"Jeden z najlepszych aktorów w historii". 84. urodziny obchodzi Jack Nicholson

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:05
Bohaterem "Magazynu Bardzo Filmowego" był Jack Nicholson, amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Za role w filmach "Lot nad kukułczym gniazdem" w 1975 roku, "Czułe słówka" w 1983 i "Lepiej być nie może" w 1997 roku otrzymał trzy statuetki Oscara. Uznawany jest za jednego z najlepszych aktorów w historii. 
Jack Nicholson
Jack NicholsonFoto: 360b/Shutterstock

Jack_Nicholson 663.jpg
Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Na czym polega styl Jacka Nicholsona i co go wyróżnia spośród innych aktorów? - Chodzi o sposób zachowania na ekranie, o to, jak odnosi się do innych ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, dr Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy. - On wciąż ma taką wewnętrzną siłę, która co jakiś czas objawia się w jego ekscentrycznych zachowaniach przed kamerą. Mają one głęboką logikę i tworzą charakter - dodaje. 


Posłuchaj
33:46 2021_04_22 23_09_10_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 84. urodziny Jacka Nicholsona (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Jeden z najlepszych aktorów 

22 kwietnia 2021 r. aktor skończył 84 lata. Na swoim koncie ma wiele wspaniałych kreacji. Przez ponad 30 lat aktywności zawodowej zagrał w kilkudziesięciu światowych produkcjach i zyskał miano jednego z najlepszych aktorów w historii kinematografii. - Ma na koncie trzy Oscary, mnóstwo nagród, 12 nominacji do Oscarów. W dorobku ma filmy, które sam wyreżyserował, kilka własnych scenariuszy i ponad 60 głównych ról w wielu filmach - opowiada gość audycji. - Zaczynał od dość słabych horrorów, nakręcił ich kilka, co jest ciekawostką w jego życiorysie - dopowiada. 

14 lipca 1969 r. premierę miał film "Swobodny jeździec" w reżyserii Dennisa Hoppera. Przez wielu krytyków filmowych uznany za "najważniejszy film lat 60". Jack Nicholson wcielił się w rolę adwokata i alkoholika - George'a Hansona. - To okres, w którym był, można powiedzieć, aktorem ekscentrycznym. Zaczęło się od "Swobodnego Jeźdźca", bardzo znaczącego obrazu, który rozpoczął nową erę w kinematografii. (...) Była to rola dynamiczna, bardzo przejmująca - podkreśla dr Kołodyński. - Następnie była seria bardzo dobrych filmów: "Chinatown" Romana Polańskiego, "Zawód Reporter" z 1975 toku czy sławny "Lot nad kukułczym gniazdem" - ocenia krytyk. 

źródło: TrailerByKinder/Youtube

Gość audycji zwraca uwagę, że niektóre z ról Jacka Nicholsona wywołują u publiczności dreszcze. Tak było m.in. w słynnym horrorze "Lśnienie" wyreżyserowanym przez Stanleya Kubricka, będącym filmową adaptacją powieści Stephena Kinga pt. "Jasność". - Wielki horror, w którym Nicholson zagrał postać szaleńca, który z normalnego człowieka przemienia się w zbrodniarza. Proces jego przemiany jest śledzony w sposób taki, że wywołuje dreszcze u widzów - zauważa ekspert. 

Czytaj także: 

Słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia pytaliśmy o najciekawsze wg nich filmy z udziałem Jacka Nicholsona. 

Ponadto w audycji: 

- o 93. gali rozdania Oscarów, która odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku. Ze względu na pandemię w uroczystości uczestniczyć będą tylko nominowani i ich goście oraz prezenterzy. 

Zobacz również:

- programerka Joanna Łapińska zapowiedziała przygotowany wspólnie z Centrum Kultury Koreańskiej K-animation, czyli pierwszy w Polsce festiwal najlepszych koreańskich animacji, który odbędzie się w ten weekend. Filmy te cechuje wyjątkowa warstwa wizualna, głęboki wydźwięk społeczny i wielka wyobraźnia twórców. W programie filmy z Cannes, tytuły nagradzane na całym świecie. Pierwszy w Polsce przegląd koreańskiej animacji odbędzie się na platformie MOJEeKINO.pl;

- o ogłoszonych tego dnia nominacjach do 23. Polskich Nagród Filmowych Orły. Nominacje w kategorii najlepszy film, najlepszy scenariusz i najlepsza reżyseria otrzymały produkcje: "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", "Jak najdalej stąd", "Sala samobójców. Hejter", "Szarlatan" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta";

- wspomnieliśmy zmarłą 20 kwietnia aktorkę Wiesławę Mazurkiewicz.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Gość: dr Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy) 

Data emisji: 22.04.2021 r. 

Godzina emisji: 23.09

ans

Czytaj także

"On był drogowskazem". Zygmunt Malanowicz we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:30
Aktor, reżyser i scenarzysta Zygmunt Malanowicz zmarł w niedzielę (4.04). Miał 83 lata. Zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedstawieniach Nowego Teatru. Był ulubionym aktorem Krzysztofa Warlikowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Żal: robienie filmów jest jak narkotyk, przez lockdown znalazłem balans i głębszy sens życia

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 10:51
Bohaterem audycji "Po drugiej stronie lustra" był Łukasz Żal, wybitny operator filmowy, jedno z najbardziej gorących polskich nazwisk w światowej kinematografii. 39-latek był nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy" i "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego, współpracował z Charliem Kaufmanem.
rozwiń zwiń