była jego ojczyzną. Słynna wietnamska zupa pho, którą gotuje po mistrzowsku, w filmie jest symbolem jego tożsamości narodowej.

- Kiedy mieszkałam w łodzi, zauważyłam na ulicy czasami przechodzącego tamtędy mężczyznę o azjatyckim wyglądzie. Dowiedziałam się, że Wietnamczycy byli wtedy największą mniejszością w Polsce. Historia z ojcem Wietnamczykiem jest nawiązaniem do mojego życia osobistego, ponieważ sama wychowywałam się z ojcem - opowiada Mariko Bobrik w wywiadzie dla Joanny Sławińskiej.

Reżyserka zdradza, że dla głównego bohatera bardzo ważne jest być Wietnamczykiem, ale w trakcie filmu zaczyna rozumieć, że narodowość nie jest tak samo ważna jak bycie sobą.

Kino Paradox/Zwiastu filmu "Smak Pho"

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Mariko Bobrik (reżyserka filmu "Smak Pho")

Data emisji: 2.07.2020 

Godzina emisji: 21.10

DS

Zobacz więcej na temat: Joanna Sławińska Mafia kino

Czytaj także

Brawurowa sensacja czy opowieść o trudnej miłości? Zobacz premiery kinowe tygodnia!

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 12:30
Kina otwierają się dla widzów! W tym tygodniu na ekrany kin wchodzi m.in. film "Nasz czas" - dramat w reżyserii Carlosa Reygadasa czy "30 gramów", irańska produkcja zapowiadająca sensacyjne mocne kino. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terry Gilliam - twórca świata nadrealnego i fantastycznego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 21:08
Wśród premier kinowych tego tygodnia jest film dokumentalny o tym, jak Terry Gilliam zmagał się z ekranizacją Don Kichota. Czy fani filmowych światów nadrealnych i fantastycznych będą zadowoleni z nowej produkcji?
rozwiń zwiń