Przed nami 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 21:10
Zbliża się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się online i rozpocznie się 8 grudnia 2020 r. W wyniku decyzji producentów i dystrybutorów pokazy filmów będą wyłącznie dla przedstawicieli branży filmowej i mediów. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia. 
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
34:27 2020_12_03 21_10_45_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Przed nami 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

14 filmów w Konkursie Głównym 

Na tegorocznym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Konkursie Głównym znalazło się 14 filmów w tym cztery pełnometrażowe debiuty reżyserskie i sześć drugich filmów reżyserów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 tytułów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka - Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

O Złote Lwy powalczą m.in. filmy: "25 lat niewinności" w reżyserii Jana Holoubka, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy czy polski kandydat do Oscara - film "Śniegu już nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. 


Dyrektor artystyczny festiwalu, Tomasz Kolankiewicz mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się online, iż filmy, które znalazły się w Konkursie Głównym są zróżnicowane i pokazują szerokie spectrum polskiej kinematografii. - Starałem się komponować tę paletę filmów w Konkursie Głównym z bardzo różnych kolorów, tzn. z jednej strony uwzględniłem filmy gatunkowe, z drugiej filmy uwzględniałem filmy eksperymentalne, nawet jedną animację, jak w przypadku filmu Mariusza Wilczyńskiego - tłumaczył dyrektor. - Chciałem również pokazać filmy nie tylko tych wchodzących, ale też uznanych twórców, zwycięzców gdyńskiego festiwalu. Starałem się, żeby ta selekcja pokazywała możliwie szerokie spectrum polskiej kinematografii - dodał Tomasz Kolankiewicz.

FPFF potrwa do 12 grudnia. W formule online zaplanowano także spotkania z twórcami filmów, koncerty i debaty poświęcone polskiemu kinu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.festiwalgdynia.pl

Dla zwykłego Kowalskiego organizatorzy festiwalu przewidzieli pofestiwalowe repliki, które odbędą się w kinach - gdy te zostaną otwarte.

Podwójne Platynowe Lwy 

Platynowe Lwy przyznaje corocznie Komitet Organizacyjny Festiwalu, by uhonorować dorobek wybitnych postaci polskiego kina. W tym roku za całokształt twórczości Platynowe Lwy otrzymają dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi, Andrzej Barański i Feliks Falk. O tegorocznych laureatach mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się online Leszek Kopeć, dyrektor FPFF. 


Najlepsze polskie filmy 

Podczas audycji pytaliśmy słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia o najlepsze, ich zdaniem,  filmy w historii polskiej kinematografii. Jakie produkcje znalazły się na liście? 

Ponadto w "Magazynie Bardzo Filmowym" opowiedzieliśmy także o innych festiwalach filmowych on-line: o programie 20. MFF WATCH DOCS (4-13 grudnia 2020) mówił dyrektor Maciej Nowicki; zapowiedzieliśmy wstępnie 14. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik Nad Polską".  

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 3.12.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

45 lat od premiery "Lotu nad kukułczym gniazdem". Za co widzowie kochają ten film?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:29
19 listopada minęło 45 lat od premiery "Lotu nad kukułczym gniazdem". To arcydzieło czesko-amerykańskiego reżysera Milosa Formana nagrodzono pięcioma Oscarami (najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany, najlepszy aktor pierwszoplanowy - Jack Nicholson jako McMurphy i najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Louis Fletcher jako pamiętna siostra Ratched.
rozwiń zwiń