Wiesław Gołas kończy 90 lat. "Aktor wybitny i wszechstronny"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 12:09
Znany i lubiany aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, wykonawca piosenek, niezrównany aktor kabaretowy obchodzi dziś (9 października) 90. urodziny. Zaprosiliśmy Słuchaczy do wspominania kreacji tego wybitnego aktora, mistrza drugiego planu, doskonałego zarówno w rolach komicznych jak i dramatycznych.
Warszawa, 20.05.2015. Aktor Wiesław Gołas, podczas spotkania z okazji wydania książki pt. Gołas
Warszawa, 20.05.2015. Aktor Wiesław Gołas, podczas spotkania z okazji wydania książki pt. "Gołas"Foto: PAP/Jakub Kamiński

Czytaj też
aleksander żabczyński pap 1200.jpg
Aleksander Żabczyński. Jeden z największych amantów polskiego kina

Zagrał główne role w serialach "Droga" i "Kapitan Sowa na tropie", a także jedną z głównych ról w "Czterech pancernych". W kinie wystąpił na pierwszym planie w "Ogniomistrzu Kaleniu" i "Chudym i innych". Także jego kreacje drugoplanowe - w "Pokoleniu", "Zezowatym szczęściu", "Mężu swojej żony", "Jak być kochaną", "Żonie dla Australijczyka", "Rękopisie znalezionym w Saragossie", "Dzięciole", "Hydrozagadce", "Nie ma róży bez ognia", "Brunecie wieczorową porą" - zasługują na uznanie.

- Aktor wybitny, bardzo wszechstronny i wydaje mi się, że niestety niedostatecznie wykorzystany przez kino - ocenia w Programie 1 Polskiego Radia filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego Katarzyna Wajda. - Ta filmografia jest ilościowo imponująca, bo to ponad 100 tytułów, ale chyba jednak nie znalazł swojego reżysera. Kogoś, kto ten talent wykorzystałby w stopniu maksymalnym - dodaje. 

Posłuchaj
34:30 2020_10_08 21_10_18_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Wiesław Gołas. Aktor komediowy z dramatyczną duszą? (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)

 

Rozmówczyni Michała Montowskiego podkreśla, że Wiesław Gołas, jak wielu wybitnych komików, ma wielki talent dramatyczny. - On sam mówi, że wesołkiem jest tylko na zewnątrz, bo tak naprawdę ma w sobie więcej dramatu. Tego kino nie potrafiło do końca wykorzystać - mówi.

- Gdybym miała określić jego aktorstwo w kilku słowach, to słowami-kluczami byłyby: wiarygodność, umiejętność zyskiwania sympatii widzów dla bohaterów - nawet jeżeli są oni bliżsi czarnym charakterom, wszechstronność i chęć unikania szuflady - mówi Katarzyna Wajda. - Sam mówił wielokrotnie, że propozycji było znacznie więcej, ale ich nie przyjmował, bo nie chciał grać tego samego - tego swojego chłopa, którego najbardziej symboliczną postacią, ucieleśnieniem jest Marianek z serialu "Droga" - droga.

Miko/Fragment serialu "Dom"

***

W "Magazynie Bardzo Filmowym" omówiliśmy także wybrane premiery kinowe: "Gniado", "Pinokio" oraz "Szarlatan" w reżyserii Agnieszki Holland.

GutekFilm/Zwiastun filmu "Szarlatan"

***

Zaprosiliśmy także na Warszawski Festiwal Filmowy, który potrwa do 18 października. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi:  Michał Montowski

Gość: Katarzyna Wajda (filmograf, Filmoteka Narodowa Instytutu Audiowizualnego)

Data emisji: 8.10.2020 

Godzina emisji: 21.10

kh

Czytaj także

Mariusz Bonaszewski: jestem człowiekiem chaotycznym

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 14:00
Kiedy pojawia się na scenie, trudno nie oddać mu całej swojej uwagi. Mocno zaznacza teren. Jest jak człowiek pieczątka. Po prostu niezwykle intensywnie JEST.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceniony aktor filmowy, wybitny komik. Bill Murray kończy 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:50
W "Magazynie bardzo filmowym" przypomnieliśmy sylwetkę kończącego 70 lat Billa Murraya - wybitnego, "kultowego" aktora amerykańskiego, a także komika, pisarza i producenta filmowego, nominowanego do Oscara za rolę w "Między słowami". 
rozwiń zwiń