39:32 2021_01_28 21_10_25_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Zmarł aktor Ryszard Kotys. "On był zupełnie niepaździochowaty" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Aktorka Joanna Kurowska, koleżanka Ryszarda Kotysa z planu serialu "Świat według Kiepskich", podkreśliła w rozmowie z Joanną Sławińską, że zwykle widzowie myślą, że aktor jest taki, jak postać, którą gra na ekranie, a tymczasem Kotys w prawdziwym życiu był "zupełnie niepaździochowaty". - Uwielbiałam z nim rozmawiać. Był mądrym człowiekiem. Dużo czytał, znał się na literaturze, miał ciekawe przemyślenia. Znał się także bardzo dobrze na sztuce, na malarstwie - wskazała.
Ta inteligencja przejawiała się także w środkach artystycznego wyrazu, którymi posługiwał się aktor. Grając Paździocha, miał kamienną twarz. - Była nieadekwatność w minach do tego, co przekazywał. Buster Keaton trochę był. Z kamienną twarzą wygłaszał niesamowite, nierzeczywiste monologi, które aktora średniej klasy sprowadzają do pokazywactwa, do min. On grał zawsze z kamienną twarzą - zwróciła uwagę gość radiowej Jedynki.
Kotys grał role i dramatyczne, i komediowe. - U nas jest tak, że jak aktor zagra taką rolę jak Paździoch, to potem reżyserzy się już nie wysilają. Bo to trzeba sobie troszeczkę zadać trudu. Mieć wiarę w aktora, że potrafi także coś innego zagrać. Trzeba wielkiego formatu reżysera, który nie bałby się utrwalonego wizerunku aktora zburzyć. Przy Rysiu to było łatwe, bo to był po prostu dobry, wszechstronny aktor - oceniła Kurowska.
To rzadkie w naszym zawodzie
- Dobrze mi się z nim rozmawiało, ale też pięknie mi się z nim milczało. I to nie było takie milczenie ciężkie, że siedzimy obok drugiej osoby i czujemy się w obowiązku, by coś powiedzieć. W tym milczeniu się rozumieliśmy. Nie wiem, z kim sobie teraz tak pomilczę. Nastała pustka - stwierdziła gość Programu 1. Kurowska zauważyła, że gdy ludzie już długo ze sobą grają, pojawiają się jakieś niesnaski na planie, a Kotys zawsze potrafił w trudnej sytuacji powiedzieć coś dobrego, znaleźć usprawiedliwienie.
- To rzadkie w naszym zawodzie, by nie śpiewać w chórze, tylko mieć swój odrębny głos. On ten głos posiadał - oceniła aktorka. - On był bardzo złośliwy, makiawelicznie złośliwy. To była taka inteligentna złośliwość. Jeżeli mówił coś, to było to jednocześnie złośliwe i dowcipne. Miało puentę. Nigdy nie mówił czegoś, by odjąć komuś wartość, ale by pokazać go w krzywym zwierciadle dowcipu, ironii. Był niezwykle błyskotliwy - zaznaczyła.
Aktorka podkreśliła, że Kotys miał w sobie dużo empatii. - Mogłam mu powiedzieć rzeczy, których nie mówiłam nikomu. Wiedziałam, że był człowiekiem prawym, że nigdy tego nie wykorzysta przeciwko mnie. Bardzo mało jest takich osób, którym można powierzyć tajemnice i ta osoba nie będzie się cieszyła z naszych nieszczęść - wskazała.
Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 roku w Mniowie. Ukończył Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (dawnej PWST).
Debiutował w 1953 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, później grał m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym zajmował się także reżyserią spektakli.
Magazyn bardzo filmowy
Na wielkim ekranie zadebiutował w 1954 roku w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy. W ciągu przeszło 65 lat zagrał ponad 40 ról serialowych i 150 filmowych. Wystąpił m.in. w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" i "Lalce" Wojciecha Hasa, "Skoku" Kazimierza Kutza, "Samych swoich" Sylwestra Chęcińskiego, "Wodzireju" Feliksa Falka, "Pokoju z widokiem na morze" Janusza Zaorskiego, "Vabank", "Vabank II, czyli riposta" i "Kingsajzie" Juliusza Machulskiego.
Można go było oglądać również m.in. w roli sekretarza PZPR w "Konsulu" Mirosława Borka, ojca w "Erratum" Marka Lechkiego i członka komisji etyki lekarskiej w "Bogach" Łukasza Palkowskiego.
Szeroka publiczność kojarzy go także z rolą Mariana Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich". Zagrał też m.in. w serialach "Bao-Bab, czyli zielono mi", "O czym szumią kierpce", a także w warstwie dźwiękowej filmu animowanego "Dziadek do orzechów" (2004).
W 1998 roku za osiągnięcia twórcze Ryszard Kotys otrzymał Nagrodę Artystyczną Wojewody Łódzkiego, a rok później - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
- 96 lat temu - 26 stycznia 1925 roku - urodził się Paul Newman amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, a także kierowca wyścigowy, przedsiębiorca, filantrop oraz działacz społeczny (zmarł w 2008 roku).
Zaliczany jest do największych gwiazdorów kina, obok Marlona Brando czy Jamesa Deana. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie "Kolor pieniędzy" (1987) w reżyserii Martina Scorsese. Rok wcześniej (1986) otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Ponadto był osiem razy nominowany do tej nagrody - za pierwszoplanowe role w filmach: "Kotka na gorącym blaszanym dachu" (1958), "Bilardzista" (1961), "Hud, syn farmera" (1963), "Nieugięty Luke" (1967), "Bez złych intencji" (1981), "Werdykt" (1982), "Naiwniak" (1994) i raz za drugoplanową rolę w filmie "Droga do zatracenia" (2002).
- Paul Newman to fenomen. Legenda lat 50. Każdy z jego filmów był inny. Zagrał bardzo różne role. Grał w specyficzny sposób - nie miał dystansu wobec ról, identyfikował się z postacią, którą grał. Trzeba było iść za nim, poddać się urokowi. Stworzył na ekranie pewną postać, która nie miała następców ani poprzedników. On był absolutnie oryginalny - powiedział w Programie 1 historyk filmu dr Andrzej Kołodyński.
#MagazynBardzoFilmowy czwartek 21:00-21:30 ☎️ Dzwońcie 🔸 22 645 22 05 🔸 i nagrywajcie swoje wypowiedzi na naszą...
Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Poniedziałek, 25 stycznia 2021
- najlepsze polskie filmy, które były w programie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, można obecnie oglądać online. Są to filmy nagrodzone i te, które cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności. Te wirtualne pokazy to projekt "KFF VOD". Każdego miesiąca najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły krakowskiego festiwalu, w zestawach tematycznych, udostępnione są widzom online. W audycji przedstawiliśmy program aktualnej edycji.
Styczniowa edycja KFF VOD wystartowała! Tylko do niedzieli udostępniamy najciekawsze polskie filmy dokumentalne 60....
Opublikowany przez Krakow Film Festival Poniedziałek, 25 stycznia 2021
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Joanna Sławińska
Data emisji: 28.01.2021 r.
Godzina emisji: 21.10
Jedynka/IAR/PAP/kk