Przed nami 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 21:10
Zbliża się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się online i rozpocznie się 8 grudnia 2020 r. W wyniku decyzji producentów i dystrybutorów pokazy filmów będą wyłącznie dla przedstawicieli branży filmowej i mediów. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia. 
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
34:27 2020_12_03 21_10_45_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Przed nami 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

14 filmów w Konkursie Głównym 

Na tegorocznym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Konkursie Głównym znalazło się 14 filmów w tym cztery pełnometrażowe debiuty reżyserskie i sześć drugich filmów reżyserów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 tytułów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka - Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

O Złote Lwy powalczą m.in. filmy: "25 lat niewinności" w reżyserii Jana Holoubka, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy czy polski kandydat do Oscara - film "Śniegu już nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. 


Dyrektor artystyczny festiwalu, Tomasz Kolankiewicz mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się online, iż filmy, które znalazły się w Konkursie Głównym są zróżnicowane i pokazują szerokie spectrum polskiej kinematografii. - Starałem się komponować tę paletę filmów w Konkursie Głównym z bardzo różnych kolorów, tzn. z jednej strony uwzględniłem filmy gatunkowe, z drugiej filmy uwzględniałem filmy eksperymentalne, nawet jedną animację, jak w przypadku filmu Mariusza Wilczyńskiego - tłumaczył dyrektor. - Chciałem również pokazać filmy nie tylko tych wchodzących, ale też uznanych twórców, zwycięzców gdyńskiego festiwalu. Starałem się, żeby ta selekcja pokazywała możliwie szerokie spectrum polskiej kinematografii - dodał Tomasz Kolankiewicz.

FPFF potrwa do 12 grudnia. W formule online zaplanowano także spotkania z twórcami filmów, koncerty i debaty poświęcone polskiemu kinu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.festiwalgdynia.pl

Dla zwykłego Kowalskiego organizatorzy festiwalu przewidzieli pofestiwalowe repliki, które odbędą się w kinach - gdy te zostaną otwarte.

Podwójne Platynowe Lwy 

Platynowe Lwy przyznaje corocznie Komitet Organizacyjny Festiwalu, by uhonorować dorobek wybitnych postaci polskiego kina. W tym roku za całokształt twórczości Platynowe Lwy otrzymają dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi, Andrzej Barański i Feliks Falk. O tegorocznych laureatach mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się online Leszek Kopeć, dyrektor FPFF. 


Najlepsze polskie filmy 

Podczas audycji pytaliśmy słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia o najlepsze, ich zdaniem,  filmy w historii polskiej kinematografii. Jakie produkcje znalazły się na liście? 

Ponadto w "Magazynie Bardzo Filmowym" opowiedzieliśmy także o innych festiwalach filmowych on-line: o programie 20. MFF WATCH DOCS (4-13 grudnia 2020) mówił dyrektor Maciej Nowicki; zapowiedzieliśmy wstępnie 14. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik Nad Polską".  

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 3.12.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

IAR/ans 

Czytaj także

45 lat od premiery "Lotu nad kukułczym gniazdem". Za co widzowie kochają ten film?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:29
19 listopada minęło 45 lat od premiery "Lotu nad kukułczym gniazdem". To arcydzieło czesko-amerykańskiego reżysera Milosa Formana nagrodzono pięcioma Oscarami (najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany, najlepszy aktor pierwszoplanowy - Jack Nicholson jako McMurphy i najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Louis Fletcher jako pamiętna siostra Ratched.
rozwiń zwiń