Trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Transatlantyk"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 11:40
W Katowicach rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Transatlantyk". To dziesiąta, jubileuszowa odsłona wydarzenia, które po raz pierwszy gości w województwie śląskim. Gośćmi festiwalu, nie osobiście, lecz online, będą: klasyk światowego kina, zdobywca dwóch Złotych Plam w Cannes - brytyjski reżyser Ken Loach oraz William Friedkin, twórca kultowego horroru wszech czasów - "Egzorcysty".
Plakat reklamowy festiwalu
Plakat reklamowy festiwaluFoto: Mat.promocyjne

Wielokrotnie nagradzany reżyser Ken Loach został uhonorowany Platynową Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. 

czytaj też
Colin Firth510
Hugh Grant i Colin Firth. Na czym polega "brytyjskość" aktorów?

Reżyser, jako twórca filmowy, przygląda się krytycznie brytyjskiemu społeczeństwu, ujmuje się w swych filmach za tymi, którzy nie należą do klas uprzywilejowanych. Ma w swoim dorobku m.in. nagrodzone Złotą Palmą w Cannes filmy: "Wiatr buszujący w jęczmieniu" i "Ja, Daniel Blake", wybitne dzieło z 1969 roku pt. "Kes",  a także "Whisky dla Aniołów", "Nie ma nas w domu", "Riff - Raff",  komedię "Szukając Erica"  i wiele innych. Słuchaczy "Magazynu Bardzo Filmowego" zapytaliśmy, które filmy Brytyjczyka cenią i polecają? 

Posłuchaj
37:49 2020_10_01 21_11_52_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Transatlantyk" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)

 

Wywiad Joanny Sławińskiej z Kenem Loachem nadamy w piątek (2 października) w "Kulturalnej Jedynce" o godz. 21.05. Czytaj więcej>>>

Ponadto w audycji omawialiśmy wybrane premiery kinowe:

-  dokument "Tony Halik" o podróżniku i dziennikarzu, o którym opowiedział Joannie Sławińskiej reżyser Marcin Borchardt. Tu przeczytasz więcej>>>

- dokument o znanym zespole hip-hopowym pt. "Skandal. Ewenement Molesty"

- "Jak zostać gwiazdą" - polska komedia obyczajowa. W audycji wysłuchaliśmy wywiadów z reżyserką Anną Wieczur-Bluszcz i z wokalistką Urszulą Dudziak, która powiedziała Joannie Sławińskiej, że ma obecnie "najpiękniejszy okres w życiu". Więcej w dołączonym nagraniu,

KinoSwiatPL/zwiastun filmu "Jak zostać gwiazdą"

W "Magazynie Bardzo Filmowy" przypomnieliśmy także ważne filmowe rocznice. Wspomnieliśmy m.in. zmarłego 20 lat temu (3 października) Wojciecha Jerzego Hasa, jednego z najbardziej oryginalnych i wybitnych polskich reżyserów, twórcę takich arcydzieł jak "Rękopis znaleziony w Saragossie" i  "Sanatorium pod Klepsydrą". W stołecznym kinie Iluzjon od 2 do 18 października odbędzie się przegląd najważniejszych filmów reżysera.  

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Goście: Ken Loach (brytyjski reżyser filmowy), Urszula Dudziak (wokalistka), Marcin Borchardt (scenarzysta, reżyser, filmoznawca)

Data emisji: 01.10.2020

Godzina emisji: 21.11

kh

Zobacz więcej na temat: kino Joanna Sławińska FILM

Czytaj także

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" na ekranach kin. Piotr Trojan: całe życie czekałem na taką rolę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 21:07
- Widziałem w Tomku, Teresie - mamie Tomka i rodzinie, kiedy ich zobaczyłem pierwszy raz, kiedy mnie zaprosili do siebie do domu - do tego mieszkania, w którym to się wydarzyło, swoją mamę i swoich braci. Wiedziałem, że rozszarpię każdego, kto zrobi im krzywdę. Widziałem tam rodzinę i miłość rodziny - mówi Joannie Sławińskiej odtwórca głównej roli w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Piotr Trojan. 
rozwiń zwiń