Hugh Grant i Colin Firth. Na czym polega "brytyjskość" aktorów?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 10:35
Dwaj wybitni, wielokrotnie nagradzani aktorzy brytyjscy - Hugh Grant i Colin Firth kończą właśnie 60 lat. W "Magazynie bardzo filmowym", przypominając ich najlepsze role, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: na czym polega "brytyjskość" aktorów. 
Hugh Grant i Colin Firth
Hugh Grant i Colin FirthFoto: Featureflash Photo Agency/Denis Makarenko/shutterstock.com

- Przez długie lata symbolem brytyjskiego teatru i filmu był sir Laurence Olivier. Sceniczne zaplecze, które uczy dykcji, panowania nad głosem, poruszania się, kontaktu z widownią, uważa się za typowe dla aktorów brytyjskich. To jest coś, co budzi zazdrość aktorów amerykańskich - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Kołodyński, historyk filmu i krytyk filmowy.

Sir Laurence Olivier miał status gwiazdy. Kiedy zmarł w 1989 roku nastąpił okres bezkrólewia. - Wielkich aktorów w kinie brytyjskim nie brakowało, ale zmieniały się upodobania widowni. Szukano młodych, przebojowych. Takimi byli niewątpliwie Hugh Grant i Colin Firth - podkreślił ekspert. 

Hugh John Mungo Grant (ur. 9 września 1960 w Hammersmith w Londynie) ma na swym koncie takie przeboje filmowe, jak "Rozważna i romantyczna" (1995), "Notting Hill" (1999), "Dwa tygodnie na miłość" (2002) czy "Był sobie chłopiec" (2002). Za rolę Charlesa w komedii romantycznej "Cztery wesela i pogrzeb" (1994) otrzymał m.in. Złoty Glob i Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Colin Andrew Firth (ur. 10 września 1960 w Grayshott) popularność zdobył rolą wyniosłego arystokraty pana Fitzwilliama Darcy'ego w serialowej adaptacji powieści Jane Austen "Duma i uprzedzenie" (1995). W 2010 roku wcielił się w postać króla Jerzego VI w dramacie historycznym Toma Hoopera "Jak zostać królem", za którą odebrał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

- To bardzo pracowici aktorzy, Firth ma na koncie ponad 70 filmów, Grant pół setki. Na czym polega ich aktorski sukces? Obaj to wyraziste indywidualności. Obaj słyną ze starannego przygotowywania się do każdej roli. Grant, ze względu na typ urody, zawsze gra trochę siebie, Firth to typ aktora obiektywnego, zdolnego zmieniać swoją osobowość. U obu wyczuwa się lekki dystans, trochę ironiczny - ocenił gość radiowej Jedynki.

Co ciekawe obu aktorów łączy postać... Bridget Jones. W komedii na podstawie powieści Helen Fielding Grant zagrał niepoprawnego kobieciarza Daniela Cleavera a Firth nudnego prawnika Marka Darcy'ego. - To ekranowe spotkanie było sensacją prasową. Z punktu widzenia artystycznego niewiele z niego wynikło. Każdy z tych aktorów reprezentuje inną klasę, klasę mistrzowską w swoim rodzaju. Nie ma co ich porównywać - stwierdził dr Kołodyński.


Posłuchaj
37:20 2020_09_10 21_09_47_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Hugh Grant i Colin Firth. Na czym polega "brytyjskość" aktorów? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 


Ponadto w magazynie:

Premiery tygodnia:
- "Mulan" w wersji aktorskiej. - Film aktorski nie jest wersją w nowym wydaniu animacji sprzed 22 lat. Pewnych wątków i postaci w tej wersji nie ma. Reżyserka Niki Caro i scenarzyści wybrali inną konwencję opowieści, inny tor interpretacji legendy - wskazał dziennikarz Michał Montowski.

Zwiastun filmu "Mulan". Profil: DisneyFilmy


- "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" - animowana baśń o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy na podstawie książki Dino Buzzatiego. 

Zwiastun filmu "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię". Profil: Dział Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Wspomnienia:
- 5 września zmarł czeski reżyser i aktor, zdobywca Oscara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem" Jirzi Menzel,
- 8 września odszedł sir Ronald Harwood, brytyjski prozaik, dramaturg i scenarzysta filmowy, nagrodzony Oscarem za scenariusz do "Pianisty" Romana Polańskiego,
- 10 września zmarła Diana Rigg, brytyjska aktorka filmowa i teatralna, znana m.in. z roli Olenny Tyrell w "Grze o tron" i serialu "Rewolwer i melonik".

Zaproszenie na XIII Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 21.09

kk

Czytaj także

"Dolina Bogów" na ekranach polskich kin

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:50
Dziś (21.08) na ekrany kin wchodzi "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego. Lech Majewski to twórca cenionych na świecie filmów: "Młyn i Krzyż", w którym zagrał Rutger Hauer, "Onirica, "Angelus", "Ogród rozkoszy ziemskich" czy "Wojaczek". Jego najnowszy film "Dolina Bogów" to rodzaj filmowej baśni dla dorosłych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko James Bond. Aktor Sean Connery kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 07:00
- To jedna z najbardziej błyskotliwych karier w kinie ubiegłego wieku. Kariera ta jest owocem talentu, rozsądnego gospodarowania swoimi możliwościami i niewątpliwie szczęścia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk kina dr Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reżyser wielkiego formatu". O twórczości Krzysztofa Zanussiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 14:00
Trwają festiwale filmowe, które łączą się z osobą wybitnego reżysera - Krzysztofa Zanussiego. W "Magazynie bardzo filmowym" tematem przewodnim była twórczość reżysera, którego oba festiwale nagrodziły. (Koszalin - Grand Prix w 1973 roku, Wenecja - Złoty Lew w 1984 roku).  
rozwiń zwiń