Gary Cooper - niezapomniany szeryf z filmu "W samo południe"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:52
W podwójną rocznicę - urodzin i śmierci Gary'ego Coopera - wspaniałego szeryfa z filmu "W samo południe", w audycji mówiliśmy o typowo amerykańskim gatunku filmowym, jakim jest western. 
Gary Cooper (1954 r.)
Gary Cooper (1954 r.) Foto: Agencja Forum

w samo poludnie plakat pap 663.jpg
"W samo południe", czyli 4 czerwca o świcie. Historia słynnego plakatu

Gary Cooper urodził się 7 maja 1901 r. (120 lat temu), a zmarł 13 maja 1961 r. (60 lat temu). Zagrał 84 role pierwszoplanowe w filmach, zdobył 3 Oscary (za role: w "Sierżancie Yorku", "W samo południe" i Oscara Honorowego). Do historii kina przeszedł jako aktor niezwykle przekonujący, grający powściągliwie, lecz wyraziście. Postaci, które wykreował, uznawano za wzór niezłomnego, wręcz idealnego bohatera amerykańskiego lat 40. i 50.


Posłuchaj
39:43 2021_05_13 23_09_07_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Gary Cooper - niezapomniany szeryf z filmu "W samo południe" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Bohater westernu

Film "W samo południe" ma w Polsce dodatkowe znaczenie jako symbol walki z komunizmem. Gary Cooper na plakacie Solidarności wzywał do wyborów 4 czerwca 1989 roku, idąc nie z gwiazdą, tylko znakiem Solidarności, nie z rewolwerem, tylko z kartą wyborczą w dłoni. Cooper, dzięki roli Willa Kane'a stał się figurą "czyniącego sprawiedliwość, wbrew okolicznościom i wbrew oportunistom". - Jest gotów poświęcić swoje życie ponad wszystko - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Przyjałkowski, amerykanista. - Bohaterem w westernie to jest ktoś taki, kto przyjeżdża do miasta skorumpowanego, gdyż w tym mieście są bandyci, on się z nimi rozprawia, naraża się na utratę życia, wygrywa i opuszcza miasto - dodaje. 

źródło: Movieclips Classic Trailers/Youtube

Zrealizowany w 1952 roku klasyczny film Freda Zinnemanna "W samo południe" dzisiaj uważany za klasyczny i kultowy, w czasach powstania wzbudził pewne kontrowersje z racji dość krytycznego podejścia do promowanych przez western wartości. Reżyser, zamiast opowiadać o przyjaźni i braterstwie, podjął temat zdrady i osamotnienia.

- Film ten gloryfikuje indywidualizm. Jest niedemokratyczny, ponieważ Gary Cooper idzie przeciwko popularnej opinii i kiedy zwycięża, odwraca się od tego miasta z obrzydzeniem - podkreśla gość audycji. - Z racji tego, że gloryfikuje indywidualność, rozmywa się sens bohaterstwa, ponieważ bohater jako jednostka ma poświęcić swoje życie ponad wszystko - wyjaśnia. 

Czytaj również: 

***

W "Magazynie bardzo filmowym" zaprosiliśmy słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia do rozmowy o westernach. Przedstawiliśmy również aktualności filmowe np. zmiany terminów festiwali i premier filmowych - przeniesienie Millenium Docs Against Gravity z maja na wrzesień czy wycofanie najważniejszych premier, które miały wejść jeszcze w maju.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski 

Data emisji: 13.05.2021 r. 

Godzina emisji: 23.09

ans 

Czytaj także

Jak kino zdobywało Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 11:35
Dramatyczne konflikty, wyraźne podziały na dobrych i złych, walki z Indianami... W "Akademii kina" porozmawiamy o westernie.
rozwiń zwiń