80 lat temu powstał "Dyktator" Chaplina. "Epickie wydarzenie w historii kina"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 11:06
15 października 1940 roku miała miejsce premiera filmu "Dyktator" Charliego Chaplina. 80. rocznica tego wydarzenia jest świetną okazją do rozmowy o filmach, które mają w dziejach kina wyjątkowe znaczenie: są nowatorskie, otwierają nowe drogi, diagnozują czas, wychwytują coś niezwykle istotnego, są przełomowe. 
Kadr z filmy Dyktator
Kadr z filmy "Dyktator" Foto: PAP/Photoshot

czytaj więcej
Chaplin 1200 PAP.jpg
Charlie Chaplin – niemy filozof śmiechu

- O filmie "Dyktator" mówi się, że był wydarzeniem w historii naszych czasów. Oto największy klaun i komik ówczesnego kina rzucił wyzwanie człowiekowi, który spowodował najwięcej zła i ludzkiego cierpienia w historii. Spotykają się Charles Chaplin i Adolf Hilter - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia historyk kina dr Andrzej Kołodyński. 


Posłuchaj
38:00 2020_10_15 21_11_11_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Przełomowe filmy w dziejach świata (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)

- Chaplin chyba nie zdawał sobie sprawy z wagi swojego przedsięwzięcia. Mówił po latach, że gdyby wiedział o zbrodniach hitleryzmu, nigdy by tego filmu nie zrobił - dodaje. 

Tricky Trickster/fragment filmu "Dyktator"


- Trzeba skłonić się przed geniuszem i odwagą Chaplina. "Dyktator" pozostaje zjawiskiem nie mającym sobie równych. Epickim wydarzeniem w historii kina i to widzimy jasno dzisiaj - ocenia dr Andrzej Kołodyński i dodaje, że przy całym podziwie dla tego filmu, od strony czysto technicznej nie był niczym nowym. 

Słuchaczy radiowej Jedynki zapytaliśmy o to, które z filmów światowego kina uznają za najważniejsze i dlaczego, a także o to, co w ich pamięci zostawił Charlie Chaplin. 

***

Ponadto w "Magazynie Bardzo Filmowym" omówiliśmy wybrane premiery kinowe tygodnia, m.in. "Tajemniczy ogród", "Raz, jeszcze raz" i "Banksterów".

KinoHeliosPolska/zwiastun filmu "Banksterzy"

***

Zapowiedzieliśmy także 11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera-Akcja, który trwa w Łodzi. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi:  Michał Montowski

Gość: dr Andrzej Kołodyński (historyk kina)

Data emisji: 15.10.2020 

Godzina emisji: 21.11

kh

Czytaj także

Nie tylko James Bond. Aktor Sean Connery kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 07:00
- To jedna z najbardziej błyskotliwych karier w kinie ubiegłego wieku. Kariera ta jest owocem talentu, rozsądnego gospodarowania swoimi możliwościami i niewątpliwie szczęścia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk kina dr Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń