Aleksander Żabczyński. Jeden z największych amantów polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 12:54
120 lat temu (24. lipca 1920 roku) urodził się Aleksander Żabczyński - aktor uwielbiany jako amant, gwiazda przedwojennego kina. W "Magazynie Bardzo Filmowym" przypomnieliśmy jego karierę i najlepsze role.
Aleksander Żabczyński
Aleksander ŻabczyńskiFoto: CAF/PAP

czytaj więcej
żabczyński1200.jpg
Aleksander Żabczyński - nie tylko amant

- Aleksander Żabaczyński był jednym z największych i najpopularniejszych amantów polskiego kina międzywojennego. Stworzył tam własny typ filmowego bohatera. Nie był ani romantyczny jak Mieczysław Cybulski, ani chmurny jak Zbigniew Sawan. Z powodzeniem rywalizował zarówno z Franciszkiem Brodniewiczem, który należał do starszego pokolenia, jak i ze swoimi równolatkami np. Adamem Brodziszem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia krytyk filmowy i historyk kina dr Andrzej Kołodyński.

Piszczyk90/Aleksander Żabczyński "Już nie zapomnisz mnie"

- Obdarzony urodą, osobistym urokiem, świadomy swoich atutów. Z upodobaniem grywał playboya z pieniędzmi, o mocnej pozycji społecznej. Także w życiu publicznym Żabczyński przypominał swoich bohaterów. Miał słabość do wykwintnych strojów i bywał w snobistycznych towarzystwach - podkreśla Andrzej Kołdyński. 

Piszczyk90/Aleksander Żabczyński "Przyjdzie dzień"


czytaj więcej
aleksander Żabczyński NAC 663.jpg
Aleksander Żabczyński - od uwielbienia do inwigilacji

- To nie był aktor, którego się zapomina. To był aktor, który wywarł wpływ, pozostawił w tej konwencji ślad. Dzięki niemu te stare filmy wciąż ogląda się z przyjemnością - ocenia gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zaprosiliśmy słuchaczy do wypowiadania się na temat ulubionych aktorów - amantów filmowych. Kogo i za co, za jakie role, jakie kreacje - kinomani cenią najbardziej? W magazynie nie zabrakło także premier kinowych nadchodzącego weekendu. Więcej w dołączonym nagraniu.

Posłuchaj
44:37 2020_07_23 21_09_51_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Jeden z największych amantów polskiego kina - Aleksander Żabczyński (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy i historyk kina)

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 21.09

kh

Czytaj także

"Mistrz suspensu". Kino Alfreda Hitchcocka

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 21:08
"Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie ma nieprzerwanie rosnąć" - mówił Alfred Hitchcock i według tej zasady nakręcił m.in. "Ptaki", "Zawrót głowy", "Okno na podwórze" czy "Nieznajomych z pociągu". W 40. rocznicę śmierci wybitnego reżysera w "Magazynie bardzo filmowym" przypominamy jego twórczość. 
rozwiń zwiń