Nie tylko James Bond. Aktor Sean Connery kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 07:00
- To jedna z najbardziej błyskotliwych karier w kinie ubiegłego wieku. Kariera ta jest owocem talentu, rozsądnego gospodarowania swoimi możliwościami i niewątpliwie szczęścia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk kina dr Andrzej Kołodyński.
Sean Connery
Sean ConneryFoto: carrie-nelson/shutterstock.com


Posłuchaj
19:35 2020_08_27 PR1_21_09_12_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Nie tylko James Bond. Aktor Sean Connery kończy 90 lat (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Sean Connery a właściwie sir Thomas Sean Connery (ur. 25 sierpnia 1930 w Edynburgu) to szkocki aktor, reżyser, producent filmowy i scenarzysta. Laureat wielu nagród, m.in. Oscara, Złotego Globu oraz BAFTA. Siedmiokrotnie wcielił się w rolę agenta 007 Jamesa Bonda.

Zanim w połowie lat 50. trafił do filmu zajmował się różnymi rzeczami - rozwoził mleko, był pomocnikiem rzeźnika, modelem, pracował przy produkcji trumien, był ratownikiem na basenie, ochroniarzem, pomocnikiem mechanika w drukarni, kulturystą i członkiem chórku marynarzy. Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w 1954 roku w filmie "Lilacs in the Spring".

W 1961 roku wygrał w castingu do roli Jamesa Bonda, pokonując m.in. Rogera Moore'a. W 1962 roku wyprodukowano pierwszy film z tej serii - "Doktor No", który okazał się wielkim przebojem kinowym. Kolejne produkcje o agencie 007 biły rekordy. Connery zrezygnował z serii po "Żyje się tylko dwa razy" gdyż nie chciał być utożsamiany tylko z jednym bohaterem.

Zwiastun filmu "Dr No" Profil: Movieclips Classic Trailers


Przez kolejne cztery lata odpoczywał, jednak w 1971 roku, zachęcony czekiem na ponad milion dolarów, zagrał w kolejnym filmie o Bondzie - "Diamenty są wieczne". Obraz zarobił najwięcej z dotychczasowych bondowskich produkcji. Zysk z filmu Connery przeznaczył na organizację założonego przez siebie Scottish International Educational Trust, które pomaga biednym, utalentowanym szkockim dzieciom.

Zagrał w ponad 140 filmach. Najbardziej znane to: "Najdłuższym dzień", "Wzgórze", "Powrót Robin Hooda", "O jeden most za daleko", W "Imię róży", "Polowanie na Czerwony Październik", "Nieśmiertelny", "Twierdza". Za rolę Jima Malone w filmie "Nietykalni" zdobył Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.

- Wydaje się, że granie wyraźnie kusiło go możliwością wzbogacania postaci. To by tłumaczyło, że zagrał w filmie "Nieśmiertelny". Kreacja Connery'ego sprawia, że w rozrywkowym filmie ta postać nieoczekiwanie naznaczona jest tragizmem, bardzo wyrazista. Jego ostatnie role, nawet w filmach rozrywkowych, mają pogłębioną psychologię, tak jakby wykraczały poza konwencję gatunkową. Taki jest np. mnich w słynnym "Imieniu róży" - stwierdził dr Andrzej Kołodyński. 

 

Zwiastun filmu "Imię róży" Profil: Movieclips Classic Trailers


Co nowego w kinach?

W audycji omówiliśmy również wybrane premiery kinowe tygodnia:

"Tenet" (reż. Christopher Nolan) - film szpiegowski z elementami science-fiction, którego akcja skupia się na zapobieganiu III wojnie światowej dzięki stosowaniu technologii, która pozwala na inwersję zdarzeń w czasie na pewnym jego odcinku. - Autor "Incepcji", "Mrocznego Rycerza" i "Interstellar" pracował nad "Tenetem" dość długo. To naprawdę świetne widowisko. Znakomicie ogląda się je na dużym ekranie - powiedział prowadzący audycję Michał Montowski. 

Zwiastun filmu "Tenet". Profil: WB

"Nowi mutanci" (reż. Josh Boone) -  nowy film z serii "X-Men". Czworo nastoletnich mutantów trafia pod obserwację do odciętego od świata szpitala ponieważ stanowią zagrożenie dla innych i dla siebie. Gdy dołącza do nich koleżanka-mutantka zaczynają się dziać bardzo dziwne rzeczy, zaczyna się walka o przetrwanie.  - To jest nowa ścieżka, którą wędrujemy w stronę fantastycznego horroru. To znaczące uzupełnienie pozwalające lepiej zrozumieć motywację wielu znanych bohaterów tego uniwersum - ocenił Montowski.

Zwiastun filmu "Nowi mutanci". Profil: 20th Century Fox

"Zieja" (reż. Rober Gliński) - major SB chce "kupić" naiwnego księdza Jana Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku XX - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych.

Zwiastun filmu "Zieja". Profil: TVP

"Złotokap" (reż. Ragnar Bragason) - Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W ogrodzie hoduje nagradzane na konkursach drzewko (złotokap), z którego jest bardzo dumna. Pewnego dnia wchodzi przepis mówiący, że roślinę należy usunąć. 

Zwiastun filmu "Złotokap". Profil: MADNESS DISTRIBUTION

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 27.08.2020

Godzina emisji: 21.09

kk

Czytaj także

Najpiękniejszy okres w historii kina hollywoodzkiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 21:09
W wieku 104 lat zmarła z soboty na niedzielę w swoim domu w Paryżu Olivia de Havilland, słynna odtwórczyni roli Melanii w "Przeminęło z wiatrem", jedna z gwiazd Złotej Ery Hollywood, chyba ostatnia, która dotrwała do naszych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Hiszpanii do Hollywood. Na czym polega fenomen kariery Antonio Banderasa?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 06:40
Hiszpański aktor, reżyser, producent filmowy, model i piosenkarz, jedna z największych i najpopularniejszych gwiazd kina hiszpańskiego i amerykańskiego, skończy 10 sierpnia 60 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowe obchody stulecia Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 14:15
W niedzielę 16 sierpnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera filmu "Wojna światów". Będzie ona symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dokument ten pokaże także w niedzielę Telewizja Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dolina Bogów" na ekranach polskich kin

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:50
Dziś (21.08) na ekrany kin wchodzi "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego. Lech Majewski to twórca cenionych na świecie filmów: "Młyn i Krzyż", w którym zagrał Rutger Hauer, "Onirica, "Angelus", "Ogród rozkoszy ziemskich" czy "Wojaczek". Jego najnowszy film "Dolina Bogów" to rodzaj filmowej baśni dla dorosłych. 
rozwiń zwiń