45 lat od premiery "Lotu nad kukułczym gniazdem". Za co widzowie kochają ten film?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:29
19 listopada minęło 45 lat od premiery "Lotu nad kukułczym gniazdem". To arcydzieło czesko-amerykańskiego reżysera Milosa Formana nagrodzono pięcioma Oscarami (najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany, najlepszy aktor pierwszoplanowy - Jack Nicholson jako McMurphy i najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Louis Fletcher jako pamiętna siostra Ratched.
Kadr z filmu Lot nad kukułczym gniazdem
Kadr z filmu "Lot nad kukułczym gniazdem"Foto: PAP/Photoshot

Czytaj też
louis de funes 663 PAP.jpg
Louis de Funes bawi kolejne pokolenia widzów

"Lot nad kukułczym gniazdem" opowiada historię złodzieja, szulera i chuligana, który, by uniknąć więzienia, udaje niepoczytalność i trafia do szpitala dla umysłowo chorych.

W "Magazynie bardzo filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia zaprosiliśmy słuchaczy do dzielenia się z nami opowieściami o odbiorze tego filmu, m.in. o tym które sceny, i kreacje aktorskie zrobiły na widzach największe wrażenie.

Trailerbykinder/"Lot nad kukułczym gniazdem"

Poprosiliśmy też o wybór najlepszego - zdaniem słuchaczy - filmu Milosa Formana - czy jest to właśnie "Lot" nad kukułczym gniazdem", czy inny: "Hair", "Amadeusz", "Skandalista Larry Flint","Duchy Goi"? A może wolą Państwo czeskie filmy Formana: "Czarny Piotruś", Miłość blondynki", "Pali się, moja panno"?

Czytaj też:

Wypowiedzi słuchaczy Programu Polskiego Radia można posłuchać w dołączonym nagraniu audycji:

Posłuchaj
36:58 2020_11_19 21_10_18_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 45 lat od premiery "Lotu nad kukułczym gniazdem" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

Ponadto w "Magazynie Bardzo Filmowym":

- rozmowa z Mirosławem Borkiem, reżyserem, scenarzystą, producentem, uhonorowanym Nagrodą Mediów Publicznych 2020 przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów" opartym na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/'Wojna światów"

Czytaj też
nagrody mediow publicznych-2020_01a.jpg
Muzyka, Obraz, Słowo. Poznaliśmy laureatów Narody Mediów Publicznych

- rozmowa z Kazimierzem Suwałą, dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu odbywającym się w tym roku w formie online festiwalu Camerimage (14-21 listopada).


- rozmowa wicedyrektorem Warszawskiego 18. Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida" Ignacym Strączkiem.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 19.11.2020 

Godzina emisji: 21.10

kh

Zobacz więcej na temat: Joanna Sławińska kino FILM

Czytaj także

Tony Halik jakiego nie znaliśmy? Film o podróżniku już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 11:42
- Pretekstem do realizacji filmu była książka Mirka Wlekłego "Tu byłem. Tony Halik", który przeprowadził reporterskie śledztwo i ujawnił pewne dotąd nieznane fakty z biografii Tony'ego Halika - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia twórca dokumentu "Tony Halik" Marcin Borchardt. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy film twórców "Twojego Vincenta". Program 1 na planie "Chłopów"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 11:09
Twórcy nominowanego do Oscara "Twojego Vincenta" pracują nad adaptacją noblowskiej powieści Władysława Reymonta. Dorota Kobiela i Hugh Welchman ponownie sięgnęli po technikę animacji malarskiej - polega ona na tym, że najpierw kręcony jest film aktorski, a następnie każda klatka jest ręcznie przemalowywana przez malarzy. Plan "Chłopów" odwiedziła dziennikarka Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń