80. urodziny Poli Raksy. Aktorka uznawana kiedyś za najpiękniejszą Polkę

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 21:10
Z okazji 80 urodzin Poli Raksy, uznawanej za aktorkę "pokoleniową", jedną z najpiękniejszych Polek - reprezentującą dziewczyny swojego pokolenia - przypominamy sylwetkę tej artystki. Najbardziej znana jest - oczywiście - z roli Marusi w serialu "Czterej pancerni i pies", ale rola ta przysłoniła inne osiągnięcia aktorki np. w "Panience z okienka", w "Popiołach", "Przygodzie z piosenką", w "Arii dla atlety" lub w "Uprowadzeniu Agaty".
Pola Raksa
Pola Raksa Foto: PAP/CAF Andrzej Rybczyński

EN_01371031_0047_Popio%c5%82y.jpg
"Popioły" Wajdy - film z aluzjami

Pola Raksa to także aktorka teatralna oraz projektantka i dziennikarka pisząca o stylu i modzie. Krytyk Andrzej Kołodyński wspomina, że Polę Raksę nazywano w latach 60. i 70. najpiękniejszą spośród polskich blondynek, a wręcz najpiękniejszą Polką. Obecnie żyje spokojnie w niewielkim miasteczku i nawet nie wszyscy wiedzą, kim ona jest.


Posłuchaj
33:37 2021_04_15 21_12_26_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Kulturalna Jedynka 15 kwietnia godz. 21:12

 

- Jej kariera jest naprawdę bardzo filmowa - mówi. Przypomina kolejne etapy aktorskiej kariery od studiów na wydziale polonistyki we Wrocławiu, poprzez sesję zdjęciową tygodnika "Dookoła świata", co zwróciło uwagę filmowców. Więc dostała rolę w filmie "Szatan z 7 klasy". A dalej potoczyło się już wartko, więc dostawała role w bardzo poważnych produkcjach.

Pola Raksa i Janusz Gajos spotkali się na planie filmu "Panienka z okienka", a potem już na planie "Czterech pancernych i psa", gdzie Janusz Gajos wcielił się w rolę Janka Kosa, a Pola Raksa była rudowłosą radziecką sanitariuszką Marusią Ogoniok. Andrzej Kołodyński przypomina najważniejsze role Poli Raksy wzbogacone urywkami dźwiękowymi z tych filmów.

Telewizja Kino Polska/Youtube

Ponadto w audycji: 

- Zaprosiliśmy słuchaczy do rozmowy o ich wrażeniach, sympatiach i antypatiach związanych z cyklem filmowym, którego bohaterką jest Bridget Jones. 13 kwietnia minęło 20 lat od kinowej premiery "Dziennika Bridget Jones" w reżyserii Sharon Maguire z Renée Zellweger w roli tytułowej.

Ekranizacja powieści Helen Fielding doczekała się dwóch kontynuacji filmowych: "W pogoni za rozumem" (2004) i "Dziennik Bridget Jones 3" (2016). Wszystkie okazały się wielkimi sukcesami, choć film wprowadził nowy - zdawałoby się - niezbyt atrakcyjny typ bohaterki. Jednak publiczność i krytycy docenili inteligentne poczucie humoru, finezję dialogów i gry aktorskiej - zwłaszcza że Renée Zellweger towarzyszyli znakomici: Hugh Grant i Colin Firth.

źródło: Planet Cinema Oświęcim/Youtube

W Notatniku Kinomana odnotowujemy setne urodziny Petera Ustinova. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 21.10

ag


Czytaj także

47. urodziny "Czterech pancernych i psa"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 09:00
Słynny serial telewizyjny ma 45 lat. 9 maja 1966 roku został wyemitowany pierwszy odcinek pod tytułem "Załoga".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poli Raksy twarz. Jedna z najpiękniejszych aktorek epoki PRL-u obchodzi 80. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 13:15
Opiewano ją w piosenkach, wzdychano do niej, w kioskach sprzedawano lusterka z jej podobizną na odwrocie. Pola Raksa kończy 14 kwietnia 80 lat. Widzowie mają jednak nadzieję, że pomimo silnego postanowienia podjętego przed laty zobaczą ją jeszcze na ekranie.
rozwiń zwiń