Z Hiszpanii do Hollywood. Na czym polega fenomen kariery Antonio Banderasa?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 06:40
Hiszpański aktor, reżyser, producent filmowy, model i piosenkarz, jedna z największych i najpopularniejszych gwiazd kina hiszpańskiego i amerykańskiego, skończy 10 sierpnia 60 lat.
Antonio Banderas
Antonio BanderasFoto: taniavolobueva/shutterstock.com

Posłuchaj
44:26 2020_08_06 21_10_01_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Z Hiszpanii do Hollywood. Na czym polega fenomen kariery Antonio Banderasa? (Kulturalna Jedynka)

 

Antonio Banderas (wł. José Antonio Domínguez Bandera, ur. 10 sierpnia 1960 w Maladze Sonora) - ukończył School of Dramatic Art w Madrycie. Po studiach związał się z hiszpańskim Teatrem Narodowym. Na deskach teatralnych zadebiutował w sztuce "Los Tarantos" (1981).

Rok później można go było zobaczyć na srebrnym ekranie w filmie "Sztuczne rzęsy" Pedro Almodovara. W kolejnych latach wystąpił w wielu produkcjach tego hiszpańskiego reżysera, m.in. w komedii "Labirynt namiętności" (1982), dreszczowcu "Matador" (1986), melodramacie "Prawo pożądania" (1987), komediodramacie "Kobiety na skraju załamania nerwowego" (1988) czy dramacie kryminalnym "Zwiąż mnie" (1990).

W 1992 roku po raz pierwszy wystąpił w hollywoodzkiej produkcji - dramacie muzycznym "Królowie mambo". Rok później zagrał u boku Toma Hanksa w filmie Jonathana Demme'a "Filadelfia" (1993). Popularność przyniosła mu rola wędrowca-samotnika, muzyka z futerałem na gitarę wypełnionym bronią, który przemierza Meksyk w poszukiwaniu morderców swej ukochanej ("Desperado", 1995, reż. Robert Rodriguez). Doceniono też jego kreację w filmie Martina Campbella "Maska Zorro" (1998).

Zwiastun filmu "Desperado". Profil: Movieclips Classic Trailers


Zadebiutował jako reżyser komediodramatu "Wariatka z Alabamy" (1999) z Melanie Griffith, Davidem Morse, Lucasem Black, Cathy Moriarty, Meatem Loafem, Robertem Wagnerem i Elizabeth Perkins. Użyczył głosu Kotu w Butach w filmie "Shrek 2" (2004), jego sequelach "Shrek Trzeci" (2007) i "Shrek Forever" (2010) oraz spin-offie "Kot w butach" (2011). W serialu National Geographic "Geniusz: Picasso" (2017) wcielił się w postać Pabla Picassa.

Jest laureatem wielu nagród filmowych, w tym Złotej Palmy w Cannes dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Ból i blask" (2019) Pedro Almodovara. Za ten sam film nominowany do Oscara w kategorii dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Na czym polega fenomen kariery Antonio Banderasa? 

Robert Aronowski - znawca i miłośnik kina, specjalista od kina hiszpańskiego - odpowiadając na to pytanie, zasugerował, by wpierw przenieść się do lat 80., kiedy 18-letni José Antonio Domínguez Bandera przenosi się z Malagi do Madrytu.

Jak wyjaśnił, w tym czasie Banderas pracował w teatrze. Przed jednym ze spektakli poszedł z innymi aktorami do znanej w kręgach artystycznych kawiarni. Tam do ich stolika przysiadł się - wówczas bardzo mało znany - Pedro Almodovar. W trakcie rozmowy reżyser powiedział do Bandersa: masz bardzo romantyczną twarz, powinieneś kiedyś zagrać w filmie. Kilka dni później przyniósł aktorowi do teatru scenariusz do filmu "Labirynt namiętności". Tak rozpoczęła się ich współpraca.

Aronowski przypomniał, że od tego momentu minęło ponad 10 lat, zanim Banderas trafił do Hollywood. W Hiszpanii nakręcił ponad 20 filmów. - Te największe, najgłośniejsze, te, w których miał największe role i za które zyskał uznanie, to są te, które nakręcił wspólnie z Almodovarem. Warto tu wymienić "Kobiety na skraju załamania nerwowego" z jego udziałem, film, który przyniósł Almodovarowi Oscara. Banderas został dostrzeżony w Stanach Zjednoczonych - wskazał.

- To wszechstronny aktor, który może się pochwalić różnorodnym, znakomitym dorobkiem. On zawsze umiał wybierać role - stwierdził gość radiowej Jedynki. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Aronowskim.  

Poza tym w audycji:

alan parker 1200 pap.jpg
Zmarł reżyser Alan Parker. Twórca "Sławy", The Wall" i "Evity" miał 76 lat

- wspomnieliśmy zmarłego 31 lipca brytyjskiego reżysera sir Alana Parkera, znanego z takich filmów jak: "Bugsy Malone", "Sława", "The Wall", "Ptasiek", "Missisipi w ogniu" i "Evita". 

Był dwukrotnie nominowany do Oscara i trzy razy do Złotych Globów w kategorii najlepszy reżyser. Wprawdzie nie otrzymał takich nagród za reżyserię, ale jego filmy łącznie dostały 10 Oscarów, a także 10 Złotych Globów i 19 nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej BAFTA - z czego cztery przypadły samemu Parkerowi.

- zaprezentowaliśmy premiery filmowe.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Gość: Robert Aronowski (znawca i miłośnik kina, specjalista od kina hiszpańskiego)


Data emisji: 6.08.2020

Godzina emisji: 21.10

kk

Zobacz więcej na temat: Michał Montowski FILM kino
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Żabczyński. Jeden z największych amantów polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 12:54
120 lat temu (24. lipca 1920 roku) urodził się Aleksander Żabczyński - aktor uwielbiany jako amant, gwiazda przedwojennego kina. W "Magazynie Bardzo Filmowym" przypomnieliśmy jego karierę i najlepsze role.
rozwiń zwiń