"John Travolta to przykład prawdziwie hollywoodzkiej kariery"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 09:15
Aktor, artysta estradowy, producent filmowy, piosenkarz. Światowa gwiazda. Wspaniałe role w "Gorączce sobotniej nocy", "Grease", "Pulp Fiction". W 67. urodziny Johna Travolty w "Magazynie bardzo filmowym" przypomnieliśmy jego sylwetkę. 
John Travolta
John TravoltaFoto: Shutterstock/taniavolobueva

Posłuchaj
34:35 2021_02_18 21_12_02_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 67. urodziny Johna Travolty (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

- John Travolta to przykład prawdziwie hollywoodzkiej kariery, ze wzlotami, zastojami, upadkami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk kina dr Andrzej Kołodyński. Dodał, że nie można mu odmówić talentu. Zdecydowanie jest to osobowość filmowa. - Nie ma takiego drugiego, który by emanował takim wdziękiem tancerza. To jest chyba tylko on jeden - stwierdził.

krzesło reżyserskie, film 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy"

Aktor urodził się 18 lutego 1954 roku w Englewood, w stanie New Jersey (USA). Jest najmłodszym z sześciorga dzieci gracza futbolu amerykańskiego Salvatore J. Travolty i aktorki, tancerki, piosenkarki i nauczycielki dramatu Helen Cecilii Travolty. To właśnie matka zdecydowała o posłaniu Johna do szkoły aktorskiej w Nowym Jorku, gdzie studiował śpiew, taniec i aktorstwo.

W wieku 16 lat Travolta wystąpił w musicalu "Bye Bye Birdie". Następnie porzucił szkołę, by skupić się wyłącznie na karierze. Brał udział w reklamach telewizyjnych. Dostał rolę na Broadwayu w "Over Here!". Nagrywał także własne piosenki w lokalnych studiach. Występował w serialu NBC "Emergency" (1972) i sitcomie ABC "Welcome Back, Kotter" (1975-1979). Na dużym ekranie zagrał zaś w horrorze Briana De Palmy "Carrie" (1976) z Sissy Spacek. 

Czytaj także:


Przełom nastąpił w 1977 roku, po premierze dramatu "Gorączka sobotniej nocy". Kreacja Tony'ego Manero przyniosła Travolcie National Board of Review Award oraz nominację do Oscara i Złotego Globu. Bardzo dobrze został przyjęty także musical "Grease" (1978) z jego udziałem. Kolejne jego produkcje, niestety, nie odniosły większego sukcesu. Na szczyt powrócił w 1994 roku. Za rolę Vincenta Vegi w filmie Quentina Tarantino "Pulp Fiction" otrzymał drugą nominację do Oscara.

- Po premierze mówiło się, że Travolta to aktor urodzony dla Tarantina, który znakomicie odnajduje się w tym świecie makabry ironicznie tonowanej humorem. Stworzył niezapomniany duet z Samuelem L. Jacksonem, ale sceną, która zapisała się w historii hollywoodzkiego kina, jest jego taniec w konkursie twista u boku Umy Thurman. Nie sposób opisać tej brawury, dowcipu, cudownego ruchu na granicy parodii. Wspaniała scena - wskazał dr Kołodyński.


Pulp Fiction | 'I Want To Dance' (HD) - Uma Thurman, John Travolta. Profil: Miramax


#MagazynBardzoFilmowy czwartek 21:00-21:30 ☎️ Dzwońcie 🔸 22 645 22 05 🔸 i nagrywajcie swoje wypowiedzi na naszą...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Środa, 17 lutego 2021

W 2000 roku na ekrany wszedł film "Bitwa o Ziemię". - Travolta czekał cierpliwie 10 lat na sfilmowanie powieści science fiction L. Rona Hubbarda. Zagrał rolę kosmity Terla. Film okazał się niepowodzeniem - przypomniał gość radiowej Jedynki. Obraz otrzymał aż dziewięć Złotych Malin, w tym dla najgorszego filmu dekady i najgorszego dramatu w 25-letniej historii Złotych Malin.

Jak podkreślił dr Kołodyński, w tym czasie Travolta był już światową sławą, wielką gwiazdą, multimilionerem i... zapalonym pilotem. - Po śmierci żony Kelly Preston, która zmarła w 2020 roku na raka piersi, ogłosił, że chce się teraz zająć rodziną. Rok wcześniej zmarł jego syn. To był cios. Travolta wstąpił wtedy do kościoła scjentologicznego i założył fundację, która niesie pomoc chorym dzieciom - powiedział.

Obecnie powstaje serial "Die Hart" z udziałem Travolty, w którym aktor gra gangstera, który chce zagrać rolę życia, czyli siebie samego na telewizyjnym ekranie. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o wybranych premierach kinowych.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 18.02.2021 r. 

Godzina emisji: 21.10

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poczucie humoru w polskim kinie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 09:30
Bohaterem audycji "Magazyn bardzo filmowy" był aktor Jan Himilsbach (1931-1988), najbardziej znany z roli w komedii "Rejs" w reżyserii Marka Piwowskiego (1970). Przypomnienie jego postaci było dla nas punktem wyjścia do dyskusji o polskim poczuciu humoru. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co sprawia, że niektórzy aktorzy stają się legendami?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 09:30
- Nagła wiadomość o tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego była, paradoksalnie, ukoronowaniem jego mitu - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" historyk kina dr Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino XXI wieku. Jak współcześnie opowiada o miłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:05
Z okazji zbliżających się walentynek tematem przewodnim "Magazynu bardzo filmowego" były filmy o miłości. Jak w XXI wieku kino opowiada o miłości? Jakie wątki są poruszane? 
rozwiń zwiń