"Reżyser wielkiego formatu". O twórczości Krzysztofa Zanussiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 14:00
Trwają festiwale filmowe, które łączą się z osobą wybitnego reżysera - Krzysztofa Zanussiego. W "Magazynie bardzo filmowym" tematem przewodnim była twórczość reżysera, którego oba festiwale nagrodziły. (Koszalin - Grand Prix w 1973 roku, Wenecja - Złoty Lew w 1984 roku).  
Krzysztof Zanussi
Krzysztof Zanussi Foto: Shutterstock/Denis Makarenko

Sentyment do koszalińskich spotkań

10 debiutów pełnometrażowych i 71 krótkich metraży, do tego debaty, spotkania z filmowcami i warsztaty branżowe. W Koszalinie 1 września rozpoczął się 39 Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Festiwal potrwa do 5 września. 


Posłuchaj
36:44 2020_09_04 21_09_15_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 "Reżyser wielkiego formatu". O twórczości Krzysztofa Zanussiego (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

W 1973 roku na tym właśnie festiwalu Krzysztof Zanussi zdobył Grand Prix za film "Iluminacja". Jak powiedziała w rozmowie z Joanną Sławińską rzecznik prasowy festiwalu Anna Serdiukow, reżyser z wielkim sentymentem wspomina koszalińskie spotkania. - Jakiś czas temu reżyser udzielił mi wywiadu. Opowiadał o dyskusjach, które były tak żarliwe, że często kontynuowali je na świeżym powietrzu - podkreśliła. - Twórcy filmów przychodzili na dyskusje po filmach i dużo mocniej niż dzisiaj zaznaczali swoją obecność. (...) I z tego co zapamiętał, było taką największą wartością festiwalu w Koszalinie - dodała Anna Serdiukow. 


Anna Serdiukow opowiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia o tegorocznej edycji festiwalu. Jakie filmy będziemy mogli zobaczyć? Pierwszy polski film od 5 lat 

2 września rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Wenecji. W tym roku o nagrodę główną - Złotego Lwa powalczy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta "Śniegu już nigdy nie będzie". - To pierwszy polski film od pięciu lat, który powalczy o tę nagrodę - podkreśliła w "Magazynie bardzo filmowym" dziennikarka filmowa Joanna Sławińska. - Występuje w nim plejada polskich aktorów m.in. Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Łukasz Simlat, Andrzej Chyra, Katarzyna Figura, a główną rolę gra amerykański aktor polskiego pochodzenia Alec Utgoff - dodała. 

Wenecki festiwal uhonorował w 1983 roku Krzysztofa Zanussiego główną nagrodą. Otrzymał on Złotego Lwa za pełnometrażową fabułę "Rok spokojnego słońca". 

 >>>[CZYTAJ TAKŻE]: "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara 2021

***

W audycji wysłuchaliśmy rozmowy z aktorką Zofią Domalik, odtwórczynią głównej roli w filmie "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej, który walczy o nagrody w konkursie debiutów pełnometrażowych koszalińskiego festiwalu. 

Zapowiedzieliśmy także zbliżający się wielki festiwal dokumentów z całego świata: Millenium Docs Against Gravity: od 4 do 18 września potrwa edycja kinowa w siedmiu miastach festiwalowych: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. O szczegółach mówiła Dominika Baranowska, rzecznik festiwalu. 

Słuchacze radiowej Jedynki dzielili się opiniami na temat dzieł filmowych Krzysztofa Zanussiego. Które z nich zapadły w pamięć? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji okraszonej muzyką z filmów wspaniałego polskiego reżysera. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Ewa Puszczyńska (producentka, jurorka w konkursie debiutów pełnometrażowych koszalińskiego festiwalu), Anna Serdiukow (rzecznik prasowy festiwalu w Koszalinie), Zofia Domalik (aktorka), Dominika Baranowska (rzecznik prasowy festiwalu Millenium Docs Against Gravity)

Data emisji: 3.09.2020r.

Godzina emisji: 21.08

ans

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: opowiadam o tym, czym jest zło

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 10:00
43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych powoli dobiega końca. W audycji "Kulturalna Jedynka" specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Gdyni Joanna Sławińska rozmawia z Krzysztofem Zanussim o jego najnowszym filmie. 
rozwiń zwiń