Święto polskiego kina. Wystartował 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:50
8 grudnia rozpoczął się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Festiwal odbędzie się online, a o Nagrodę Główną - Złote Lwy powalczy 14 tytułów, które znalazły się w Konkursie Głównym. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym festiwalu.
Na dachu Gdynskiego Centrum Filmowego pojawil sie napis Festiwal Polskich Filmow Fabularnych Gdynia 2020. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa festiwal odbędzie się online.
Na dachu Gdynskiego Centrum Filmowego pojawil sie napis Festiwal Polskich Filmow Fabularnych Gdynia 2020. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa festiwal odbędzie się online.Foto: Anna Rezulak KFP/REPORTER

Posłuchaj
37:35 2020_12_10 21_10_02_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Coroczne święto polskiego kina - 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

FPFF Gdyna 1200.jpg
Nagroda Polskiego Radia na 45 FPFF w Gdyni

Współczesne problemy społeczne

W Konkursie Głównym znalazły się filmy ukazujące współczesne problemy społeczne między innymi: "Sala samobójców. Hejter" w reżyserii Jana Komasy, "Sweat" w reżyserii Magnusa von Horna, "Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, czy "25 lat niewinności" w reżyserii Jana Holoubka. Ten ostatni opowiada historię młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia. 

- Ta historia jest zbudowana na dwóch głównych wątkach, jeden to Tomek i jego niesamowita relacja rodzinna, szczególnie z mamą, która właściwie uratowała mu życie - podkreśla w rozmowie z Joanną Sławińską reżyser Jan Holoubek. - Drugi wątek to śledztwo, które się odbywa od 2016 roku, kiedy to Remigiusz Korejwo, funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego i dwóch prokuratorów: Dariusz Sobieski i Robert Tomankiewicz odkrywają, że od 18 lat w więzieniu siedzi niewinny człowiek - dodaje. 

źródło: Kino Helios Polska/Youtube


"Interesujący i błyskotliwy dramat" 

W Konkursie Głównym znalazł się najnowszy obraz szwedzkiego reżysera mieszkającego w Polsce, Magnusa von Horna. "Sweat" porusza tematykę bliskości w czasach wirtualnych relacji i opowiada historię fitinfluencerki.

W rozmowie z Joanną Sławińską, Magnus von Horn przyznał, że kilka lat temu zaczął oglądać w internecie występy motywatorek fitness i zastanawiał go ich psychiczny ekshibicjonizm. - Doszedłem do jakiegoś wniosku, że mam odrobinę zazdrości do nich, że sam kompletnie nie jestem w stanie otworzyć się i podzielić moim życiem tak jak one i zacząłem patrzeć na to jak na coś pozytywnego - podkreśla. 

źródło: GutekFilm/Youtube

W "Magazynie Bardzo Filmowym" usłyszeliśmy także rozmowę  z operatorem, scenarzystą Michałem Englertem - współtwórcą (z Małgorzatą Szumowską) filmu "Śniegu już nigdy nie będzie", który walczy obecnie o gdańskie Złote Lwy, a jest także polskim kandydatem do Oscara. 

kadr z filmu "Śniegu już nigdy nie będzie"
kadr z filmu "Śniegu już nigdy nie będzie"

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 tytułów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka - Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Zwycięzców Festiwalu poznamy w sobotę 12 grudnia. A pierwszymi laureatami tegorocznego Festiwalu są dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi, Andrzej Barański i Feliks Falk, którzy zostali wyróżnieni Platynowymi Lwami, nagrodami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości.


Ponadto w audycji: 

 Przy okazji zapowiedzi 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (12-20 grudnia), zapytaliśmy słuchaczy: jakie filmy rosyjskie, a także aktorów i reżyserów Państwo cenią i lubią? O programie Sputnika nad Polską opowie jego dyrektorka Małgorzata Szlagowska.  

- X Festiwal Filmowy "VITAE VALOR", który odbędzie się w Tarnowie pod patronatem Programu 1 PR w dniach 11-17 grudnia 2020 roku. Festiwal zapowiedzą ​dyrektor festiwalu Dariusz Snopkowski oraz dyrektor artystyczny ojciec Michał Legan.

- Zapowiedzieliśmy Europejskie Nagrody Filmowe, które będą ogłoszone 12 grudnia br. Jednym z  faworytów jest polskie "Boże Ciało". Obraz Jana Komasy został wyróżniony w kilku najważniejszych kategoriach, wśród nich dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszego scenariusza (Mateusz Pacewicz) i najlepszego aktora (Bartosz Bielenia). 33. ceremonia Europejskich Nagród Filmowych z powodu pandemii przeniosła się do Internetu.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 10.12.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

IAR/ans/ag

Czytaj także

Rozpoczął się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 16:35
Pokaz "Wojaczka" Lecha Majewskiego otworzył we wtorek 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z uwagi na sytuację epidemiczną i związane z nią obostrzenia wydarzenie odbywa się w formule online, a dostęp do filmów mają akredytowani przedstawiciele branży i dziennikarze.
rozwiń zwiń