Kina otwarte dla publiczności. Premiera "Ojca" z Anthonym Hopkinsem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 19:40
Od 21 maja kina ponownie otwierają się dla publiczności. Na duże ekrany wchodzi m.in. "Ojciec" z oskarową rolą Anthony’ego Hopkinsa i równie wysoko ocenianą kreacją Olivii Colman. Jakie jeszcze nowości zobaczymy w ten weekend?
Anthony Hopkins w filmie Ojciec
Anthony Hopkins w filmie "Ojciec"Foto: SONY PICTURES / Planet / Forum

Marilyn Monroe 1200 pap
95. rocznica urodzin ikony popkultury Marilyn Monroe
Posłuchaj
14:45 Jedynka/Magazyn bardzo filmowy - 20.05.2021 Jedną z najgłośniejszych premier jest "Ojciec" w reżyserii Floriana Zellera. Według zdobywcy Oscara za scenografię, Allana Starskiego, scenografia odgrywa w "Ojcu" bardzo ważną rolę (Jedynka/Magazyn bardzo filmowy)

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w ten piątek (21.05) kina wznawiają swoją działalność. Seanse będą odbywać się jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego, tj. na widowni może być udostępnione nie więcej niż 50 proc. miejsc, natomiast odległość między widzami musi wynosić 1,5 metra. Należy również pamiętać o nakazie zakrywania ust i nosa. Widzowie nie mogą także spożywać napojów i posiłków.

Źródło: TYLKOHITY/ Zwiastun filmu "Ojciec"

Oskarowa rola Anthony’ego Hopkinsa

Jedną z najgłośniejszych premier jest "Ojciec" w reżyserii Floriana Zellera. Według zdobywcy Oscara za scenografię, Allana Starskiego, scenografia odgrywa w "Ojcu" bardzo ważną rolę. - Jest pokazana oczami bohatera, ojca - podkreśla. Zauważa, że choć akcja filmu toczy się w różnych miejscach, mieszkaniach, a na końcu w sali szpitalnej, to scenografia zawsze ma taki sam układ, co wpływa też na bohatera. - Mieszają mu się nie tylko myśli i zapamiętane frazy, ale również miejsca, w których jest - wyjaśnia.

- Narracja tego filmu jest bardzo ciekawa, tak samo świetnie jest napisany scenariusz. W dużej mierze znajdujemy się w głowie głównego bohatera Anthony’ego, który ma duży problem z pamięcią. Ma przywidzenia, fantasmagorie i my jako widzowie sami nie wiemy, czy to, co widzi, jest realne, czy może jednak jest wymysłem jego głowy. Ten film z empatią podchodzi do choroby głównego bohatera - twierdzi dziennikarz filmowy Marcin Radomski.

Zdaniem Marcina Radomskiego najważniejsza w filmie jest kreacja Anthony’ego Hopkinsa. - Został nagrodzony drugim Oscarem w swojej karierze. 30 lat wcześniej zdobył statuetkę za "Milczenie owiec", natomiast kolejna nagroda przypadła za wybitną kreację w filmie „Ojciec”. Oglądając Anthony’ego Hopkinsa na ekranie jesteśmy świadkami niezwykłej przemiany. Ta kreacja wstrząśnie nami dogłębnie. Zaciska nasze gardła, a czasem nawet sprowadza łzy do naszych oczu, bo jest bardzo przejmująca - dodaje Marcin Radomski.

Źródło: AuroraFilmsPl/Zwiastun filmu "Martin Eden"

Co warto obejrzeć?

Kolejną nowością jest "Martin Eden" - film zainspirowany powieścią Jacka Londona. Krytyk Marcin Radomski przyznaje, że nie jest fanem tego filmu, choć jego fabuła wydaje się uniwersalna, bo jest to opowieść o niespełnionej miłości dwojga osób, pochodzących z różnych klas społecznych. - Sposób opowieści jest anachroniczny. Nie zagrało przeniesienie książki na ekran - ocenia.

Interesującą pozycją jest "Ludzki głos" Pedro Almodóvara, pierwszy angielskojęzyczny film tego reżysera. Choć trwa zaledwie 30 minut, to w kinie będzie można też zobaczyć rozmowę z twórcą i aktorką Tildą Swinton, grającą kobietę, którą zostawił partner. - Ona nadal jest zakochana, zdesperowana, próbuje sobie z tą sytuacją jakoś poradzić - opowiada krytyk.

Źródło: GutekFilm/Zwiastun filmu "Ludzki głos"

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Joanna Sławińska 

Data emisji: 20.05.2021 

Godzina emisji: 23.17

DS

Czytaj także

"Jeden z najlepszych aktorów w historii". 84. urodziny obchodzi Jack Nicholson

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:05
Bohaterem "Magazynu Bardzo Filmowego" był Jack Nicholson, amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Za role w filmach "Lot nad kukułczym gniazdem" w 1975 roku, "Czułe słówka" w 1983 i "Lepiej być nie może" w 1997 roku otrzymał trzy statuetki Oscara. Uznawany jest za jednego z najlepszych aktorów w historii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego "Miś" stał się filmem kultowym?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:10
"Miś" to fenomen. Trudno wskazać inny tytuł, który byłby tak silnie rozpowszechniony i zakorzeniony w naszym języku czy kodzie kulturowym. Telewizja przypomina go często, a publiczność ciągle chętnie ogląda. Postaci, dialogi, scenki, powiedzonka z niego, cytowane przy niejednej okazji, pozwalają porozumiewać się na skróty, komentując czy puentując różne zdarzenia i sytuacje. "Miś" jest przecież nie tylko satyrycznie spotęgowanym obrazem realiów życia w PRL, ale też zapisem pewnego stanu mentalnego, funkcjonującego w systemie społecznym.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gary Cooper - niezapomniany szeryf z filmu "W samo południe"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:52
W podwójną rocznicę - urodzin i śmierci Gary'ego Coopera - wspaniałego szeryfa z filmu "W samo południe", w audycji mówiliśmy o typowo amerykańskim gatunku filmowym, jakim jest western. 
rozwiń zwiń